KAKVA ZAVRŠNICA! Srpkinje u finalu Evropskog prvenstva! (Tok meča, video)

0

Женска репрезентација Србије пласирала се у финале Европског првенства у Мађарској и Румунији, пошто је у Будимпешти била боља од селекције Белорусије – 74:72.

У другом полуфиналу, од 20.30, састаће се Шпанија и Француска.

Српске кошаркашице направиле су велики успех већ у четвртфиналу, јер су победиле фаворизовану Турску, и избориле учешће на квалификациони турнир за Олимпијске игре у Рио де Жанеиру, док су тријумфом против Белорускиња обезбедиле прво финале првенства Европе за нашу земљу.

Екипа Марине Маљковић добила је нервозан и неизвестан меч, а Ана Дабовић поново је показала да заслужује награду најбоље кошаркашице на турниру. Србија је добро почела, али се Белорусија вратила и до одласка на одмор преузела контролу и водство.

Ситуација сје није значајно променила ни у трећој деоници, пошто су наше девојке лошим решењима у нападу дозволиле ривалкама да одржавају предност. Међутим, када је било најбитније, заиграле су веома агресивну одбрану, праћену високим пресингом, али су, упркос томе, Белорускиње имале напад за продужетак или чак и победу.

Ана и Соња Петровић донеле су свом тиму пет поена предности, али је Американка у тиму бивше совјетске републике Лиса Хардинг погодила уз фаул, за улазак у драму (74:72), 44 секунде пре краја. Нису Српкиње, из два покушаја, успеле да реше питање победика, али је Леученкова била непрецизна из веома добре позиције у рекету.

Најефикаснија у српском тиму била је Ана Дабовић са 21 поеном, 14 су постигле Соња Петровић и Јелена Миловановић, док је Милица Дабовић постигла 12.

Ток меча:

Наша селекција је веома добро отворила меч у фази напада, Јелена Миловановић погодила је тројку, а затим и двојку за 5:0, да би Лихктаровићева одговорила првом тројком за Белорускиње. Ускоро се међу стрелце уписала и Ана Дабовић, Србија је наставила да игра у високом ритму, а после пет минута игре, и новог полагања Ане стекла је и шест поена предности – 13:7.

Међутим, Белорускиње су убрзо одговориле на сличан начин, изабрањице Марине Маљковић нису успеле да реше неколико везаних напада, уследила је серија ривала од 5:0, да би после погодака Леучанканове са линије за слободна бацања Белорусија стигла до првог вођства на мечу (15:16). Ипак, Бутулијина је на другој страни одговорила тројком из тешке позиције, за свој седми поен, али је Трафимавина, поново са линије, поставила коначан резултат уводне деонице – 18:18.

Девојке су других десет минута отвориал на сличан начин као и меч, па су после пет минута игре поново стекле пет поена вишка. Серију је отворила Данијел Пејџ, да би сезатим разиграле сестре Дабовић за 30:25. Али, опет је Србија стала, што су Белорускиње одлично искористиле и за мање од два минута у потпуности преокренуле резултат у своју корист. Линзи Хардних везала је два коша, а Папова учинила исто, после два лоша решења наших кошаркашица у фази напада, за нову предност – 30:34.

Успела је Србија да се консолидује до одласка на одмор, па Белорускиње нису направиле осетнију предност. Ана Дабовић уписала је свој осми поен, да би после украдене лопте и улаза Миловановићеве наша селекција пришла на само кош заостатка – 36:38.

Лихктаровићева је друго полувреме отворила својом трећом тројком, из исто толико покушаја, за нових +5, да би после поготка Миловановићеве Шницина такође била прецизна за три, па су Белорускиње успеле да одрже вођство (38:44). Уследио је нешто бољи период игре наше репрезентације, али су Белорускиње успевале сваки пут да одбију налет, највише захваљујући одличном шуту за три поена – 44:51.

После тајм-аута, Миловановићева је погодила нову тројку, да би после успешне реализације слободњака од стране и полаганња Соње Петровић Србија поново пришла на само кош заостатка. Заиграле су наше девојке далеко организованије у одбрани у финишу треће деонице, што им је донело изједначење, а поготком после минијатуре Ане Дабовић, у последњој секунди и преокрет – 59:57.

Последња деоница отворена је на сјајан начин од стране наше селекције, да би Србија на крилима Миловановићеве и Милице Дабовић убрзо створила шест поена предности, међутим, опет је уследио необјашњив пад, што Белорускиње ни овога пута нису пропустиле да казне. Шницина је остала усамљена и лако погодила тројку, а Леучанкова својим 20 поеном вратила свој тим на само ‘пола’ коша заостатка – 65:64.

Серију ривала прекинула је Ана Дабовић са линије бацања, наставила је Соња Петровић, па је екипа Марине Мајлковић на мало више од три минута пре краја поново имала осетнију предност. Ипак, ни ново вођство није дуго трајало, јер је Шницина кошем и додатним бацањем још једном изједначила резултат (69:69).

Уследила је права драма у финишу, а поново је кључна за победу наше селекције била Ана Дабовић. Најпре је погодила три од четири бацања, а онда изборила два везана напада за наш тим. Петровићева је наставила у истом ритму за +5, да би трачак наде Белорускињама вратила је Хардин (2+1), али је Леученкова промашила продужетак – 74:72.

Извор: Б92; видео: РТС