KAKAV USPEH: Zvezda pobedila Barselonu pred 18 000 gledalaca!

0

Crvena zvezda mts savladala je Barselonu pred 18.500 navijača u Kombank areni u duelu nedelje trećeg kola Evrolige – 76:65 (40:31).

Српки и регионални шампион забележио је други тријумф у низу у елитном такмичењу, док је ‘Блауграна’ претрпела други пораз.

Тим Дејана Радоњића лоше је ушао у меч, убацивши само девет поена у првих десет минута игре, што је екипа Јоргоса Барцокаса искористила и успела да створи осетнију предност.

Међутим, црвено-бели су потом успоставили свој стил игре, пре свега у одбрани, и невероватном партијом у другој деоници, испоставиће се, преломили дуел у своју корист. Звезда је у другој деоници убацила чак 31 поен, направила серију 16:0 и отишла на одмор са девет поена вишка (40:31).

Ништа се није променило ни у наставку, Барселона је наставила да губи лопте (19), пошто није имала решења у нападу услед феноменалне дефанзиве домаћина, па је само било питање којим ће резултатом Црвена звезда уписати први тријумф над гигантом из Каталоније у Евролиги.

Ппосебан гост клуба са Малог Калемегдана на утакмици био је први човек Евролиге Ђорди Бартомеу који је у среду потписати уговор о одржавању завршног турнира у Београду 2018. године.

Звезду је предводио сјајни Марко Гудурић са 21 поеном (8/11 за два, 1/1 за три), пет асистенција, четири скока и две украдене лопте. Двоцифрен учинак имао је и Марко Симоновић са 13 поена (1/2 за два, 3/6 за три) и пет ухваћених лопти, као и Милко Бјелица – који је поред 12 поена имао и четири асистенције и три скока.

Истакао се и Бранко Лазић стандардно добром игром у одбрани, а стигао је да убаци и девет поена, док је Чарлс Џенкис имао седам успешних додавања и осам поена.

Код гостију је најбољи био Бред Олесон са 15 поена и пет асистенција, али га је пратио само Виктор Клавер са 12, уз десет ухваћених лопти. Тајрис Рајс убацио је девет поена, исто колико и Пау Рибас, а Aнте Томић додао је је један мање.

Реал Мадрид – Басконија 87:91

Црвено-беле наредно искушење очекује већ у петак, када гостују Панатинаикосу у Aтини, док ће Барселона дочекати Бросе.

У саставу Звезде по први пут се нашао Петар Ракићевић, придошлица из Металца, уместо млађаног Борише Симанића, док је неколико минута пре старта меча овацијама поздрављен Нејт Волтерс, нови плеј клуба са Малог Калемегдана.

Барселона је дошла до првог поседа на сусрету, а недуго затим је Aнте Томић лако поентирао од таблу за први кош. Звезда се мучила у фази напада, али се није ни Барса превише истакла, па само на наредних погодак чекали скоро до истека трећег минута, када је Стефан Јовић поентирао из контре.

Уследио је погодак Тајриса Рајса за два, а потом и одговор Чарса Џенкинса на другој страни на исти начин. Прву предност црвено-белима доноси Немања Дангубић ‘дугом’ двојком, да би после првог коша Бреда Олесона дошло време за телевизијски тајм-аут (6:6).

После мини-одмора видели смо нову серију грешака на обе стране, уз неколико промашених шутева домаћина, пре него што је Олесон прекинуо период игре без поена. Ниједна од двеју екипа није успевала да уђе у ритам, Лука Митровић је погодио само једно од два бацања, док су играчи Јоргаса Барцокаса све више грешили у фази напада.

Марко Симоновић промашио је отворену тројку, Олесон није, па је Барса, после двојке Стратоса Пепероглуа, први пут имала нешто већу предност (7:13). Милко Бјелица напокон је успео да упише поене за домаћина, али је невероватни Олесон убацио тројку уз звук сирене за свој десети поен и крај прве четвртине – 9:16.

После прегледаног снимка, арбитри су одлучили да се кош Гудурића уз звук сирене, после украдене лопте у рекету.

Барселона је прво полувреме завршила са 15 изгубљених лопти, док је Звезда, после само девет поена у првих десет минута, убацила чак 31 поен у другој деоници.

Друга деоница почела је поготком Јовића после продора, међутим то је на другој страни експресно неутралисовао Олесон. Везала је Радоњићева екипа неколико добрих одбрана, Симоновић је у међувремену погодио оба бацања, да би као резултат добре дефанзиве дошао неспортски фаул Џоија Дорсија (13:18), као и тајм-аут Барцокаса.

Марко Гудурић погодио је оба пута са црте, да би Бранко Лазић двојком примакао свој тим на само поен заостатка, али Звезда није успела да материјализује нешто бољи период игре. Брзоплето је решавала ситуације у нападу, што је гост казнио преко Дорсија и првом тројком Рибаса, па је Радоњић морао да реагује (17:23).

Прве поене из игре после паузе уписао је и Гудурић, али је Рибас погодио нову тројку. Уследио је одговор Симоновића на исти начин, за прву тројку црвено-белих на сусрету, али онда је још једном Рибас био прецизан за три. Темпо меча значајно је порастао у финишу првог дела игре, па смо у следећем нападу видели и прву тројку Гудурића (22:26).

Бржа игра и те како је одговарала домаћину, који је напокон дошао до свог препознатљивог стила, што је Барселони стварало све више и више проблема. Преокрет црвено-белих најавио је Кузмић дивном леђном техником, затим је Гудурић извео нови школски улаз, пре неко што је Симоновић са пет везаних поена донео преокрет. Барцокас је одмах реаговао, после неколико грешака његових играча, поново као резултат Звездине сјајне одбране, али ни то није имало ефекта јер је Лазић наставио серију свог тима. Тренер гостију није могао да верује шта се догађало са његовим играчима, а Звезда је наставила у истом ритму и на одмор отишла с двоцифеном предношћу, невероватном серијом (16:0) – 40:31.

Друго полувреме отворено је тројкама Олесона и Симоновића, па су центри Томић и Кузмић били прецизни. Уследио је нови период ‘празног хода’ на обе стране, пре него што је Виктор Клавер погодио оба бацања. Није Звезда мењала свој приступ у одбрани, Џенкинс је погодио из полагања у међувремену, а то су били једини поени до уласка у други део треће деонице (47:38).

Иако су били расположени у фази напада, за разлику од ривала из Каталоније, црвено-бели су предност створили управо због феноменалне одбране, која је постала заштитни знак Дејана Радоњића. Барцокасова екипа и даље није успевала да се повеже у нападу, а и даље је губила велики број лопти.

Налет Звезде наставили су Гудурић и Кузмић, да би после лаганог полагања Лазића у контри тренер гостију затражио нови минут одмора. У међувремену, Барселона је повезала два напада у којима је стигла до поена, али је мини-серију Каталонаца прекинуо Бјелица са линије за слободна бацања, са четири узастопна поготка (55:45).

На уласку у последњи минута Рајс уписује своју прву тројку на сусрету, али одговара Џенкинс уз звук сирене, па су црвено-бели сачували двоцифрену предност пред одлучујућих 10 минута игре – 60:48.

Бјелица је отворио четврту четвртину поготком за два поена, док је Маркус Ериксон убацио тројку на другој страни, да би после промашаја Рајса лопта ‘изашла’ из обруча после полагања Џенкинса. Барселона и даље није имала решења испред коша домаћина, што је Звезда паметно користила и одржавала двоцифрени вишак (64:53).

После нових лаганих поена из контре, Клавер је прекинуо период у ком његов тим није постигао кош. Није Звезда успела да искористи два везана напада, а мали проблем јавио се у виду четврте личне грешке Бранка Лазића.

Ипак, Барса ни тада није успела да погоди, одбрана домаћих бивала је све чвршћа, па је Џенкис још једном додавањем преко целог терена пронашао Гудурића за нове лаке поене (67:55).

Ништа се није променило ни у последњих три минута игре, Гудурић је наставио своју симултанку и потврдио епитет играча меча, а црвено-бели су лагано привели сусрет крају и забележили још једну велику победу у Европи – 76:65.