FRANCUSKA U ŠOKU: Portugal bez Ronalda osvojio titulu prvaka Evrope

0

Portugalci su se do kraja držali svog stila i pobedili Francusku u finalu Evropskog prvenstva sa 1:0 posle produžetaka, i to u Parizu, bez Kristijana Ronalda u većem delu meča!

У првој половини првог полувремена Паје је повредио Роналда и ослабио Португалце, а Француска је најбољу шансу за победу пропустила у 92. минуту, када је Жињак погодио стативу. Казна за то стигла је у другом продужетку преко Едера – Француска је испустила трећу европску титулу, Португал је освојио прву!

Кренули су Португалци са дефанзивним грчким рецептом из 2004. године, када су „Хелени“ постали прваци Европе победивши управо њих у Лисабону.

СТАТИСТИКА

Португалија – Француска 1:0
Стрелац: Едер у 109. минуту

Стадион: Француска; Гледалаца: 80.000; Судија: Марк Клатенбург (Енглеска);
Жути картони: Жоао Марио, Гереиро, В. Карваљо – Седрик, Матуиди, Погба

Португал: Руи Патрисио, Седрик, Пепе, Фонте, Рафаел Гереиро, Aдријен Силва (од 67. Мутињо), Жоао Марио, Вилијам Карваљо, Ренато Санчес (од 79. Едер), Роналдо (од 25. Кварежма), Нани
Француска: Лорис, Сања, Кошчелни, Умтити, Евра, Матуиди, Сисоко (од 110. Марсијал), Погба, Пајет (од 58. Коман), Жиру (од 78. Жињак), Гризман

Определили су се момци са Пиринеја за вребање контри, али је и талентовани Ренато Санчез био превише повучен. Французи су имали углавном јалову теренску иницијативу, а све је брзо пало у сенку повреде Роналда већ у 8. минуту.

Брутално га је зауставио Паје, а да то судија Клатенбург није ни окарактерисао као фаул! Морала је прва звезда финала да напусти игру, али је његова тврдоглавост и жеља за победом била јача, додуше на кратко.

По повратку у игру, у 18. минуту је пао на траву и заплакао, није могао да издржи болове, да би се онда још једном вратио на терен и ризиковао још гору повреду. Ипак, и њему је мало касније било јасно да не може против болова, још једном је пао на траву, заплакао, а затим је ставио капитенску траку на руку Нанија.

Кварежма је покушао да га замени, на другој страни се Сисоко потпуно разиграо, упутио је три шута, но добро је био загрејан и постављен Руи Патрисио. Португалци се нису опоравили од повреде лидера, нису упутили ниједан ударац у оквир гола за 45 минута.

У увертири наставка, није било шанси, дисциплиновани Португалци затварали су све прилазе голу, Дешан је покушао да освежи тим увођењем Комана уместо Пајеа, а коначно је шанса виђена у 66. минуту.

Тада је Гризман главом реаговао на центаршут Комана, али не на нивоу претходних партија на турниру, иако је био на петерцу. Све наде Португалаца заснивале су се на парадама Руија Патрисија, који је бранио у животној форми до краја. Што се његових колега из офанзивног дела поставе тиче, иронија је хтела да први пут у оквир гола лопту пошаљу из центарштута, тек у 80. минуту!

Одбранио је то изненађени Лорис, а затим је ухватио лопту када је и Едер покушао маказицама да га матира. Историјску шансу да се прослави пропустио је ипак Жињак. У 92. минуту је са ивице петерца погодио стативу, иако је мајсторски избацио Пепеа, а то се осветило тиму у другом продужетку.

Први је протекао уз оштре стартове, жуте картоне, Роналдо је у паузи бодрио саиграче и уверавао их да могу до подвига, у шта је поверовао Едер. Зато је у 109. минуту одлучно кренуо ка средини, а онда са 20 метара упутио неодбрањиви ниски ударац у сам угао Лорисовог гола за 1:0!

Још једном су се на лицу Роналда нашле сузе, овај пут радоснице. Дочекао је са нестрпљењем и последњи судијски звиждук, да прослави историјску победу са тимом!