EP U KOŠARCI – KAKAV MEČ: Srbija pobedila u polufinalu Rusiju!

0

Košarkaši Srbije su od 20.30 igrali polufinale Evrobasketa protiv reprezentacije Rusije. Prvi finalista je već bio poznat, to je Slovenija, dok će se za bronzu boriti Španija.

Кошаркашка репрезентација Србије пласирала се у финале четрдесетог Европског првенства, пошто је у полуфиналу савладала Русију 87:79 (25:20, 23:14, 18:23, 21:22). Изабраници селектора Aлександра Ђорђевића ће се у недељу од 20.30 против Словеније борити за златну медаљу.

У првих десет минута наш тим је одиграо стабилно у нападу, погађали су Богдановић, Милосављевић, Лучић, Мицицћ, али и одбрана је била на солидном нивоу. мали проблем за селектора Ђорђевића представљала су два брза фаула Кузмића, што је захтевало више минута у игри за Бобана Марјановића. Он је одлично одиграо прву ролу на терену.

Евробаскет – полуфинале:

четвртак:
Словенија – Шпанија 92:72 (25:19, 24:26, 24:12, 19:15)
петак:
Србија – Русија 75:73 (25:20, 23:14, 18:23)

хала: Синан Ердем арена, Истанбул
број гледалаца: 5.235
судије: Леандро Лескано (AРГ), Панајотис Aнастатопулос (ГРЕ), Мануел Мацони (ИТA)

петорка Србије: Јовић, Богдановић, Лучић, Бирчевић, Кузмић
петорка Русије: Швед, Квостов, Мозгов, Воронцевич, Кулагин

Руси нису могли да га зауставе, изнудио је неколико фаула, и погодио 5 поена до 12. минута.

Aс Детроита је био на висини задатка у првих 20 минута, сјајно је погађао, али и проигравао саигграче, што је омогућавало отворене шутеве или лаке поене. Марјановића је уу поенима пратио Богдановић (обојица по 13), па смо на полувремену имали предност од 14 поена (48:34).

Русија је у трећој четвртини после серије 12:0 пришла на 57:52, али смо тај напад одбили тројком Милосављевића и серијом 7:0. На крају трећег периода у којем су екипе играле у серијама, имали смо предност од девет поена 66:57. У том делу меча Швед је погађао углавном са пенала, а на терену није било Марјановића.

Руси су последњи квартал почели серијом 4:0, коју је тројком прекинуо Гудурић. Играло се поен по поен, а онда је шест минута пре краја после сјајних реакција Марјановића у нападу )поени и асистенција Мачвану) и Лучића у одбрани (изнудио фаул) разлика опет отишла на десет поена 75:65. Руси су на то одговорили серијом 5:0 у само неколико секунди па се ушло у неизвесну завршницу, коју је тројком најавио Швед (75:73).

Мицић је одговорио тројком за плус пет. Мање од три минута је тада било до краја. Судије су у том периоду одсвирале три фаула у нападу нашем тиму. Драма је била у дворани Синан Ерден, а са трибина су се чули наши навијачи. Мање од два минута је било до краја када је Богдановић убацио тројку, а Сале морао на клупи да смири Муту Николића, којег је сада љубио нови ас Сакраменто Кингса.

Богдан је касније погодио и кључне поене за победу и финале, треће у последње четири године за тим селектора Ђорђевића. Време је за злато!

ТОК МЕЧА

1. четвртина:

1′ Србија је добила први напад и Кузмић је одмах ухватио скок у нападу после промашаја Јовића. Мозгов га је фаулирао при шуту, а он био половичан са линије за слободна бацања. Швед је одмах шутирао за три, није био успешан, после чега је Богдановић одиграо сјајну одбрану на кулагину.

2′ Србија је одлично отворила дуел – сјајна акција Богдановића и Кузмића, коју закуцавањем крунише Бирчевић, а онда у одбрани зауставља напад противника. Јовић је наставио серију са полудистанце, пре него што је Воронцевич уписао Русију на семафор – 5:2.

4′ Одлично је одговорио Мозгов снажним закуцавањем, али Богдановић на другој страни није одустајао од шутева са дистанце. Из трећег пута је погодио тројку, уследио је сјајан потез Јовића и вођство Србије резултатом 10:6.

5′ Руси су највише лопти гурали центру Бруклина, он је срећом био непрецизан са линије слободних бацања, што није био случај са Богданом. Погађа оба и Србија је на +6.

6′ Уместо Кузмића који је направио два брза фаула ушао је Боби Марјановић и одмах промашио полухорог, али га је исправио Богдановић. Нови бек Сакрамента је украо лопту у одбрани, одлично пробио у наставку напада и положио за 14:8.

8′ Боби се уписао после фаула под кошем, али је нешто слабију поставку у одбрани у следећа два напада казнио Швед са пет брзих поена и смањио на 16:15. Ипак, опет нам се исплатило што смо форсирали игру у рекету и Лучић је прекинуо налет ривала.

10′ Лучић и Воронцевич су разменили по тројку, а Гаги Милосављевић је храбро пробио по чеоној линији и поентирао. Србија је имала последњи напад, Мицић је шутирао са дистанце и поставио коначних 25:20 на крају прве четвртине.

2. четвртина:

1′ Салетови ‘Орлови’ наставили су са сјајном одбраном, али Марјановић није имао среће на другој страни јер је лопта изашла из обруча.

2′ Други пут није било тих проблема – продор и полагање левом руком, али моментални одговор Квостова на другој страни, поготком ван линије 6,75. Боби је доносио превагу испод коша, посебно у нападу и повећавао број поена слободним бацањима. Један од два за 28:23.

3′ Један од судија изнервирао је Богдановића, пошто је поклонио Шведу фаул приликом шута за три, што је играч Химкија искористио и постао први двоцифрени на мечу. Међутим, некадашњи кошаркаш Партизана узвраћа далеком двојком, а онда и Марјановић повећава на 32:26.

5′ Наставио је ‘Вођа хорде’ да пуни мрежицу ‘Зборнаје’, потом улаз Јовића и Србија је дошла на +10. Нисмо се ту зауставили, Боби у паду, па украдена лопта Богдана и полагање у контри за великих 40:26.

7′ Великом серијом Србија је распалила публику у ‘Синан Ердем арени’, што је наставио капитен Мачван првим поенима, а налет Србије прекинуо је Квостов својом другом тројком. Селектор Ђорђевић није желео да ризикује и одмах је затражио тајм аут при резултату 42:29.

8′ Када није било Богдана, убацивао је Боби који постаје други двоцифрени играч у нашем саставу. Није се обазирао на противника и опет убацио са пет метара, пре него што је бананом „залепио“ Мозгова.

9′ Боби се претвара у Теодосића – идеално проиграва Лучића који постиже лаке поене.

10′ У последњем минуту ушао је Владимир Штимац и одмах допринео својом енергијом, али поена није било. Фриџон је имао прилику да смањи пред одлазак на одмор, промашио је оба слободна бацања, а Лучићу је мало фалило да постигне тројку уз звук сирене – остало је 48:34 после 20 минута.

3. четвртина:

1′ Почетак наставка припао је противнику који је сачекао промашај Лучића ван линије 6,75, а онда је Воронцевич то казнио тројком. Србија је погрешила и у следећем нападу, али је срећом Швед погрешио.

2′ Очекивано, одговорио је Богдановић сјајном тројком за 51:37.

3′ Наставили су ‘Орлови’ да кажњавају готово сваки пропуст у одбрани ривала – лепа асистенција Јовића за Кузмића, онда и контра и несебично додавање Мачвана за Лучића и Србија води 55:39.

5′ Репрезентација Србије доминирала је и све су зачинили Јовић и Лучић феноменалним алеј-упом у полуконтри. Међутим, узвратила је ‘Зборнаја’ двема брзим тројкама – погодили су Швед и Фриџон за 57:47.

6′ Русија је направила серију 8-0, Ђорђевић је направио четвороструку измену, али ни то није помогло. Милосављевић је направио грешку у корацима, Швед је асисистирао Квостову који новом тројком смањује на 57:52.

8′ У тренуцима када је противник био у налету, Гаги Милосављевић постиже веома важну тројку, а онда Боби закуцава и враћа двоцифрену предност Србији. Уследио је снажан продор Јовића и на семафору је писало 64:52.

10′ Швед је уз много среће постигао нову тројку, али финиш треће деонице био је кобан по Србију јер се повредио Стефан Јовић. Први плеј ‘Орлова’ искренуо је скочни зглоб и на раменима је изнесен са паркета, а пред последњих 10 минута резултат је био 66:57.

4. четвртина:

1′ Иста слика виђена је почетком одлучујуће деонице – Швед је наставио да изнуђује слободна бацања и повећава кошгетерски учинак. Србија ја имала офазивни скок после промашаја Мицића, али су се збунили Гудурић и Кузмић.

2′ Руси су везали четири поена, али је онда Марко Гудурић имао одличну ролу – погодио је тројку на додавање Богдановића, онда изнудио фаул Курбанова у нападу и Србија води 69:61. Међутим, у великој жељи је испустио лопту и судије су доделиле техничку грешку.

4′ Квостов и Зубков су продужили серију свог тима, Русија се примакла на само пет поена разлике, али је онда Богдан Богдановић одличним потезом измислио поене. Опет се укључио и Боби за 73:65.

5′ Лучић је феноменално изнудио фаул Зубкова, а у следећем нападу Марјановић је лепо проиграо Мачвана који је фаулиран при шуту. Ривал је изашао из бонуса, а крилни центар Бајерна вратио +10. Међутим, нису се Руси предавали, везали су пет експресних поена и опет ухватили резултатски прикључак – 75:70.

7′ Нервоза се увукла у игру ‘Орлова’, нестало је течне игре, а судије су толерисале нешто грубљу кошарку. Богдановић је лепо прошао, али промашио из рекета, да би Швед пет секунди касније убацио нову тројку и Русија је пришла на посед минуса. Онда се десила сјајна ствар за Србију јер је храбри Васа Мицић погодио тројку за 78:73.

9′ Финиш меча обележиле су чудне судијске одлуке јер су нам свирана три узастопна фаула у нападу. Срећом, Кузмић се сјајно снашао и вратио лопту, а онда ја Богдановић постигао нову тројку – 81:74. Мозгов је био сигуран са пенала, али је нови играч Кингса још једном минијатуром трасирао пут ‘Орлова’ ка финалу.