EP – BOMBA ZA POBEDU: Francuzi savladali Rumune strašnim golom Pajea u 89. minutu!

0

Reprezentacija Francuske savladala je Rumuniju na otvaranju Evropskog prvenstva u Francuskoj – 2:1 (0:0)

francuska rumunija fudbal640

‘Галски петлови’ нису блисали на стадиону ‘Француска’ у престоници, Румуни су све до 89. минута чували 1:1, али је онда Димитри Паје спектакуларним ударцем са двадесетак минута донео велико славље домаћинима.

21.00 Енглеска – Русија

Французи су претходно у 57. стигли до вођство преко Оливијеа Жиру, после чистог фаула у скоку над голманом Ћипријаном Татарушануом, да би већ осам минута касније Богдан Станку изједначио из пенала.

Био је ово трећи међусобни дуел Француза и Румуна на Европским првенствима – 1996. у Енглеској славили су Французи голом Кристофа Дугарија, док је 12 година касније било 0:0 у Цириху.

Други сусрет групе A на програму је у суботу од 15 часова, када ће се састати Швајцарска и Aлбанија.

Прво узбуђење у Паризу видели смо већ после четири минута игре, када је Уго Лорис зауставио покушај Флорина Aндонеа главом са свега пет метара, после корнера који је извео Николае Станћу. Међутим, домаћин је одмах узвратио, такође после ударца из угла, али је на истеку десетог минута непрецизан био Оливије Жиру.

All Goals & Highlights – France 2-1 Romania… by Football2Live

Већ у следећем нападу, после лопте Пола Погбе и оштрог центаршута Пајеа, Aнтоан Гризман са два метра погађа стативу, а и до краја првих 45 минута гледали смо углавом нападе Француза. Ипак, поново Гризман и Жиру нису изгледне ситуације претворили у голове.

Жиру 57, Паје 89 – Станку 65(п)

Главни арбитар – Виктор Кашаи (Мађарска)

Наставак сусрета почео је као и меч, Станћу је послао сјајну лопту до Станкуа, који се побегао чуварима на десетак метара од гола, али је после пријема на груди волеј послао замало поред даље стативе. Уводна шанса за Румуне као да је пробудила домаћина, који је после прилике нападача Aрсенала имао још једну преко Погбе, да би Жиру у 57. минуту успео из четврте шансе да погоди мрежу, пошто је претходно направио чист фаул над голманом ривала у скоку.

Међутим, наши источни суседи одговарају већ после осам минута. Патрис Евра обара Станћуа, а Виктор Кашаи одмах показује на тачку. Одговорност је преузео Станку и послао лопту у једну, а Лориса на другу страну.

Чинило се да ће Румуни издржати и да ћемо већ на старту шампионата видети прво изненађење, али је онда на сцену ступио невероватни Паје. После споре акције по десном крилу, крилни нападач Вест Хема добио је лопту на двадесетак метара од гола, наместио је на леву ногу и прослао прави пројектил у даљи горњи угао за тријумф свог тима и велико славље.

После очекивано мирног почетка, прву шансу на мечу имали су Румуни у четвртом минуту. Николае Станћу извео је корнер, али је Уго Лорис успео да заустави покушај Флорина Aндонеа главом са свега пет метара.

Састави

Француска: Лорис – Евра, Рами, Кошчелни, Сања – Канте, Матуиди, Погба (од 77. Марсијал)– Паје (од 92. Сисоко), Гризман (од 66. Коман), Жиру

Румунија: Татарушану – Рац, Григоре, Кирикеш, Сапунару – Хобан, Станћу (од 72. минута Чипчију), Пинтили – Попа, Aндоне (од 61. Aлибек), Станку

Нисмо дуго чекали на одговор домаћина, Димитри Паје послао је ударац из угла такође на ивицу петерца, али је покушај Оливијеа Жиру главом отишао поред ближе стативе.

Наставили су Французи у истом ритму, да би велику прилику за вођство пропустио Aнтоан Гризман у 11. минуту.

Погба је сјајним пâсом избацио Пајеа на десно крило, овај послао оштру лопту на петерац, а нападач Aтлетика после одбијене лопте погађа стативу са два метра раздаљине.

У наредних петнаестак минута готово да није било узбуђења, додуђе стекао се утисак да је Виктор Кашаи у једној ситуацији пропустио прилику да свира фаул за Румунију, на ивици казненог на десном крилу, док је на другој страни Ћиприан Татарушану лако ‘покупио’ центаршут из корнера.

Деловало је да до одласка на одмор неће више бити узбуђења, да би онда поново ‘севнула’ акција домаћина по десном крилу. И сада је Паје упутио оштру лопту по земљи до Гризмана, али његов ударац овога пута од ноге дефанзивца одлази тик поред стативе. Кашаи је показао да је гол-аут.

Покушали су Французи у преосталих пет минута да појачаним пресингом ипак стигну до предности, међутим – одбрана наших источних суседа увек била добро постављена, и током игре и током прекида.

Највише проблема правио им је Погба својим дијагоналама додавањима, али су и то успевали да затворе правовременим удвајањима. Последњу шансу у првом делу игре имао је Жиру, после новог корнера Пајеа нашао се усамљен на петерцу, али је послао лопту преко пречке.

Друго полувреме почело је као и прво – великом приликом за Румуне. Станћу је послао сјајну лопту до Станкуа, који се побегао чуварима на десетак метара од гола, али је после пријема на груди волеј послао замало поред даље стативе.

Наставио се след догађа као са старта меча, Жиру је добио лопту кроз средину од Погбе, ушао у казнени и шутирао, ипак Татарушану је истрчао на време и спречио његов покушај.

Уводна шанса за Румуне као да је пробудила домаћина, који је после прилике нападача Aрсенала имао још једну преко Погбе, да би Жиру у 57. минуту успео из четврте шансе да погоди мрежу, али пошто је претходно направио чист фаул над голманом ривала.

Димитри Паје центрирао је са десног бока, Жиру остао сâм на петерцу, да би пре него што је главом скренуо лопту у мрежу руком склонио руке Татарушануа који би сигурно ухватио лопту – 1:0.

Међутим, правда је задовољена већ после осам минута, када је Евра оборио Станћуа, а Кашаи одмах показао на тачку. Одговорност је преузео Станку и послао лопту у једну, а Лориса на другу страну – 1:1.

Bogdan Stancu Penalty Goal HD – France 0-1… by hdmanga7

У међувремену, видели смо две измене у тиму Румуније, односно једну код Француза. Најпре је у 61. минуту Денис Aлибек заменио Aндореа, Николае Станћу уступио је место Aлександру Чипчијуу, док је код домаћина Кингсли Коман ушао уместо Гризмана. Французи су покушали одмах да одговоре, али без превише успеха, а чак су у 75. минуту захтевали да судија сада за њих досуди пенал, апсолутно без основа.

Дидије Дешан направио је нову промену пред сам финиш сусрета, па је уместо Погбе ушао млађани Aнтони Марсијал, док је Јорданеску реаговао убацивањем Габријела Торжеа уместо Попе.

Чинило се да ће Румуни издржати и да ћемо већ на старту шампионата видети прво изненађење, али је онда на сцену ступио невероватни Димитри Паје. После споре акције по десном крилу, крилни нападач Вест Хема добио је лопту на двадесетак метара од гола, наместио је на леву ногу и прослао прави пројектил у даљи горњи угао за тријумф свог тима – 2:1!