Zvezda pobedila Uniks u ,,Pioniru“

0

Црвено-бели победили Уникс и сачували шансу за пласман у четвртфинале Еврокупа – 81:73. Изабраници Владе Вукоичића били и близу тријумфа од 20 разлике, али се руски тим у последњим минутима спасао убедљивог пораза !

ОДБРАНИЛИ су кошаркаши Црвене звезде своју кућу у другом покушају и сачували шансу за пласман у четвртфинале Еврокупа.

Дуго су се борили са притиском у спектакуларном амбијенту “Пионира” и јуришом у трећој четвртини победили фаворизовани руски Уникс (81:73). Други тријумф у “last 16” фази, укомпонован са поразом Галатасараја у Улму, оставља реалне изгледе за улазак у октет најбољих тимова Еврокупа.

Као и у мечу са турским тимом, црвено-бели нису успели да на самом почетку углаве госте у свој калуп. Уместо игре убрзаног темпа, у којој плејмејкер Нелсон гледа противницима у леђа, момци тренера Вукоичића упали су у гостујућу успаванку, у којој квалитет прекаљених интернационалаца Уникса долази до пуног изражаја.

Брзо је осућена Звездина идеја да се убацивањем дебитанта Самарџиског у стартну петорку искористе његове брже ноге у односу на масивнијег Катића. На паркет је већ у 4. минуту стао већ стандарни први центар, који је спречио бег тима из Казања на двоцифрену раздаљину већ у првој четвртини.

Међутим, са енергијом на средњем подеоку било је само питање тренутка када ће Уникс побећи на узнемирујућу дистанцу, која би могла погубно да утиче на психу црвено-белих. Неизбежно се догодило у другој четвртини (30:40), што је укључило аларм и на трибинама и на терену. Извукли су се Звездини играчи из тешких окова свог ривала и потрчали ка тријумфу неопходном за опстанак европских амбиција. Серијом 11-0, коју су креирали Лазић, Ракочевић и Савовић, направљен је потпуни преокрет.

Јуриш црвено-белих привремено је суспендован несхватљиво иугубљеним лоптама у последњих 40 секунди првог полувремена, али се Звездин точак више није могао зауставити.

Уследио је стампедо у трећој четвртини, праћен делиријумом на трибинама “Пионира”. Модел који је заказао на почетку сада је функционисао беспрекорно. Адреналинску јурњаву предводио је Скот, који је “невидљивим” партијама у низу ставио под знак питања своју будућност на Калемегдану. Као да је осетио да је последњи тренутак да задржи посао, Звездин Американац почео је да личи на енергетску бомбу из прошле сезоне и отворио свом тиму пут ка победи. У серији 15-0 у првих пет минута треће деонице, Звезда је изгледала као да је свом ривалу украла етикету једног од највећих фаворита за титулу у Еврокупу.

Када се чинило да је достижан и сан о тријумфу већом разликом од пораза у Казању, који је у јаву претворила тројка Радивојевића почетком последње четвртине (66:50), Уникс се “одледио” и кренуо у мисију спасавања бољег односа у међсобним дуелима. Потера за минусом од 19 поена, у који су неопрезно склизнули у последњих десет минута претходног меча у Русији, ипак је била превелик залогај за домаћина.

Ц. ЗВЕЗДА 81
УНИКС 73
ДВОРАНА “Пионир”. Гледалаца: 7.000. Судије: Јасевичијус (Литванија), Чебишев (Украјина), Томов (Бугарска).
Ц. ЗВЕЗДА: Цветковић 5, Браун 2, Суботић 3, Ракочевић 21 (10-6 за два, 5-3 за три), Лазић 6, Симоновић 3, Савовић 9 (8 ск), Катић 12, Самарџиски 2, Радивојевић 5, Нелсон 2, Скот 11.
УНИКС: Лајдеј 9, Заманскиј, Самоиленко, Веременко 11, Еидсон 14, Вујукас 10, Кајмакоглу 6, Мекарти, Антипов, Шабалкин, Четмен 18, Вилкинсон 5.
По четвртинама: 20:26, 21:17, 22:7, 18:23.