• Početna
  • SPORT
  • Bila jednom zemlja košarke: Na današnji dan smo 2002. osvojili zlato na SP, deceniju kasnije debakl u kvalifikacijama

0

Репрезентација Србије (тада СР Југославије) је на данашњи дан 2002. године освојила златну медаљу на Светском првенству у Индијанополису, а вечерас, изабраници Дуде Ивковића доживели су прави дебакл у квалификацијама за Европско првенство. Била једном земља кошарке…

Нова брука! Кошаркаши Србије поново су разочарали нацију пошто су у Талину поражени од селекције Естоније и тиме додатно закомпликовали ситуацију у групи А пред последње коло које ће одлучивати о пласману на Европско првенство у Словенији – 88:81 (16:22, 25:21, 22:20, 25:18).

Изабраници Душана Ивковића свесни су били важности меча против Естоније јер су у директном дуелу могли да отпишу конкурента у борби за друго место и по почетку утакмице није се могло наслутити да ће Србија имати било каквих проблема са ривалом који се константно испуцавао за три поена.

Стартна петорка Теодосић, Тепић, Бјелица, Савановић и Крстић успешно је отворила меч убрзо је стекла предност од 9:3, па и 12:6. Капитен Крстић је успешно решио две ситуације где је сам остао са чуваром, а две ране тројке уписао је и Немања Бјелица.

Естонци нису одустали од испуцавања за три, па су пришли на 12:11, али бројни промашаји омогућили су Србији да врати предност од шест кошева, са којом се и завшрила прва четвртина (22:16).

Серијом од 7:0 отворили су домаћини другу четвртину и стигли до првог вођства на утакмици – 23:22. Ипак, равнотежа на паркету је поново успостављена, пре свега захваљујући расположеном Крстићу за којег домаћи центри нису имали решење (32:25).

Пронашли су шутерски ритам Естонци у самој завршници првог полувремена и са четири узастопне тројке пратили су „орлове“ у стопу, а у последњем нападу су смањили на 43:41, због чега су задовољнији отишли на одмор.

На паркету се водила велика борба по повратку из свлачионице, играло се кош за кош, ниједан од ривала није могао да се резултатски одлепи, па се у последњих 10 минута ушло нерешеним резултатом – 63:63.

Игра „орлова“ се дословно распала у одлучујућој четвртини, Естонци су ношени публиком заиграли ангажованије, како у одбрани, тако и у нападу, па су на четири минута пре краја имали чак 10 поена предности. Пришла је Србија на „-6“, Крстић ухватио лопту под кошем, али и несхватљиво направио фаул који је омогућио домаћину нови напад, после којег је одбрана „орлова“ лоше бранила скок, па су Естонци успешно потрошили минут игре.

Све наде о тријумфу угашене су када је Дорбек погодио тројку за 83:75, није био довољан ни експресан одговор Тепића јер је домаћин у пенал завршници рутински привео меч крају и уписао велику победу пред последње коло у којем се очекује рутинска победа против Исланда.

Србија дочекује Израел и јасно је да нас само победа води на континенталну смотру у Словенију пошто Естонија има лошу кош разлику у потенцијалном троуглу Србија, Израел и Естонија.