Прочитај ми чланак

ВУЧИЋ санкционисао ЛУКАШЕНКА? Обустављени летови из Белорусије за Београд!

0

Белоруска авио-компанија „Белавиа“ обуставила је летове за Београд, Будимпешту и Кишињов, а за Ларнаку и Истанбул се разрађују нове ваздушне руте, саопштила је прес служба компаније. Напомиње се да је обустава летова у три правца од 29. маја 2021. до 30. јуна ове године повезана са забранама власти Европске уније и Украјине на употребу ваздушног простора.

„Запослени у авио-компанији прорачунавају могуће варијанте маршрута за обављање редовних и чартер летова којих се тичу изречене забране, како би се утврдила могућност њихове реализације“, каже се у поруци.

Како наводи компанија, редовни летови за Истанбул и Ларнаку због потребе за заобилажењем ваздушног простора у више земаља планирани су према измењеном распореду.

„Авио-компанија улаже све напоре да реши ову ситуацију. Путници отказаних летова могу да промене датум поласка или изврше рефундацију у року од годину дана од датума куповине карте или лета у једном правцу транзитне руте“, додаје се у саопштењу.

Инцидент са принудним слетањем у Минск

Авион компаније „Рајан ер“, који је летео из Атине за Виљнус, принудно је слетео 23. маја на аеродром у Минску због саопштења да им је из Швајцарске јављено да је подметнута бомба, што је Швајцарска демантовала. На лице места су упућени деминери. Информације о минирању није потврђена, а Истражни комитет Белорусије саопштио је да је покренуо кривични поступак због лажне пријаве о бомби.

У авиону је летео млади новинар, оснивач канала на Телеграму „Некста“, који је преносио уживо протесте у Белорусији против режима Александра Лукашенка, а власт га је прогласила екстремистом. Роман Проташевич (26) је летео овим авионом на релацији Атина-Виљнус, а када је авион принудно слетео, ухапшен је приликом провере докумената на аеродрому у Минску. Проташевич је по потерници јер је у Белорусији стављен на списак лица умешаних у тероризам. Против њега је покренут кривични поступак по неколико основа, укључујући и за „организовање масовних нереда“. Њему прети казна до 15 година затвора.

Пракса принудног слетања авиона дешавала се и раније. Најзначајнији случај било је присиљавање авиона боливијског председника Ева Моралеса да слети у Беч 2013. године. Разлог за то су биле гласине да се заједно са председником у авиону налази и бивши агент ЦИА Едвард Сноуден, који је у Сједињеним Америчким Државама оптужен за одавање државних тајни.