Прочитај ми чланак

ТУРБУЛЕНЦИЈЕ У ГРЧКОЈ ВЛАДИ На помолу нови сукоб због Македоније

0

Само три дана после оставке министра спољниих послова Никоса Коцијаса на помолу су нови сукоби у грчкој влади, пише грчки дневник "Катимерини".

Та теза се појавила након упозорења грчког премијера Алексиса Ципраса да неће толерисати неслагања у вези с питањима од националног интереса и после гласања за почетак процедуре уставних реформи у македонском Собрању.

Ципрас је честитао свом македонском колеги, Зорану Заеву, на, како је навео, постизању важног корака у заједничком успеху, односно прихватању предлога владе о променама Уста, према којима се изме земље преименује у Република Северна Македонија.

Потом се огласио и коалициони партнер у Ципрасовој влади, министар обране из конзервативне странке Независни Грци Панос Каменос, који је на свом твитер налогу написао:

“Ко би могао да помисли да у европском систему вредности и демократије они који не гласају по наређењима бивају хапшени, а послушни за гласање добијају бонус у износу од два милиона евра ‘прљавог новца’. Стидим се“.

Овим твитом Каменос је само потврдио сумње да су неки посланици македонске опозиције примили новац да би променили став према владиној иницијативи о уставним амандманима, о чему се спекулише у македонским медијима.

„Катимерини“ примећује и да док је Ципрасова порука написана на енглеском језику, Каменосова је на грчком.

Будући да интернет комуникација нема језичких баријера, лист наводи да је ова порука грчког министра брзо доспела до портпарола македонске владе Милета Бошњаковског, који је оптужио Каменоса да „шири лажне И непроверене информације”.

Према наводима „Катимеринија“, Ципрас би требало да схвати да су поделе у унутрашњој политици неизбежне и да се оне одражавају на стратешке националне интересе земље.

Наводи се, такође, да Ципрас треба да разуме и утиче на изјаве Каменоса које могу да се одразе на домаћу политичку сцену.

Његова оптужба за подмићивање македонских посланика због негативних политичких интереса тема је у којој ће се грчка јавност брзо пронаћи, а у грчким кафанама ће се, кажу, питати: „Колико ће наших посланика гласати за Преспански споразум?“