Прочитај ми чланак

СМЕТА ИМ: Не желе да гледају доказе измасакриране српске деце у центру Београда

0

Београд -- Већ неколико година испред Скупштине Србије налазе се велики плакати на којима су имена и фотографије Срба убијених на Косову и Метохији.

На тим плакатима позивају се НАТО и албански званичници на одговорност, а могу се видети и фотографије масакрираних тела српских грађана, међу којима има и деце.

Foto: Screenshot

Један од корисника Твитера упитао је градску власт поводом, како каже, “узнемирујућих фотографија”, постоји ли ограничење тога шта се излаже у јавном простору.

Из града су навели одговор Секретаријата за инспекцијске послове Града Београда у којем се истиче да је Удружење породица киднапованих и несталих лица на Косову и Метохији због “обавештавања и подсећања јавности о потресним догађајима из наше блиске прошлости, у духу традиције друштва за развијеном демократијом, поставило предметне транспаренте испред зграда у којој заседа врховно законодавно тело Републике Србије, за шта се захтевом обратило Градској општини Стари град”.

Иначе, електронски поднесак граду поднет је 28. марта, а одговор је стигао 13. априла.

Транспарент испред Скупштине Србије, који се у јавности често назива “српским зидом плача”, постављен је 8. јула 2015. године, када је најављено прикупљање потписа за подизање споменика жртвама на Косову.

Председник удружења Симо Спасић рекао је тада новинарима да у Србији не постоји ниједан споменик, иза ког стоји држава, посвећен жртвама ОВК и НАТО.

“Дошли смо испред Скупштине са једним захтевом да од државе и града Београда добијемо локацију где ће бити изграђен српски споменик за све убијене и нестале српске жртве на КиМ”, рекао је тада Симић.

Симић је тада навео и да ће транспарент бити испред Скупштине Србије “до 15. јула”, али је на импровизованој огради остао до данас. Неколико различитих паноа промењено је на том месту током година.

Средином прошле године Удружење породица киднапованих и убијених на КиМ тражило је од председника Вучића да се, како су навели, “зид плача постави у Пионирском парку све док држава Србија не изгради споменик свим жртвама од Кошара до Хоргоша”.

Споменик још није изграђен, већ је у Београђанки отворена спомен-соба “Косметске жртве”.

Подсећамо, транспарент је прошле године био једно време и прекривен црним платном због више разлога – “зато што држава није обезбедила адекватну заштиту паноа, због ослобађања Рамуша Харадинаја после хапшења у Француској и због судова у Србији и Хагу”.

Поред тога, панои су у неколико наврата били уништавани због временских услова и јаког ветра, али и током „Протеста против диктатуре“ након председничких избора.