Прочитај ми чланак

Предизборни (интернет) блицкриг

0

izbori-plakati-foto-branislav-puljevic_f

 (Жељко Ињац)

Свега пар дана од расписивања парламентарних избора почео је прави мали предизборни (интернет) блицкриг.

Демократе су остале без почасног председника Тадића који им је више служио као нека врста „маскоте“ од како су изгубили власт па је његово почасно председниковање било више у функцији оживљавања сећања на минула времена. „Финансије“ почасног председника ДС су га „отерале“ на село, при том Ђилас није показао ни најмањи знак емпатије за истог. Неминовно је уследило да је Тадић, који без обзира на своје способности има још увек популарност међу гласачима ДС-а, напустио странку и најавио оснивање сопствене и наравно учествовање на изборима.

То је био знак многима који су незадовољни Ђиласовом политиком руковођења ДС-ом да преиспитају своје учешће у странци. Напуштање ДС-а је постало готово свакодневица. Највећи ударац за ДС је свакако одлазак Миодрага Ракића, који је јадан од кључних људи ДС-а и њен дојучерашњи потпредседник и идеолог. По Ракићу ДС је изгубио своју сврху постојања.

Са друге стране СНС као да добија овим превирањима у ДС-у, али то ће се тек видети током кампање, а и зависиће од тога колико ће Тадић успети на анимира бираче ДС-а (а и остале), који су згађени свеукупним политичким животом у Србији, били све склонији ка апстиненцији и пасивизацији. Било како било, а судећи по последњим догађајима на политичкој српској сцени, предизборни рат ће се водити на свим фронтовима, укључујући и незаобилазни интернет.

Интернет офанзива ДС-а

Догађајима у ДС-у су СНС коментатори, који уредно прате све електронске медије у Србији, добили одличан материјал за спиновање медија. Ликовање над расулом које је задесило ДС је преплавило коментаре портала. Неки од координатора СНС интернет кампање су чак на свом твитеру поставили постер у виду заставе демократа у коме је порука: „Ко последњи изађе нек угаси светло“.

Ал’ не лези враже, у исто то време ДС ботови су одрађивали кампању за своју странку, по креативности углавном способнији од СНС активиста, симпатизери и присталице ДС-а су од сад већ антологијског случаја у Фекетићу (где Вучић спасава једно дете) направили саркастичан видео клип који је у току истог дана цензурисан са свих Јутјуб налога.

Ова цензура, не улазећи у то како је изведена и ко ју је тачно одрадио, била је изузетно лош маркетиншки потез СНС-а. На питање како укидате ове видео клипове о Вучићу на твитеру координатор нет кампање СНС-а Малетић је одговорио: „Ум царује а и маса људи добро дође“. Чиме је индиректно потврдио да су СНС нет активисти по његовом налогу масовно пријављивали ове видео клипове док исти нису склоњени са нета.

Интернет ипак није могуће цензурисати те је видео клип премештен на друге сервисе, чак и на руске што је извесан парадокс, с обзиром на ставове ДС симпатизера.

Колико је ефекта имала ова ДС кампања јасно је по мноштву наслова у медијима у којима се помиње диктатура и цензура. Да би на крају сам вицепремијер Вучић поставио овај шаљиви клип на својој фејсбук страници како би доказао да цензуре нема и да он лично није против шале на свој рачун. Да је ово био аутогол и кикс у маркетингу једне партије није потребно објашњавати, колико ће то утицати на саме изборе је друго питање.

Предизборна интернет кампања „занимљивија“ од „Фарме“

Наиме већина интернет активних грађана и нису гласачи СНС-а. Они су или апстиненти или своје поверење указују жутим и другим странкама. Тако да реална претња од тог шаљиво титлованог видео клипа по СНС није ни постојала. Снимак спасавања завејаних људи у Фекетићу који је приказао РТС у ударном термину, а у коме је учествовао Александар Вучић, ће имати већи ефекат на бирачко тело без обзира на сву интернет кампању усмерену против Вучића. Јер реално за већину становништва још увек је примарни медиј ТВ.

Наравно да би за СНС било боље да има квалитетну екипу интернет активиста који би умели показати и овом другом, млађем и савременијем делу бирача да СНС има одређене вредности за које се могу борити или гласати. Но тренутно на том терену Ђиласови људи имају водећу улогу. Њуз Нет, сатирично гласило про-жуто оријентисано, не препушта случају ни једно дешавање на политичкој сцени предизборне Србије. А да је то медиј под утицајем Ђиласа јасно је и по томе што је на њему озбиљна сатира на рачун Ђиласа искључена док је Тадић исмејан чим је напустио странку.

Ни познати српски блогери нису поштеђени у овом предизборном блицкригу, што због немогућности да се одупру утицају политичке сцене, јер читаност је ипак важна, што због личне политичке опредељености. Тако је познати блогер Милан Кампонески ( Амиц Дулникер ) изјавио на свом ФБ профилу да су лицемери они који прозивају Вучића за цензуру медија док је у њихово време управо он привођен на саслушање због кованице „Ђитлер“, коју је наменио Ђиласу и његовој тадашњој контроли медија. Одмах потом на про-Ђиласовом Њуз Нету освануо је сатирични текст о Познатом блогеру који је плаћен од странака да пише „објективно“.

Блицкриг интернет предизборна кампања је за сад веома интересантна. Како ће се одвијати до почетка избора и колико ће уопште утицати на резултате избора у Србији у којој се већ поодавно зна ко за кога пише и ради остаје да се види. У сваком случају биће много интересантнија и од Великог Брата и од Фарме а богами и од турских серија.

(Видовдан, фото: Бранислав Пуљевић)