Прочитај ми чланак

Потомци партизана уз Чича Дражу! Дражин унук србомрзцима: Срби се помирили

0

Председник ПОКС-а Војислав Михаиловић рекао је новинарима испред Спомен собе некадашњем команданту Југословенске војске у отаџбини Драгољубу Михаиловићу у Београду, чији је унук, да српски народ и држава "не могу кренути напред ако се не направи национално помирење".

„Нема никаквог разлога да се унуци и потомци јунака из Другог светског рата сукобљавају“, изјавио је Михаиловић.

Према његовим речима, постојало је „много лажи“ у историјским чињеницама.

„Многи на вештачким сукобима уживају велике привилегије на штету српског народа“, оценио је Михаиловић.

Навео је примере националног помирења који су се догодили у Русији и Шпанији, додајући да је убеђен да ће на „истинским историјским чињеницама“ унуци и праунуци антифашиста бити сложни и водити Србију.

Упитан да ли друга страна жели „помирење“, Михаиловић је казао за оне који „критикују без аргумената“, да „књигу коју најоштрије осуђују, нису ни читали“.

„За њих је лаж зацементирана и они неће више да преиспитују шта је истина“, оценио је председник ПОКС-а и навео да се против таквих појава треба борити.

Председник Нове ДСС Милош Јовановић навео је да се много прашине и полемике подигло око Спомен собе Драгољубу Михаиловићу, уз оцену да то значи да још увек нема консензуса око догађаја из Другог светског рата.

Оценио је да национално помирење „није ни на видику“, као и да данас не постоји консензус око бројних важних националних питања.

„Ми мислимо да је то последица века лутања кроз југословенство и комунизам и да нисмо дошли до тог сагласја у вези са судбином нашег народа“, навео је Јовановић.

Додао је да је потребно да сви раде на том помирењу, као и да је држава одавно морала да ради на тој врсти „афирмације и историјске истине“.

Иницијатор отварања Спомен собе испред удружења „Наша Дрина“ и доскорашњи посланик Социјалистичке партије Србије (СПС) Игор Брауновић оценио је да су отварањем тих просторија „постигли циљ и погодили право у мету“.

„Да ова соба буде иницијално место нашег окупљања и сабора, без обзира на наше политичке разлике“, рекао је Брауновић.

Некадашњи командант Југословенске војске у отаџбини Драгољуб Михаиловић осуђен је 1946. године на смрт због ратних злочина и колаборације са нацистичком немачком, након чега је стрељан.

Виши суд у Београду рехабилитовао га је у мају 2015. године, наводећи да је суђење Михаиловићи био „политичко-идеолошки процес комунистичког режима, а судско веће није било надлежно да се бави утврђивањем чињеница да ли је био ратни злочинац“.

Споменик и Спомен соба Драгољубу Дражи Михаиловићу отворени су 17. октобра ове године, на месту његове некадашње куће у Брегалничкој улици у Београду.