Прочитај ми чланак

Остани ђубре до краја: Националне пензије добили и Бора Ђорђевић и Лаза Ристовски

0

Међу појединим неспорно заслуженим именима која су добила национално признање, нашли су се и (незаслужено) промотери Александра Вучића и СНС - Бора Ђорђевић и Лаза Ристовски.

Одлука о додели признања за врхунски допринос националној култури, односно култури националних мањина, познатија као „национална пензија“ усвојена је данас на седници Владе Србије, а међу награђенима су глумци Богдан Дилкић, Лазар Ристовски и Воја Брајевић и фронтмен Рибље чорбе Бора Ђорђевић.

Одлука о додели националних признања донета је после осам година, на предлог Комисије за утврђивање испуњености услова за доделу признања за врхунски допринос националној култури, односно култури националних мањина, а на основу предлога репрезентативних удружења у култури и националних савета националних мањина.

Признање за врхунски допринос националној култури, односно култури националних мањина добили су уметници песник Ђорђо Сладоје, књижевни преводилац Неда Бобић Николић, композитор Зоран Ерић, пијанисткиња, чембалисткиња, педагог и публициста Смиљка Исаковић, ликовни уметник Јован И. Ракиџић, уметнички фотограф, фото дизајнер Рајко Каришић, филмски сценограф Миљен Кљаковић, драмски уметник и глумац Богдан Диклић, драмски уметник, глумац Војислав Брајовић, драмски уметник, глумац Лазар Ристовски, балетски уметник Константин Костјуков, архитекта Василије Милуновић, музичар инструменталиста, хармоникаш Љубиша Павковић, стручњак у култури Проф.др Мирко Ковачевић, етномузиколог Димитрије Големовић, критичар, историчар и теоретичар филма Божидар Зечевић, стручњак у култури Радослав Зеленовић, вокални солиста Маја Оџаклијевска, позоришни редитељ Мирослав Бенка и вокални солиста, музичар Борисав Ђорђевић.
Признање се може добити и за филмску уметност и аудио визуелно стваралаштво, сценско стваралаштво и интерпретацију у позоришној уметности, музичко сценско стваралаштво и интерпретацију у опери, или за уметничку игру, односно класичан балет, народну и савремену игру.

Ту су и дигитално стваралаштво и мултимедија, архитектура, превођење стручних и научних текстова, истраживање, заштита, прикупљање и представљање покретног и непокретног културног наслеђа, филмска и телевизијске делатности, издаваштво и друго.

Право на Признање може остварити уметник или стручњак у култури, држављанин Србије, који је допринео развоју културних вредности у Србији односно њеној међународној афирмацији, односно да је добитник најзначајнијих награда и признања, и да је остварио право на пензију.

Добитници Признања имају право на доживотно месечно примање у износу просечне зараде без пореза и доприноса у Србији за месец јул претходне године.

Од 2007. године почеле су исплате новчаних додатака заслужим уметницима.

Национална признања за врхунски допринос култури била су уведена Законом о култури, који се примењује од 2010. године.

До 2013. године националну пензију је добило 523 културних посленика, преноси Танјуг.