Прочитај ми чланак

Николић Иванову: Србија је ослободила Македонију од Турака

0

Скопље – Председници Србије и Македоније Томислав Николић и Ђорђе Иванов поручили су данас у Скопљу да две земље треба да што ближе срађују с обзиром на сличне препреке које пред њима стоје на европском путу и заложили су се да се дијалогом решавају сва отворена питања међу државама у региону.

Односи Србије и Македоније су на високом нивоу, оценила су двојица председника, уз закључак да отворена питања која постоје измеду две земље нису нерешива и да не спречавају да се гледа у заједничку европску будућност.

„Пошто и Србија и Македонија имају сличан проблем да постану чланице ЕУ мислим да смо упућени на што ближу међусобну сарадњу. Ако заједно покажемо да смо уредили државе и испунили критеријуме брже ћемо остварити успех и лакше ћемо убедити остале државе бивше Југославије да једино сарадњом можемо сви да постанемо део Уније“, рекао је Николић.

Он је додао да Македонија није случајно изабрана за његову прву посету региону и истакао да тим гестом Србија показује да су јој драги пријатељи и они коју су признали и они који нису признали Космет.

„Србија и Македонија имају испреплетану прошлост, заједничку будућност и заједничке циљеве, а наш заједнички циљ је чланство у ЕУ. Имамо проблема на том путу, али користимо прилику да уредимо и Србију и Македонију по најбољим мерилима, да државе ослободимо мита, корупције и криминала, да средимо област људских и мањиских права и слобода“, навео је Николић.

Ако Србија и Македонија буду следиле оно што желе њихови грађани, казао је Николић, две земље ће имати најчвршће могуће везе.

Македонски председник се сложио да се две земље сусрећу са сличним перепрекама на европском путу и истакао да оне као и сви проблеми могу да се реше једино дијалогом.

„Мора да се разговара јер када се разговара долази се до решења“, рекао је Иванов и додао да је због тога интерес Македоније да разговара и са својим јужним суседом који им прави сметње на европском путу.

„Надам се да ће се пронаћи решење ако постоји жеља да се проблем реши“, рекао је Иванов.

Он је рекао да је задовољан што је спрски председник за прву посету региону изабрао Македонију и навео да су разговарали у духу добросуседства, а да су главне теме биле пре свега европске интеграције, али и унапређење ситуације у региону, економска сарадња, трговинска размена…

Двојица председника су се заложила и да се спор СПЦ и МПЦ реши дијалогом те две верске заједице и додали да це они као председници помоћи да тај процес има успеха.

Председник Србије се захвалио државном руководству Македоније што је омогућило да делегација Србије буде присутна на обележавању 100 година од почетка Балканских ратова у Куманову.

„Све велике битке српске војске у Првом балканском рату вођење су на територији Македоније. Од владавине Османског царства истовремено су се ослободили и Косово и Метохија и Скопље“, казао је председник Србије.

Председник Николић састао се и са председником Собрања Трајком Вељаноским, а после састанка је изјавио да Србија и Македонија имају заједничку прошлост и да морају да граде заједничку будућност.

Николић је истакао да су две земље „једна уз другу“ да гледају у заједничку будућност у Европској унији, али да на том путу траже да буду поштоване.

„Слободан проток људи и роба, борба против криминала и корупције, изградња правне државе… то су европске вредности које желимо, али тражимо поштовање. За нас нема малих народа“, истакао је Николић.

Македонски премијер Никола Груевски приредио је вечерас свечани пријем за Николића.

Груевски је Николића дочекао у традиционалном ресторану „Воденица“ у Скопљу где је за делегацију Србије припређена свечана вечера.

Николић је раније вечерас присуствовао и свечаном пријему у амбасади Србије у Скопљу где су се окупили бројни припадници српске дијаспоре у Македонији, представници српских странака у тој земљи, гости из земље домаћина и представници македонских компанија.

Николић ће сутра обићи три српска домаћинства у месту Сретеново и заједно са са македонским председником присуствовати традиционалној ракијади у Валандову, а трећег дана посете присуствоваће свецаности обележавања стогодишњице Кумановске битке и положити венац погинулим јунацима.

Николић о спору Македоније и Грчке око имена
Николић је изјавио да је у интервјуу за македонску ТВ Сител искрено говорио о спору који постоји између Македоније и Грчке, које су обе Србији пријатељске државе, и да је рекао да они треба да разговарају што и сада мисли.

„Ја сам говорио искрено о спору који постоји између Македоније и Грчке. Србији су обе државе пријатељске и као шта сам забринут да ли ће Србија икада ући у ЕУ тако сам забринут и за Македонију. Рекао сам да у том спору видим понос на коме инсистира Македонија и понос на коме инсистира Грчка“, рекао је Николић.

Он је додао и да је и тада рекао да Македонија и Грчка о том спору треба да разговарају јер без разговора ништа не може да се реши.

„То и сада мислим“, поручио је Николић.

Он је на питање да ли и даље стоји при ставу изреченом када је Македонија признала Косово а када је он био у опозицији да Србија треба да промени став према спору око имена Македоније, Николић је одговорио да је то била емотивна реакција на признање независности Косова.

„Србија не размисља о промени става према имену Македоније. Ја данас нисам у опозицији већ сам председник државе и о многим ставрима морам да размишљам на начин како ће утицати на судбину државе и народа“, казао је Николић.

Он је поновио да је у питању била емотивна рекација али да је и тада када је Србија ускратила гостопримство амбасадору те земље рекао да је то страмота.

„Још сам рекао: ево нашли смо мању државе од себе да је кажњавамо“, рекао је Николић и додао да би се забринуо када би био председник Србије чије изјаве други не коменатришу.

Грчко Министарство спољних послова изразило је амбасадору Србије у Атини незадовољство због изјаве Николића да разуме проблеме с којима се Македонија суочава у вези с питањем уставног имена, саопштио је данас у Атини портпарол грчког Министарства.

„Тај интервју који је дао председник Србије ни у ком случају није у складу с високим нивоом односа наше две земље и дугогодишњом подшком коју је Грчка пружала Србији у тешким временима. Нити је у складу с традиционалним пријатељским осећањима која повезује два народа“, рекао је портпарол Григорис Делавекурас на брифингу за новинаре, наводи се на сајту грчког министарства.

Делавекурас је казао да је, по инструкцијама шефа грчке дипломатије Димитриса Аврамопулоса, Генерални директорат Министарства спољних послова Грчке за политичка питања изразио амбасадору Србије Драгану Жупањевцу незадовољство због дела интервјуа Николића у којем је говорио о спору Македоније с Грчком око имена.

Николић је, у интервјуу македонској Телевизији „Сител“, уочи сутрашње посете Скопљу, изјавио да је Србији препрека на европском путу то што неће да прихвати да јој се одузме део територије, а Македонији што одбија да прихвати да се одрекне имена, грба и заставе.

„Знам да Македонија, докле год има тај назив, грб и заставу и докле год они буду проблем Грчкој, неће моћи да буде чланица Европске уније… Као што ви, чини ми се, без угрожености територије, само са угроженошћу поноса, одбијате да прихватите оно што вам намећу, тако и ми одбијамо да прихватимо одузимање територије, што је мого тежи захтев“, рекао је Николић.

 

(Танјуг)