Прочитај ми чланак

НЕМАЧКИ МЕДИЈИ: Вучић је био ратни хушкач, који се сада представља као вођа…

0

"Менаџмент корона-кризе, где Александар Вучић наступа као да је Србија у рату, у други план гура тешке проблеме у земљи“, пише немачки "Шпигл“ у тексту о стању у Србији током пандемије.

Многе земље у централној Европи и на Балкану током пандемије жестоко ограничавају слободе грађана, пише Шпигл.

“Српски председник у томе иде најдаље. Критичари говоре о кршењу Устава и диктатури.“

У тексту се наводи да је корона-вирус најпре забављао Вучића, те да се на конференцији за новинаре крајем фебруара „од срца смејао“ када је један лекар – мисли се на пуломолога Бранимира Несторовића – вирус назвао „најсмешнијим у историји“.

Шпигл пише да је онда уследио заокрет, да је уведено ванредно стање “мимо парламента“ и “жестока ограничења основних права“, и то иако је Србија „тренутно релативно слабо погођена корона-кризом“.

“Ванредно стање у Србији заправо може да уведе само парламент. Али постоји рупа у Уставу која то дозвољава и председнику, уколико је парламент спречен. Вучић се био позвао на важећу забрану окупљања више од 50 особа када је прогласио ванредно стање“, пише Шпигл.

“Ово није први пут да се председник ставља изнад Устава. Тако је рецимо Вучић и шеф своје Српске напредне странке, иако му Устав не допушта другу јавну функцију поред председничке“, пише даље.

Као примере да српско руководство „нема скрупула“, Шпигл наводи потпуну забрану кретања за пензионере, хапшење новинарке Ане Лалић и затворске казне за људе који крше мере карантина.

“Стотине људи су у истражном притвору. Са друге стране, представници Владе и активисти Вучићеве партије више пута су кршили правила карантина без последица.“

“Вучић, који је деведесетих под диктатором Слободаном Милошевићем био министар информисања и ултранационалистички ратни хушкач, сада се на телевизији, каткад и више пута дневно, представља као вођа и спаситељ Србије. Његови наступи носе тешко описиву мелодраму“, оцењује Шпигл.

У тексту се додаје да Вучићу додатна моћ коју је стекао ванредним стањем није ни потребна јер ионако без ограничења влада годинама.

“Избори најпре планирани за 26. април су одложени због кризе, али би их његова партија свакако убедљиво добила, између осталог, јер опозиционе партије углавном најављују бојкот. Додуше, у земљи расте незадовољство због политичке корупције и недостатка социјалне и економске перспективе за велику већину људи. Менаџмент корона-кризе, где Вучић наступа као да је Србија у рату, у други план гура тешке проблеме у земљи“, пише лист.

„Наступи председника пуни неописиве мелодраме“

Наводећи да су у Србији уведена ригорозна ограничења и забране кретања, посебно за старије градђане, да је већи број људи због кршења тих забрана завршио и у затвору, и да је влада тек после масовног негодовања због хапшења новинарке Ане Лалић одустала од намере да централизује право на информисање, лист преноси оцену председнице српског Хелсиншког комита Соње Бисерко да је „жалосно што ЕУ у овом тренутку не жели да види шта се у Србији догађа“.

„Они гаје наду да ће Вучић допринети решавању косовског конфликта, и зато на унутрашњем плану има одрешене руке“, каже Соња Бисерко за Шпигел.

Немачки онлајн дневник пише да се Александар Вучић, за којег се наводи да је 90-их био министар информисања и ултранациналистички ратни хушкач, сада свакодневно на телевизији представља као лидер и спасилац Србије. За Вучићеве наступе Шпигел каже да су пуни скоро неописиве мелодраме.

„Наш председник дели респираторе по болницама и прича људима како се за њих бори. Додатна питања и критику сматра непријатељским акцијама“, каже Наташа Кандић, док хрватски портал Индеx.хр Вучићеве наступе назива „Хорор – сапунском опером“.

„Вучић већ годинама влада без ограничења“

Шпигел констатује да Вучићу „јачање надлежности у ствари не би било потребно, пошто већ годинама влада без ограничења“.

„Првобитно за 26. април заказане, а због пандемије одложене изборе, његова би партија вероватно убедљиво добила, делом и зато што већина опозиционих партија намерава да их бојкотује. У земљи, међутим, расте незадовољство због политичке корупције и непостојања социјалне и економске перспективе за већину људи. Корона менаџмент у којем Вучић сада наступа као да је Србија у рату, чини да дубоки проблеми у земљи потону у други план“, наводи Шпигел.

У међувремену се парламент у уторак први пут од проглашења ванредног стања поново окупио. Зашто је то упркос и даље важећој забрани окупљања одједном било могуће – српско државно руководство није објаснило.

Протести са балкона и прозора

Аустријски лист Курир пише да у Србији “расте незадовољство због строгих мера које је Влада донела у борби против корона-кризе, пре свега због тоталних забрана кретања током викенда“.

Додаје се да су грађани постали гласни кад је најављено да ће током првомајских празника полицијски час почети већ у четвртак.

То је, додаје бечки лист, изазвало протест са балкона и прозора – бука после аплауза за медицинско особље сваке вечери у 20 сати.

“Добовало се у недељу, понедељак и уторак не само ударањем у шерпе, чуле су се и пиштаљке и мегафони. Са појединих балкона су летеле петарде”.