Прочитај ми чланак

Немачки медији о повезаности Рио Тинта, избора у Србији и Ђоковића

0

Влада је прогласила крај пројекта „Јадар“ чиме Европа остаје без највећег рудника литијума. Немачка штампа се бави том темом, наводећи да улогу играју долазећи избори, али можда и протеривање Ђоковића из Аустралије.

„Свету треба више литијума, јер се користи за аутомобилске батерије. Зато је за Србију црпљење највећег европског налазишта литијума деловало као седмица на лотоу. Сада је Влада изненадно угасила пројекат – неколико дана после протеривања тениске звезде Ђоковића“, пише угледни Frankfurter algemajne cajtung а преноси DW.

„Српска премијерка Ана Брнабић оправдала је отказивање пројекта вредног 2,4 милијарде долара притиском еколошких групација“, додаје лист, цитирајући премијерку која је у четвртак рекла да су све дозволе повучене те да је то крај пројекта „Јадар“.

„За почетак априла су у Србији заказани парламентарни избори. Председник Вучић који влада аутократски не жели да стави на коцку комотну већину коју има“, оцењује франкфуртски лист. Додаје се да су томе претходили упорни протести хиљада људи, вођени страхом због екологије и могућег брисања више од двадесет села због рудника.

„Упадљиво је што београдске власти нису биле толико предусретљиве када су у питању протести против других индустријских пројеката који оптерећују животну средину и загађују, а које махом воде кинески власници“, пише Франкфуртер алгемајне.

Планирано је било да кроз пет година у Јадру буде вађено 58.000 тона литијум-карбоната годишње, што би био највећи такав рудник у Европи. Лист додаје да је Рио Тинто у петак опао за пет одсто на берзи у Сиднеју. „Избацивањем из Србије концерн пропушта прилику да постане највећи европски испоручилац литијума“, пише у тексту.

„У Аустралији се одлука посматра не само у светлу тамошњих избора, него посебно као одговор на избацивање броја један тениске ранг-листе Новака Ђоковића“, наставља Франкфуртер алгемајне. „Тенисер се у децембру солидарисао са демонстрантима и објавио фотографију протеста са поруком за чист ваздух.“

„Аналитичари у Аустралији упозоравају да ће мањак светске понуде литијума сада трајати дуже од три године. Након одлуке у Београду цена литијума је знатно скочила“, закључује лист.

У извештају на порталу Шпигела се такође пита да ли одлука има везе са „случајем Ђоковић“ и подвлаче последице по светско тржиште. Литијум из Србије био би довољан за производњу милион електричних аутомобила годишње. „Било би то највећи рудник Европе и важан прилог томе да континент буде независан од увоза литијума“, додаје Шпигел.

У тексту бечког листа Стандард акценат се пак ставља на еколошке протесте: „Настао је нови демократски протест са којим власти нису рачунале. Десетине хиљада људи у целој Србији солидарисало се са захтевима еколошких активиста.“

Наводи се да је и референдум о уставним променама био прилика да се изрази незадовољство, те да је то заплашило Српску напредну странку пред изборе 3. априла.

„Жесток отпор становништва је за владајуће очито био изненађење. Током једног од протеста су хулигани блиски режиму нахушкани на демонстранте. Али, еколошки покрет је само растао“, додаје Стандард.