Прочитај ми чланак

Лазар Крстић: Пензијски систем дугорочно неодржив

0

lazar-krstic_ff

Разговараће се о изменама о начину финансирања државе, каже министар финансија Лазар Крстић и напомиње да није реално да се ове године мења порески систем. Без стабилних финансија нису могуће корените промене у пореском, као ни у пензијском систему, истакао је Крстић.

Министар финансија Лазар Крстић рекао је да није реално да се ове године мења порески систем у Србији, али ће се разговарати о изменама у начину финансирања државе.

„Систем финансирања буџета сада је лоше уређен, па се дешава да су буџети локалних самоуправа и социјалних фондова у суфициту, а на нивоу Републике имамо огроман дефицит, што говори да новац пореских обвезника можда није распоређен на логичан начин“, рекао је Крстић у интервјуу агенцији Бета.

Крстић је истакао да је његов приоритет обезбеђивање предвидивости за пословање, односно да постоји јасан план јавних финансија, како би они који послују могли да планирају колико ће плаћати држави и колико ће се задуживати.

Због боље наплате пореза, како је најавио, у Пореској управи следе организационе промене, а у тој служби ће бити формирана група за борбу против сиве економије.

„И буџет за 2014. годину је рађен на претпоставци да ћемо се изборити са делом сиве економије“, навео је Крстић.

О пореској реформи, како је навео, разговараће се ове године са различитим групацијама, од којих је привреда једна од најважнијих, а резултат тих разговора биће остварив план којег сви треба да се придржавају.

„Можемо да поставимо циљ, али тако да сагледамо реалност и како стићи до неког идеалног сценарија. Ако утврдимо неки план, онда је важно да се држимо тог плана, да се зна како функционишу токови новца и ко је за шта одговоран“, истакао је Крстић.

Коментаришући могућност смањења намета на рад, Крстић је рекао да је то дугорочно могуће, али пре него што се смање било какви намети који су јавни приходи, треба утврдити како ће се надоместити рупа у буџету која би настала смањењем тих намета.

„Имајући у виду износ нашег буџетског дефицита и јавног дуга, односно крхке јавне финансије, нисам склон акробацијама у промени пореског система. Без стабилних финансија нису могуће корените промене у пореском, као ни пензијском систему“, рекао је Крстић.

Пензијски систем дугорочно неодржив

У 2014. години ће, према његовим речима, бити утврђене одређене измене у пензијском систему, како би почеле да се примењују од наредне године.

„То је пракса свуда у Европи и у складу је са одрживошћу фискалног система. Сада у Србији трећина свега што буџет троши иде на трансфере Пензионом фонду, што је на дужи рок неодрживо“, истакао је Крстић.

Почетни предлог је, како је објаснио, постепено усклађивање старосне границе за жене и мушкарце за одлазак у пензију.

„Уколико би се старосна граница за жене од 2015. године подигла са 60 на 63 године, то би било у периоду од шест година, односно сваке године би се та граница подизала за по шест месеци“, рекао је Крстић.

(РТС)