Прочитај ми чланак

КOMШИЋ: Ако Додик одбије улазак у НАТО (документ АНП), нећу гласати за мандатара

0

"О његовом ставу о АНП-у зависиће и моје гласање о мандатару. Ако он одбије АНП, ја не могу гласати за мандатара који није спреман да испуњава раније одлуке Председништва БиХ и да не поштује одредбе Закона о одбрани БиХ", истакао је Комшић.

Председавајући Председништва БиХ Жељко Комшић изјавио је данас да српски члан Председништва Милорад Додик има три опције за решење кризе у вези с Годишњим националним програмом (АНП).

Комшић је рекао да неће подржати именовање мандатара за састав Савета министара БиХ (Зорана Тегелтију из СНСД-а), ако Додик одбије све опције.

„Додик има следеће могућности прихватити АНП, потпуно одбити АНП или прихватити АНП и предложити евентуалне измене које су према његовом мишљењу оправдане, па да се онда сви о томе изјаснимо“, казао је председавајући Председништва БиХ за сарајевски портал Клиx.

Према његовим речима, то је логична и уобичајена процедура.

„О његовом ставу о АНП-у зависиће и моје гласање о мандатару. Ако он одбије АНП, ја не могу гласати за мандатара који није спреман да испуњава раније одлуке Председништва БиХ и да не поштује одредбе Закона о одбрани БиХ“, истакао је Комшић.

Бошњачки члан Председништва БиХ Шефик Џаферовић изјавио је да се 20. августа, када су заказане две седнице Председништва БиХ, очекује постизање компромиса о садржају и АНП-а за сарадњу с НАТО-ом, али и о мандатару за Савет министара БиХ.

„И једно и друго су законска обавеза и задиру у домен владавине права. Стога је обавеза свих да се понашају у складу с тим. Све ово се мора поштовати у целости. Није могућ парцијалан приступ у решавању наведених питања“, наглашава Џаферовић.

Прво је заказана редовна седница Председништва БиХ, на којој би се требао разматрати АНП, а исти дан би требало да се одржи и ванредна седница на захтев српског члана Председништва БиХ Милорада Додика о мандатару за састав Савета министара БиХ.

Лидер СДА Бакир Изетбеговић изјавио је данас да је „редуковани АНП, који је прихватљив за НАТО штаб у Бриселу једина реална опција, јер свим странама пружа могућност да постигну већину циљева које су истакли у вези са НАТО интеграцијским процесом“.

„Нама је битно направити корак који је у складу са Уставом, законом и раније донетим одлукама институција БиХ, не одустати од АНП-а. Српској страни је битно ускладити кретање БиХ, и интензитет сарадње са НАТО, са Србијом“, нагласио је Изетбеговић.

Према његовим речима, то двоје је могуће ускладити само кроз модификовани, односно редуковани АНП.

„Битно је напоменути да Србија тренутно има интензивнију сарадњу са НАТО од БиХ“, оценио је Изетбеговић.

Он је навео да медијатори из медјународне заједнице тренутно раде на приближавању ставова медју странама у БиХ.

Додик је јуче изјавио да нема уласка БиХ у НАТО, истичући да АНП неће бити усвојен и упућен у Брисел, јер се РС противи уласку БиХ у тај војни савез и не жели ниво сарадње који би био већи од оног који тренутно има Србија.