Прочитај ми чланак

Односи Србије и Црне Горе бољи, ал’ замало

0

370275_boris-tadic--beta--e.-v.--ev_f

Отопљавање односа између Подгорице и Београда је „само вербално“. Након мог одласка са председничке функције две државе нису решиле ниједан конкретан проблем, оценио је бивши председник Србије Борис Тадић.

„Само вербално „отопљен“ однос. Није решен ниједан конкретан проблем: питање двојног држављанствг, црногорске и српске етничке заједнице и заштите њихових језика, културе,…“

– Не видим решен ниједан конкретан проблем, као што су проблеми двојног држављанства (које није решено!), питања црногорске и српске етничке заједнице и заштите њихових језика, културе, питања цркве. Постоји само „вербална манифестација пријатељства“, али је и то добро, јер Србија и Црна Гора треба да буду пријатељске земље, рекао је Борис Тадић у интервјуу црногорском недељнику „Монитор“.

Тадић је мишљења да Србија не би требало да има боље односе са Црном Гором него са осталим земљама у региону.

„Односе међу земљама требало би да дефинишу реални интереси и околности, а не митови о братству или да буду унапред задати на основу примитивних метафора о ‘два ока у
„Црна Гора разуме Србију по питању Косова“
глави’. Требало би коначно да еволуирамо од 19-овековних митова и да градимо модерна друштва у којима су интереси дефинисани кроз политичке односе“, појаснио је бивши председник Србије и саопштио да је док је био на власти сматрао да је „одвајање“ Црне Горе „погрешан чин“. Данас, међутим, мисли да је то „решење ипак било добро, јер је пружило прилику за оба народа да регулишу своје односе на институционалан начин и да изађу из фазе претполитичких односа“.

Коментаришући развој односа две државе доласком нове власти у Србији, казао је да „политичке актере везују заједнички интереси, али да треба добро размислити о каквом интересу је сада реч.“

– Не бих рекао да се првенствено ради о интересу побољшања односа између Црне Горе и Србије јер су ти односи и у прошлости били добри. Показатеља добре сарадње Србије и Црне Горе у протеклој деценији има много, а један од њих је и чињеница да је економска сарадња две земље достигла највишу тачку у време прошле власти, рекао је Тадић.

(Бета)