СП ФУДБАЛ: Шпанци испали са Мундијала! Чиле одржао час фудбала!

0

spanija cile fudbal_ff

Холандија је са 5:1 најавила крај ере доминације Шпанаца, а Чиле је са 2:0 наставио мундијалску агонију европских и светских првака на Мундијалу који више неће бранити титулу.

„Црвена фурија“ је била сушта супротност надимка који има, а темпераментни Чилеанци одржали су им фудбалску лекцију, па ће сходно партијама на турниру и Аустралија бити превелики изазов за екипу Висентеа дел Боскеа.

Кошта и без ударца у оквир гола!За 126 минута у два меча, Дијего Кошта је имао пет шутева, али ниједном није усмерио лопту у оквир гола.

Ушла је у меч Шпанија као грогирани боксер, што је Чиле са одушевљем дочекао, и после холандске лекције уследила је нова у латиноамеричкој режији. Како су играчи удружени са навијачима отпевали химну, тако су и кренули у меч, срчано и одважно.

И већ у 44. секунди успели су Чилеанци да припрете када је Хара главом послао лопту преко пречке, а на другој страни Дијего Кошта се суочио са звиждуцима сународника због избора репрезентације.

Само Ћаби Алонсо се није у потпуности утопио у сивило „фурије“, није грешио и једини се нашао у шанси, после које је одбрана капитулирала у 20. минуту. Био је то мат у три потеза, Алексис Санчез је пасом кроз тројицу нашао Арангуиза, он је елегантно проследио лопту Варгасу, да би нападач Валенсије финтирао Касиљаса и гурнуо лопту у мрежу за велико славље на трибинама и још већу апатију изабраника Висентеа дел Боскеа.

Тактички су Чилеанци били беспрекорни, предњачио је „покер“ играча из Примере који чине Браво, Силва, Санчез и Варгас, њихове колеге су изгледале као да што пре желе да се врате кући, а тај утисак се појачао у 43. минуту када је Касиљас боксовао лопту до Арангуиза на 11 метара од гола, а она је експресно послата у мрежу.

Шпанија – Чиле 0:2 (0:2)
(Варгас 20, Арангуиз 43)Стадион: Маракана, Рио де Жанеиро Судија: Марк ГајгерШпанија: Касиљас, Аспиликуета, Мартинез, Рамос, Алба, Бускетс, Ћаби Алонсо (од 46. Коке), Педро (од 76. Казорла), Инијеста, Давид Силва, Кошта (од 64. Торес).

Чиле: Браво, Исла, Медел, Хара, Мена, Дијаз, Видал (од 88. Кармона), Арангуиз (од 64. Гутјерез), Силва, Санчез, Варгас (од 64. Валдивија).

О распаду тики-така игре говори и податак да је Инијеста имао тек два успешна додавања из шест покушаја, што сигурно и не памти да ли му се и када догодило за полувреме, а Дел Боске је покушао да освежи састав Кокеом, уведеним у игру уместо нервозног Алонса.

Мали трзај имали су уздрмани браниоци титуле у 53. минуту после прекида. Рамос је „тукао“ из слободњака право у Брава, његово боксовање дочекао је Кошта маказицама на десном боку, лопта је отишла на другу стативу ка Бускетсу, а он се обрукао са три метра промашивши скоро празан гол, а сам промашај слика је и прилика игре целе екипе на Мундијалу.

Испоставило се да је био у праву легендарни Раул када је исмевао формацију и опције у нападу са ровитим и извижданим Коштом, а шанса Бускетса није уздрмала Чилеанце, у налету инспирације успевали су да изиграју светске и европске прваке.

Одзвањало је „оле“ са трибина приликом нових додавања Чилеанаца, само су једном при томе били неозибљни отворивши полуконтри Шпанцима, којима ни то није било довољно да бар пробуде најмању наду својих навијача.

Ништа није било јасно момцима који су се радовали пре четири године, „оверили“ су одлазак кући без гола из игре пред дуел са Аустралијом који неће имати резултатски значај, а примили су седам голова. А шест пута је лопта у њиховој мрежи завршила на претходна три велика турнира на којима су долазили до титуле укупно, Европском 2008. и 2012. уз Мундијал 2010. у Јужној Африци.