Прочитај ми чланак

Русија: САД и Израел да се у Медитерану не играју балистичким ракетама

0

Sirija ratni brodovi82_n

(Факти, ИТАР-ТАСС, Глас Русије)

Заменик министра одбране Руске Федерације Анатолиј Антонов позвао је војно руководство САД и Израела на уздржаност од акција у Средоземном мору које могу негативно да се одразе на регионалној и глобалној безбедности.

„На састанку са војним аташеима САД и Израела било је речи о недопустивости акција у акваторији Средоземног мора које могу да имају негативне последице по регионалну и глобалну безбедност“ – рекао је новинарима Антонов, коментаришући резултате састанка.

Министар спољних послова Сирије ће посетити Москву 9. септембра

Министар спољних послова Сирије, Валид Моалем ће посетити Москву 9. септембра због састанка са руским колегом Сергејем Лавровим, саопштено је данас на сајту Министарства спољних послова Русије.
Преговори ће се фокусирати на свеобухватну ревизију свих аспеката тренутне ситуације у Сирији и око ње.
У саопштењу се такође наводи да је Москва, као и раније, убеђена у потребу брзог прекида насиља и страдања цивила у Сирији, на путу политичког регулисања и без покушаја спољне насилне интервенције уз заобилажење СБ УН.

Он је подвукао да „акваторија Средозменог мора тренутно није најпогоднији регион за тестирање ракета било које намене“, преноси агенција ИТАР-ТАСС.

„У региону се налази значајна групација Ратне морнарице САД, чији ракетни системи могу да имају домет до територије Руске Федерације“ – констатовао је заменик министра одбране РФ.

Он је подсетио да је 3. септембра руска радарска станица за упозорење о ракетном нападу, смештена у Армавиру, лансирање ракете из Средоземног мора класификовала као „лансирање балистичког циља усмереног ка истоку“.

Помозите рад Србин.инфо! Да и даље останемо независни, српски, православни, анти-глобалистички сајт.

„Руски системи за откривање идентификовали су циљ као балистички, његова путања је била усмерена ка истоку. Под одређеним условима, да је ракета наставила истом путањом, могла је да стигне и до граница Руске Федерације“ – рекао је Антонов.

Према његовим речима, „лансирање ракете у правцу Руске Федерације није незначајан догађај и захтева посебну пажњу политичког руководства земље“.

Заменик руског министра одбране је напоменуо да су СССР и САД још 1988. потписали споразум о обавештавању о лансирању ракета. Циљ тог споразума ја смањивање могућности неадекватног реаговања на откривање ракете у лету, пошто је вероватноћа да се пробно лансирање протумачи као ракетни напад прилично висока.

Као пример, Антонов је навео ситуацију из 1996. године, када је лансирање метеоролошких ракета Black Brant у Норвешкој Русија протумачила као могући ракетни напад.

Путање ракета у Средоземном мору – нагласио је Антонов – подсећају на ситуацију из 1996. године, пошто је после лансирања, практично, немогуће одредити класу ракете која се креће по балистичкој путањи.

Руски министар одбране Сергеј Шојгу одмах је обавестио председника РФ Владимира Путина о лансирању ракете. Аутоматски су спроведене мере обавештавања органа војне управе који су одговорни за благовремено реаговање у кризним ситуацијама.

Повећана је активност у Централном командном пункту Оружаних снага РФ и у Центру за управљање ваздушно-космичком одбраном Оружаних снага РФ.

„Средоземно море је буре барута. Довољна је једна шибица и букнуће пламен, а он може да се прошири не само на околне државе, већ и да дође до других региона у свету“ – изјавио је раније генерал Антонов.

kako-ubija-hemijsko-oruzje_trt-bosanski-22850

„Хемијски рат“ на информационом пољу
Повећавање напрегнутости око Сирије је засновано на дезинформацијама и лажним фактима. Министарство спољних послова Русије за то оптужује САД и њихове савезнике. „Прљава игра“ на информационом пољу је, између осталог, уперена и против Русије. Тако се намерно искривљује политика Москве и историја њених односа са Сиријом. Руски МСП је оштро критиковао ову кампању и назвао је „великом инјекцијом“ у информациони простор.

Чињенице, које су показале присталице војног нападана Сирију, руски МСП је назвао „неистинитим“. На језику дипломатије овај еуфемизам обично значи „лаж“. Управо таквим методама, према мишљењу стручњака, се спрема основа за војну операцију против званичног Дамаска.

Истовремено се у потпуности игноришу закључци руских стручњака који су анализирали узорке узете у предграђу града Алепо. Саопштено је да је тамо 19. марта ове године употребљена отровна супстанца. У трагедији је погинуло 26 људи, укључујући и сиријске војнике, подсетио је званични представник МСП Александар Лукашевич.

Терористички напад у научно-истраживачком центру у Дамаску

Бомбаш самоубица дигао је у ваздух данас минирани аутомобил у научно-истраживачком центру Министарства пољопривреде у Дамаску.
Међу цивилима и запосленима има погинулих и рањених.
Објекат од стратешког значаја се налази у области главног града, Ес Сумар.

Резултати анализе узорака, која је обављена на молбу сиријских власти у руској лабораторији која поседује цертификат Организације за забрану хемијског оружја, 9. јула су предати генералном секретару УН, а у вези са обраћањем Сирије генералном секретару по предмету независне истраге.

Руски стручњаци су дошли до закључка да сарин који је кориштен није индустријски произведен. И муниција је направљена у импровизованим условима. Он по свим параметрима може да се сврста у реактивна неуправљива пуњења, које на северу Сирије произведе терористи такозване бригаде „Башир ел Наср“. Осим тога, приликом експлозије је кориштен хексоген. Ова супстанца се не користи у армијској хемијској муницији.

Александар Лукашевич је, такође, демантовао изјаву министра спољних послова Пољске Радослава Сикорског, који је изјавио да је СССР умешан у то када је Сирија добила хемијски арсенал.

Ипак, база формирања хемијске индустрије Сирије 1970-1980. године, према речима Александра Лукашевича, није формирана на основу совјетске, него западне технологије и испоруке хемијских једињења, међу којима и оних са двоструком наменом.

Руски дипломата је изјавио да се присталице сиријских терориста сада труде да привуку пажњу светске јавности на догађаје из предграђа Дамска. У Гути је, наводно, 21. августа било употребљено хемијско оружје.

Очигледни су покушаји да се заташкају подаци о нападу отровним средствима на сиријску армију 22, 24. и 25. августа, које је званични Дамаск предао у УН. То се догодило и постоје материјални докази материјала, опреме и трагова сарина. Како је већ познато, здравствено стање сиријских војника је стављено на увид члановима групе експерата УН на челу са Оке Селстремом. Очигледно је да било која објективна истрага инцидента од 21. августа у источној Гути није могућа без ових података.

americkog-ministra-odbrane

Инсистирајући на војној операцији, амерички официри и политичари дају изјаве које у потпуности искривљују праву слику. Пентагон је, на пример, морао да демантује речи свог шефа Чака Хејгела. Министар одбране САД је, говорећи у конгресу, изјавио да се на територији Сирије налази велика количина хемијског оружја које су, наводно, испоручили Руси. Прес-секретар Пентагона Џорџ Литл је изјавио да Хејгел није добро схваћен. Испало је да је он „имао у виду не хемијско оружје, а обичну војну опрему“.

Сенатски комитет за спољне послове Конгреса САД је са десет гласова „за“ и седам „против“ одобрио резолуцију за војни напад на Сирију. Бела кућа је очекивала да ће подршка бити већа. Документ предвиђа да војна операција може да траје 60 дана и забрану употребе копнених снага. Гласање сената у пуном саставу се неће одржати пре 9. септембра. Америчке новине пишу да је практично немогуће предвидети исход гласања у сенату и представничком дому Конгреса.