Прочитај ми чланак

МИРОВНИ ПЛАН И РУСКЕ КРИТИКЕ, ПЛУС ПОРОШЕНКОВО ОБРАЋАЊЕ НАЦИЈИ, (Цео говор без цензуре)

0

Porosenko Putin7898_9137

(Н. Бабић)

Порошенков план за решавање сукоба на истоку Украјине и руске критике – плус: Порошенково обраћање нацији, комплетан говор: „Дати ћемо им децентрализацију, али и Донбас треба ЕУ“.

Украјински председник Петро Порошенко је пре два дана по први пут посетио регион Доњецк и Центар за спровођење антитерористичке операције у Свјатогорску, преноси Канцеларија за односе с јавношћу украјинског председника. Пред јединицама украјинске војске му је извештај о стању на ратишту поднио украјински генерал Виктор Муженко, а Порошенко је тада рекао „како се прелази на следећу фазу мировног плана, што значи појачани режим контроле над државном границом“. Након тога је украјински председник свим јединицама украјинске војске, Националне гарде и граничне патроле наредио прекид ватре за недељу дана.

„Украјински војска обуставља ватру! Но, то не значи да ми нећемо да пружимо отпор у случају агресије на нас; ми ћемо да учинимо све како би заштитили своју територију. О питању територијалног интегритета се не може преговарати“, рекао је Порошенко.

На службеним страницама украјинског председника стоји како је Порошенко у сусрету са грађанима Свјатогорска говорио о мировном плану, „којег подржава и локално становништво“, а наводно су били „присутни и становници Славјанска“, иако се на фотографијама из Свјатогорска Порошенко види у друштву украјинских војника и тек неколицине цивила.

Након тога је украјински председник предложио мировни план за решавање ситуације у источној Украјини, који се састоји од 15 тачака и пружа безбедоносне гаранције свим учесницима преговора, слобађање талаца, ослобађање од кривичне одговорности оних који су положили оружје и нису учествовали у убиствима украјинских војника и цивила.

Осим тога, планира се створити 10 километара дуга тампон-зона на руско-украјинској државној границе. План предвиђа повлачење проруских оружаних група, стварање зајамченог коридора за излаз разоружаних руских и украјинских бораца. Такође планира се у оквиру Министарства унутрашњих послова да се створе заједничке патроле, а према плану би устаници требали да напусте све управне зграде у регионима Доњецк и Луганск. Након тога би се радило на обнови локалних власти у Доњецку и Луганску, а план укључује и постепену децентрализира власт путем избора извршних одбора, заштиту руског језика и нови нацрт измене украјинског устава.

Именовања челника регионалне државне управе биће договорена са представницима Донбас. План предвиђа превремене локалне и парламентарне изборе, а у изради је и програм за стварање радних места у региону, изградњу индустријских објеката и социјалне инфраструктуре, стоји на званичном сајту канцеларије украјинског председника.

2014/06/20. Украјински председник Петро Порошенко у седишту Центра за анитерористичу операције у Свјатогорском

2014/06/20. Украјински председник Петро Порошенко у седишту Центра за анитерористичу операције у Свјатогорском

Владимир Путин: „Мировни план је нереалан и неизведив, ако садржи ултиматум народним милицијама“

Руски председник Владимир Путин је подржао одлуку украјинског председника о примирју у југоисточном делу Украјине, али је нагласио „како мировни план не би требао да има карактер ултиматума према припадницима народних милиција“.

Наиме, Владимир Путин је подржао Порошенка у „намери да предузме низ конкретних корака за постизање мирног решења“, али „скреће пажњу на чињеницу да предложени план без практичне акције усмерене на почетак преговарачког процеса није реалан и да је тешко изводљив“.

„Најављени Порошенков мировни план не би требао да има карактеристике ултиматума милицијама у Донбас. Прилику која се отвара за прекид непријатељстава треба користити за почетак преговора смислених и политичких компромиса између зараћених страна у источној Украјини. Овај план неће бити одржив и он није реалан, ако се не предузму практични кораци и не покрене преговарачки процес. Недопустиво је када се након наређеног прекида сукоби настављају, а украјинске гранате експлодирају на руској територији, изазивајући материјалну штету и претњу за животе и здравље руских грађана. Сада све стране у сукобу морају да прекину непријатељства и да седну за преговарачки сто“, рекао је руски председник.

Петро Поросенко је након поруке руског председника дао једну прилично недипломатски изјаву и рекао „како његов мировни план није никакав ултиматум Путиновим милицијама“.

pavel-gubarev

Народни гувернер региона Доњецка, Павел Губарев

Павел Губарев: „Ми имамо наш властити мировни план!“

Огласио се и народни гувернер регије Доњецк, Павел Губарев, који је представио план за решење сукоба у којем се захтева одлазак украјинских војника са територије НР Доњецк и НР Луганск и признање њихове независности.

„Наш предлог за мирно решење распада бивше Украјине је:

1.) Прекид казнене операције и одлазак украјинских војника са територије НРД и НРЛ,

2.) Хунта мора да призна независност наших република

3.) Хунта мора да створи услове за одржавање плебисцита о самоодређењу у другим регионима Нове Русије „, поручио је Губарев.

Осим тога, народни гувернер Доњецка је затражио је да се снагама милиције преда вођа радикалне странке Олег Љешко, министар унутрашњих послова, Арсен Аваков и гуверенер регије Дњепропетровск, Игор Коломоиски, пише РИА Новости.

Порошенков „План Б“

РТ пише како је украјински председник поручио како, у случају да примирје пропадне, има спреман и План Б.

„Ако мировни план не помогне у решавању конфликта на истоку Украјине, ту је детаљан План Б. Још увек, уз све критичне ситуације које данас имамо, можемо направити избор и одлучити се за мир или рат. Ово је прилика коју треба искористити. Претпостављамо различите сценарије. Мирни сценарио је наш основни План А, међутим, они који су очекивали да искористе мировне преговоре само да добију на времену да се прегрупишу, требају да знају да ми имамо и детаљан План Б. Нећу да говорим о томе, јер верујем, искрено верујем у мирно небо над Украјином „, рекао је украјински председник Петро Поросенко.

Осим тога, председник Украјине је у телефонском разговору обавестио генералног секретара Уједињених народа, Бан Ки Муна, како је „један од кључних елемената мировног плана да се у блиској будућности изврши децентрализација власти и одговарајуће промене у уставу Украјине“.

Према његовим речима, наредних дана Врховна Рада ће бити позвана да „усвоји закон о непроцесуирању оних припадника илегалних оружаних група који нису убијали цивиле и украјинске војнике“, а милицијама је дао „кратак рок да положе оружје“.

Овакав облик амнестије је практично неприменљив, јер искључује све оне који су учествовали и још увек учествују у устанку и довољно је да су били у униформи и учествовали у акцијама у којима су гинули украјински војници да би били кривично гоњени. Међународно право по завршетку оружаних сукоба предвиђа амнестију за све припаднике оружаних формација који нису починили ратне злочине, док се само учешће у ратном сукобу у правилу не кажњава. Дакле, овде се не ради о никаквим „безбедносним гаранцијама и амнестији“ и потпуно је јасно да се ради о ултиматуму, као што је нагласио руски председник.

Петро порошенко је предложио да ОЕБС пошаље своје посматраче у Украјину, који би требали „пратити спровођење његовог мировног плана“.

Украјински председник је нагласио потребу за успостављањем ефикасног средства за контролу спровођења примирја. Он предлаже да се успостави 100 контролних тачака на којима би били инспектори посебне мисије за мониторинг ОЕБС-а, преноси Глас Русије.

Посебно су значајне речи које је синоћ касно украјински председник изговорио у свом „обраћању украјинском народу“, а које говоре о правим намерама и потврђују неизведивост оваквог мировног плана који искључује готово целокупно становништво истока Украјине и цео врх актуелне власти, чији су чланови проглашени „припадницима терористичких хорди које убијају и муче људе, разарају украјинске градове и инфраструктуру „. Прилично чудна тврдња, узмемо ли у обзир наоружање којим располажу народне милиције и оно које користи украјинска војска.

Обраћање јавности председника Украјине Петра Порошенка

Драги сународници!

Оружане снаге су обуставиле најамбициознију војну операцију у новијој историји земље. Војска је преузела контролу и успоставила режим над готово целом државном границом са Русијом у регионима Луганск и Доњецк. Снаге антитерористичке операције су ослободиле од терориста велик број насеља и окружиле екстремистичке групе јаким обручем.

Држава је дужна да заштити своје грађане од терориста и наоружаних банди. Украјина кроз невероватан труд враћа својој војсци борбену спремност. Створили смо Националну гарду. Ми сада имамо довољно снаге и политичке воље да задамо одлучујући ударац илегалним оружаним групама.

Но, с друге стране, ми смо трезвено проценили да би вероватно било и жртава међу украјинским војницима и цивилима Донбаса који су сада таоци милитаната. То је разлог зашто сам предложио мировни план. Ми смо спремни да вратимо територијални интегритет свим средствима, али ћемо сада дати приоритет мирним средствима.

Као врховни командант, јуче сам у седишту противтерористичке операције пред Славиански наредио једнострани прекид ватре оружаним снагама, Националној гарди, јединицама Министарства унутрашњих послова, граничарима. Украјинска влада се одлучила на такав корак јер осећам се одговорним за судбину своје земље.

Услови примирја су ограничени само на једну недељу – до 27. јуна. Ове одлучујуће дане имамо добре изгледе да постигнемо мирно решење. Све илегалне оружане групе требају да имају на уму да то што смо се одлучили на прекид ватре не значи да је украјинским војницима забрањено да узврате на ватру. На сваки покушај напада ће украјински војници одговорити како доликује! Јасно, не вербално.

Актуелно стање на ратишту источне Украјине (* за увећани приказ кликнути на слику)

Актуелно стање на ратишту источне Украјине (* за увећани приказ кликнути на слику)

Драги моји земљаци, сада ћу вас обавестити о неким детаљима мог мировног плана.

У наредним данима ћу понудити парламенту Закон о непроцесуирању оних припадника илегалних оружаних група који нису убијали цивиле и украјинске војнике. Они имају рок да положе оружје. Морају одмах да пусте таоце. И то све – од међународних посматрача, украјинских учитеља, лекара, новинара, полицијских службеника.

За руске плаћенике ће се отворити коридор за повратак у њихову домовину, но, услов је да оружје, тенкове, пјешачка борбена возила, системе „Град“ – оставе овде.

На украјинско-руској граници ће се створити тампон-зона од 10 километара, што ће пружити додатну заштиту од даљег продора плаћеника и оружја у Украјину.

Још један важан елемент плана – ослобађање управних зграда у регионима Доњецку и Луганску. Демонтажа око барикада и самих барикада. Ред се мора вратити на улице украјинских градова. Узгред, не само у Донбасу. Ове информације треба чути и они који су остали на гуменим барикадама у другим регионима Украјине.

Требају се активирати легитимне локалне власти и одмах оживети систем социјалне заштите, напајање електричном енергијом, снабдевање водом, све што је уништено од стране екстремиста. То се односи и на Славјански, Краматорски и друге градове највише погођене хордама терориста. Данас сам наложио влади да одмах настави исплату плата која је обустављена због милитаната. Људи, упркос свим препрекама, требају примити плате, пензије и све социјалне бенефиције.

Брза имплементација мировног плана ће утрти пут за политички дијалог. Ми ћемо подстицати тај дијалог са легитимно изабраним представницима локалне самоуправе, организацијама и свим осталима.

Дијаметрално различита гледишта неће бити препрека за учешће у преговорима. Ми смо спремни за разговор и с онима који су погрешили и имају сепаратистичке ставове. Са свима, осим, ​​наравно, са онима који учествују у терористичким активностима, који су починили убиства и мучили људе.

Гарантујем сигурност свим учесницима у преговорима. Свима ко уместо оружја за комуникацију жели одабрати језик аргумената.

Значајна примједба. Питање територијалне целовитости Украјине не може бити ствар преговора!

Чујемо и специфичне ставове и издвојена мишљења становника Донбаса. Но, због тога не можемо и не желимо мењати целу Украјину и прилично смо јасни у питањима територијалног система, језика и геополитичке оријентације.

Где је онда излаз? У општој децентрализацији власти.

У овом мандату ја ћу створити територијалне заједнице и локалне власти. Усвајање измена и допуна Устава се може очекивати на јесен.

На основу новог закона ће се одржати избори за локална већа и побједници избора, а не људи именовани у Кијеву, управљати ће и располагати регионалним и локалним буџетима. Ови буџети ће се озбиљно повећати. Део пореза би се редистрибуирао у корист заједница, градова, општина и регија.

Децентрализација укључује оснаживање и региона у питањима историјског памћења, културних традиција, језичке политике. Никада више та питања неће поделити земљу. Локално становништво Донбас ће имати потпуну слободу да користи руски језик, заједно са украјинским. Заједница ће одредити под којим ће споменицима полагати цвеће, што славити и које песме певати на прославама. Наравно, у којој ће цркви молити, такође.

Но, у контексту децентрализације се Донбас не може носити сам са својим проблемима. Донбас треба помоћ не само Украјине, него и Европске уније. Ми ћемо помоћи у обнови инфраструктуре уништене од стране милитаната. Становници Донбас ће се вратити на места где живе и где раде.

Мировни план се не може спровести без широке подршке становника регија Доњецк и Луганска. Милитанти требају осјећати притисак, не само из Кијева, не само од стране међународне заједнице, већ и бес и љутњу дела становника окупираних насеља.

Ове банде плаћеника парализирале су нормалан живот људи, али мислим да су данас прогледали чак и они који су пре неколико месеци понудили све како би их бранили.

Јасно је да нису сви спремни да прихвате, па чак ни чути за мировни план. Узгред, то говоре они који нису мирисали барут и не знају шта је прави рат. Они нам говоре: „Решите проблем силом – на понижавајте се!“

То значи свесно ићи у нова и много већа одрицања и плате много већу цену људских губитака од оних које смо претрпели до данас.

И што је најважније – потребно је схватити да таоци терориста нису само стотине заробљених особа, него стотине хиљада људи који су на подручјима под њиховом контролом. Ми, украјински политичари и војници, у овој ситуацији већином мислимо о судбини цивила. Иначе, терористе би давно избрисали са лица украјинске земље.

Део свог детињства и младости провео сам у Придњестровљу. Многи од мојих колега су изгубили главе у локалном војном сукобу. Тамо самозвана и непризната република живи већ треће деценију, а ја нећу допустити да се Донбас претвори у нешто слично Придњестровљу.

Волим наш Доњецк и Луганск, као и Одесу, Винице и Кијев. Као и свако друго подручје наше Мајке Украјине.

Наш мировни план је већ подржан од стране целокупне међународне заједнице. Конкретно, амерички председник Барак Обама, француски председник Франсоа Оланд, немачка канцеларка Ангела Меркел, британски премијер Дејвид Камерун, председници многих других земаља и међународних организација. Главни секретар УН-а Бан Ки Мун, генерални секретар ОЕБС-а, председник Швајцарске Дидије Буркхалтер, а данас смо разговарали с њим у склопу посматрачке у праћењу примирја, генерални секретар Савета Европе Торбјорн Јагланд и друге међународне организације.

На крају, председник Русије Владимир Путин је такође похвалио одлуку Украјине одлуку о прекиду ватре и да се покрену конкретни кораци у склопу мирног решавања ситуације у Донбаса.

Цео свет разуме да не постоји бољи начин.

Нека нам Бог помогне!

Слава Украјини!

Ово је било синоћње обраћање јавности украјинског председника Петра Порошенка, а ситуација у Донбасу изгледа као затишје пред буру. У Славиански и Краматорск, неосвојивим тврђавама устаника НР Доњецк и НР Луганск, те у другим градовима и селима се припремају на најгоре, што значи рат ,крв и разарање и многи се питају хоће ли ово примирје уопште потрајати до 27. јуна, како је најавио Петро Порошенко.

(Адванце)