Заменик министра спољних послова Руске Федерације Александар Грушко напустио је Србију убрзо након сусрета са председником Србије Александром Вучићем који је одржан у уторак, незадовољан епилогом састанка на Андрићевом венцу. Према информацијама Нове добијених од извора из врха власти, гост из Москве отказао је раније договорене обавезе у престоници Србије, а повод за овакву одлуку био је Вучићев одговор на питање како српско оружје завршава на украјинском фронту.
Састанак председника Србије Александра Вучића са замеником министра спољних послова Александром Грушком прошао је без уобичајене медијске помпе и свео се искључиво на једну објаву на друштвеној мрежи Инстаграм где је уз киселе осмехе поручено да је сусрет био „добар“.
– Добар разговор са замеником министра спољних послова Руске Федерације Александром Грушком. Још једном сам изразио захвалност Русији на подршци коју је пружила Србији по питању Резолуције о Сребреници у Уједињеним нацијама и посебно за подршку територијалном интегритету Србије у складу са Повељом УН. Размотрили смо свеукупне билатералне односе Србије и Руске Федерације и оценили их као врло добре – написао је Вучић на свом Инстаграм налогу.
Недуго затим, откривено је да састанак није прошао баш толико добро како је то Вучић описао, а да је проблем настао кад је на ред дошла тема – српско оружје у Украјини.
Према речима извора Нове из врха власти, гост из Русије није прихватио аргументацију да Србија нема утицај на то где ће њено оружје да заврши након што га прода.
– Након састанка Грушко је био незадовољан, одлучио је да раније напусти Србију и да откаже претходно договорене обавезе након сусрета са Вучићем – објашњава саговорник.
Руској страни се, како наводи извор Нове, није допало ни то што је дводневна посета Грушка прошла без адекватне медијске покривености, што је званични Београд објаснио тиме да се на њих врше велики притисци од стране Запада.
– Речено им је да је идентична ситуација била и кад је долазила украјинска делегација у Београд, предвођена њиховим шефом дипломатије и Оленом Зеленском, супругом председника Украјине. Такође, скренута им је пажња да Србија на тај начин жели да покаже да су сви добродошли, али да не би да провоцира ниједну од две зараћене стране – објашњава извор.
Грушко се током боравка у Београду састао и са министром унутрашњих послова Ивицом Дачићем, потпредседником Владе Александром Вулином, министром спољних послова Марком Ђурићем и министром Ненадом Поповићем.
„Проблеми у комуникацији са Путином“
Саговорници Нове додају да „проблеми у комуникацији“ који су настали током састанка са Грушком нису једини и да, за разлику заменика Сергеја Лаврова са којим је Вучић ипак успео да разговара, такву врсту среће није имао кад је у питању председник Русије, Владимир Путин.
– Вучић је три пута звао Путина, али он није хтео да му се јави. То је једна врста поруке и сви је врло добро разумеју. Било је покушаја да се комуникација поправи преко Александра Бабакова, заменика председника Државне думе Русије, али то је било безуспешно – наводи саговорник Нове.
Саговорници истичу и да, упркос томе што Вучића оптерећује то што његов руски колега неће да комуницира са њим, он ту чињеницу користи у комуникацији са западним дипломатама и државницима:
– Неретко на тим састанцима истиче како је на дистанци и да се са Путином није чуо и видео од почетка рата у Украјини, изузев једном приликом у Пекингу где су обојица учествовали на форуму кинеске иницијативе „Појас и пут“.
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
Шта је то изнервирало Грушка
Према речима извора Нове, Грушко је тражио од Вучића информације на који начин и како долази до тога да оружје произведено у Србији завршава на украјинском фронту.
– Изнео је став да је за Москву неприхватљиво да се државе које сматрају пријатељским повезују на тај начин са њиховим непријатељима. С друге стране, председник Србије је рекао Грушку да српска страна није достављала оружје Украјини и да од почетка сукоба избегава такву врсту трговине. Вучић му је говорио да је оружје, иако је стигло на фронт, дошло преко других држава, а не директно преко Србије, те да не могу бити одговорни због тога што је нека друга држава одлучила да прода оружје које је претходно купила од наше државе – наводи он.
Оно што је, како се наводи, остало упечатљиво, то је да Грушко није у потпуности прихватио аргументацију коју је изнео председник, с обзиром на то да су до руске стране и раније стизале сличне информације и да се све чешће говори о српској помоћи Украјини преко посредника.
Лавров: Србија је платила за превару Русијеhttps://t.co/akQf0iSynC
— СРБИН инфо (@srbininfo) July 4, 2024