Прочитај ми чланак

КРЕЋЕ ЛИ РУСИЈА У ОБРАЧУН с прозападним либералима?

0

kremlj i crkva

Бивши лидер компаније „Rosnanoteh“, данас државна компанија „Роснано“ која се бави нанотехнологијом, Леонид Меламед 2. јула је ухапшен на основу оптужби за проневеру 300 милиона рубаља, преноси РБЦ.

Леониду Меламеду је истражни судија одредио режим кућног притвора – не сме напуштати стан, користити телефон, пошту и интернет, те има право да комуницира само са блиским рођацима, истражитељима и адвокатима, јављају агенције.

Леонид Меламед, лични пријатељ и саветник Анатолија Чубајса, ухапшен на основу оптужби за проневеру 300 милиона рубаља. Иначе, Анатолиј Чубаис је извршни директор компаније „Роснано“, представник прозападне либералне струје у Русији, водио је приватизацију за време владавине Бориса Јељцина и стални је гост годишњих скупова клуба Билдерберг и Трилатералне комисије.

На скупу клуба Bilderberg 2012. године, Анатолиј Чубаис је у друштву Гарија Каспарова представљао опозицију руском председнику Владимиру Путину. Заједно са Григорјевим Јавлинским, Гаријем Каспаровим и Игором Ивановим је учествовао и у раду прошлогодишње, изразито антируске годишње конференције клуба Билдерберг у Данској.

Пишући о скупу 2012. године, Infowars  наводи како је Чубаис провео целокупну приватизацију руских државних предузећа за време владавине Бориса Јељцина и премијера Виктора Черномирдина. Наравно, користи од његовог „посла“ је имало неколико руских предузетника који су убрзо послати мултимилијардери. Како би избегли прогон у Русији, многи од тих олигарха су се касније нашли у егзилу у Великој Британији и Израелу.

Данас је Чубаис је лидер компаније „Роснано“, водеће руске компаније у области нанотехнологије.

Полицијски извори наводе да је 2. јула Чубајсова десна рука, Леонид Меламед, ухапшен у свом стану у Москви и одведен у истражни затвор, након чега му је одређен кућни притвор.

За све је вест о хапшењу била као гром из ведра неба, јер је Меламед ухапшен након што се вратио с Међународног економског форума у Санкт Петерсбургу, а све до недавно је учествовао у на такозваним „отвореним састанцима“ руске владе.

Истражитељи тврде да је казнени поступак је покренут у још у јесен 2013. године и да је реч о погодовању у конкурсима, а компаније које би добиле посао су с Меламеде касније склапале уговоре о бескорисним маркетиншким и другим услугама. Према оптужници, овим је акцијама Леонид Меламед компанију „Роснано“ оштетио за око 300 милиона рубаља.

Неколико саговорника је за РБЦ изјавило д да се ради о износу од 228.260.000 рубаља.

Након комплетних финансијских извештаја за 2012. годину, Оксана Дмитријева, прва заменица председника Одбора руске Државне Думе за буџет и порезе је у јуну 2014. послала захтев тужиоцима да покрену истрагу.

У службеном саопштењу од 2. јула је компанија „Роснано“ потврдила да сумња како агенције за спровођење закона испитују уговоре између бившег „Роснанотеха“ и инвестиционе корпорације „Алемар“ и да је према истрази „Алемар“ крив за проневеру средстава.

До почетка спорних конкурса Ленонид Меламед није радио у „Роснанотеху“ и корпорација нема разлога веровати да је због његових активности претрпела било какву материјалну штету. Консултантске и маркетиншке услуге могу стајати мале износе, највише неколико милиона могуће за неколико милиона, али никако 300 милиона рубаља каже бивши запосленик компаније „Роснано“.

Он сматра да је све ово „притисак на лидера компаније Анатолија Чубајс и људе из његовог окружења“. Један од блиских пријатеља Меламеда и познаник обе компаније је за РБЦ рекао „како не мисли да ће притварање Меламеда Чубајса стајати главе“.

Сам Анатолиј Чубаис је одбио да комуницира са медијима након хапшења Меламеде.

leonid melamed

Ко је Леонид Меламед?

Године 1998. је Леонид Меламед именован је генералног директора државне компаније „Росенергоатом“, а две године касније је постао први заменик председника управе „Руског акционарског друштва за енергију и електрификацију“ (РАО УЕС-), где је био задужен за финансијско пословање. Након распада Совјетског Савеза је учествовао у припреми реформе руске електроенергетске индустрије.

Након што је напустио компанију у 2004. године, Анатолиј Чубаис је рекао „да је допринос Меламеда у РАО-УЕС био“ јединствен „, и назвао га једним од три најјачих предузетника и финансијера у земљи“. У јуну 2004. године је Меламед добровољно поднео оставку на место заменика председника „УЕС Русије“ и постао генерални директор инвестиционог фонда „Алемар“ у власништву истоимене банке. Процењује се да је Меламед већ 2007. имао имовину вредну око 90.000.000 $ и у то је време био власник 78,32% акција „Алемар“. 2007. године га руски председник Владимир Путин именује директором „Роснанотеха“, а касније на његово место долази Анатолиј Чубаис.

У тим истим годинама Меламед преузима контролу над неколико регионалних оператора. Конкретно, купио је контролни удео у европској компанији „Effortel“, и с истим именом оснива телекомуникацијски холдинг „Effortel Русије“.

Претпостављало се да ће до 2012. године холдинг држати преко 10% тржишта широкопојасног приступа интернету у Русији, а његова имовина се процењује на 60-80.000.000 долара. Но, Леонид Меламед касније продаје ту имовину. Инвестициони фонд и бака „Алемар“ престају постојати у децембру 2010. године и стапају се с „Мезхтопенергобанком“. Та банка није преживела финансијску кризу и захтевала је докапитализацију, али су је акционари одлучили продати.

Леонид Меламед и његов партнер Дмитриј Журба постану акционари у новој банци, али Меламед продаје свој удео другим акционарима пре отприлике годину дана, преноси РБЦ.

Међутим, прича не завршава овде. Ухапшен је и бивши финансијски директор компаније „Роснано“ Свјатослав Понуров. Он се из Финске вратио у Русију како би био испитан од стране истражитеља, а сумњичи га се за исто дело као и Леонид Меламед.

Бивши финансијски директор компаније „Роснано“, Свјатослав Понуров, ухапшен је на основу оптужби за проневеру 220 милиона рубаља у државној компанији корпорација.

Суд је јуче за понури одредио притвор. Истражитељ Сергеј Михаилов сажео је аргументе оптужбе и затражио да се понури пошаље у притвор због могућности бијега, притиска на сведоке или могућег уништења доказе.

Свјатослав Понуров је замолио суд „да му одреде било какву превентивну меру која не укључује лишавање слободе“.

Но, како он ни његови адвокати нису одговорили на питања тужилаштва, захтеву није удовољено.

Адвокат је инсистирао да његов клијент неће побећи у иностранство, јер се ионако сам у Русију вратио из Финске како би одговорио на питања истражитеља.

Суткиња Наталиа Мушникова након два сата већања Свјатослав Понурову одредила притвор до 6. септембра 2015. Рекла је да је немогуће одабрати блажу превентивну меру, преноси РБЦ.

Колико год се неко трудио не говорити о томе, јасно је да се у Кремљу одвија рат између либералне и прозападне струје и људи оданих Владимиру Путину.

Руско издање Forbesa пише како је хапшење Леонида Меламеде само „средство да се уништи Анатолиј Чубаис“.

Сам Чубаис је јуче изјавио да ће се добровољно одазвати позиву истражитеља у случају оптужби против Леонида Меламеде и Свјатослава понури, преноси  Sobesednik, иако је пре четири дана изјавио како је уверен у невиност Меламеде.

Није искључено да се преко Леонида Меламеде и Свјатослава Понурова, двојице људи који су учествовали или сведочили готово свим криминалним претворбама и приватизацијама у Русији, жели доћи до Анатолија Чубајс.

Додуше, опозициони лидер Алексеј Навални замера Чубајсу „што се куне у либералну демократију, а не чини ништа да би Русија добила поштене изборе, а чак у влади седи у друштву Путиновог јастреба Дмитрија Рогозина“, преноси агенција DNI  и описује „жестоку свађу међу руским либералима „.

Након што је годинама заговарао тржишну економију и приватизацију све државне имовине, Анатилиј Чубаис је крајем маја ове године променио мишљење и изјавио „како би приватизација компаније“ Роснано „била бесмислена и да 100% удела компаније требао остати у државном власништву“.

Руска влада је у априлу расправљала о компанији „Роснано“ у оквиру прогнозираног плана приватизације савезне имовине за период 2014. – 2016. године.

„Роснано“ ће, како смо то разумели, остат у потпуности у државном власништву. По нашем мишљењу, приватизација апсолутно бесмислена и недавно је влада са листе приватизације на нашу иницијативу уклонила „Роснано“, рекао је Чубаис.

Стратегија до 2020. не предвиђа приватизацију компаније у којој Руска Федерација поседује 100% акција, преносе РИА Новости.

Међутим, након хапшења Леонида Меламеде и Свјатослава Понурова се отвара питање хоће ли Анатолиј Чубаис остати генерални директор и први човек компаније „Роснано“. Током 2014. године и усвајања плана о изградњи свих потребних капацитета за војну индустрију на територији Руске Федерације могле су се чути гласне критике од стране Дмитрија Рогозина упућене Чубајс. Хоће ли се све зауставити на спорним конкурсима „Роснано“ и „Алемар“ и новцу који је непотребно трошен на консултантске и маркетиншке услуге.

Последња два хапшења упућују на чињеницу да у Русији готово сви олигарси и људи који су учествовали у мутним пословима ’90 -их и касније имају свој „досије“ у председничком канцеларији у Кремљу. Наравно да ће руски либерали сада гракнути како је реч о политичком прогону успешног предузетника и финансијера и затварању круга око Анатолија Чубајс, као што је то био случај са Ходорковски и другима.

Међутим, заборавља се оно што у Русији сви знају, а то је да су људи попут Меламеда и Понурова, док је за сада Чубаис поштеђен истраге, руске државне компаније приватизовали и делили међусобно, отварали нове, гасили старе и при том се богатили на очиглед целе нације. Доказе за њихову кривицу свакако није тешко пронаћи. Разлог хапшења? Заиста може бити политички. Међутим, зашто то не учинити, посебно у овом тренутку и ако се узме у обзир да се ради о људима који не крију своје симпатије, често и оданост Западу.

Извор: altermainstreaminfo.com