Прочитај ми чланак

Немачка: Путин и Русија добијају медијски рат над Западом (Видео)

0

Vladimir Putin

(spiegel.de – Benjamin Bidder)

Са Russia Today, међународном сателитском мрежом вести, руски предсеник је створио анти -ЦНН за публику Запада. Паметна пропаганда, сексепил и река новца, рецепт је којим је Russia Today превазишла парњаке широм света.

Политички вечерњи програм често почиње мешавином хаоса и таблоидних вести. Еби Мартин, америчка водитељка која ради за Кремљ, има усне благо размакнуте и накарминисане црвено, што се слаже с њеним црним топ-ом, високим штиклама и тетоважом на листу ногице – када замахне маљем и разбије телевизор подешен на ЦНН, америчког узора и архинепријатеља њеног послодавца, руску сателитску прежу Russia Today ( РТ, у даљем тексту – прим.прев.).

Ова најава треба да нагласи три ствари: Русија је агресивна и просвећена, у томе изгледа добро.

Фотографија Едварда Сноудена,, којег САД жели да доведе кући да се суочи с оптужбама, пројектована је на зид студија. Затим, ту је извештај о Гвантанаму, који је нашкодио угледу Америке. РТ користи изворни материјал, који Америка доставља својим ривалима, неуморно и са уживањем. Тако и највеће шепртље из Вашингтона добаце поруку, рецимо, када емисија садржи причу о габонском диктатору Али Бонго Ондинби, којег председник Барак Обама подржава.

На Западу су такође заинтересовани да виде критичке приказе самопроглашене врховне светске силе. Данас је РТ већ успешнија од свих осталих страних станица доступних у већим америчким градовима, као што су Сан Франциско, Чикаго и Њујорк. У Вашингтону, 13 пута више људи гледа руски програм, од оних чији је пријемник подешен на Дојче веле, немачког међународног јавног емитера. Два милиона Британаца редовно гледа кремаљски програм. Његово присуство на мрежи је успешније од свих конкурената. И поврх свега, у јуну, РТ је оборила рекорд Јутјуба, постала је прва станица са милијарду прегледа својих видео снимака.

Још већи тријумф станице је био када је за њу потписао Лари Кинг, легенда америчког радио и тв новинарства, који је за РТ почео да ради овог лета. Пре тога, Кинг је био заштитно лице ЦНН-а целих четврт века. Његови трегери су још језивији од архаичног кармина Еби Мартин, али: „Најпознатији амерички тв новинар пребегао Русима“, пише лондонски Тајмс, у мају.

Кинг и нови сарадници му имају једноставан задатак: они су ту да „разбију монопол англосаксонских масовних медија“, као што рече председник Владимир Путин, током посете студију пре неколико недеља. Рецепт за успех Руса чине три састојка: сексепил, нетипичан за већину информативних канала; чврсти антиамериканизам, и; бескрајна река новца са извором у Кремљу.

Abby Martin/ Larry King

Министарство медијске одбране
Од 2005. руска влада је повећала годишњи буџет канала за више од десет пута: са 30 милиона на преко 300 милиона долара. Буџет РТ-а покрива плате више од 2 500 хиљаде запослених и сарадника широм света, 100 њих само у Вашингтону. Приде, немају разлога за страх због кресања буџета, Путин је декретом забранио Министарству финансија да нешто тако почини.

Руководство из Москве сматра да је новац за канал „добро уложен“, каже Наталија Тимакова, аташе за штампу премијера Димитрија Медведева: „Осим тога, РТ је – а надам се да ће ми Немци опростити ову опаску – знатно савременија од Дојче веле, на пример, а има и знатно више новца“.

Влада је потрошила доста новца и на нови РТВ центар на североистоку Москве, у који се РТ уселила у мају. Одговарајући захтевима тајности, станица није вољна да објави тачну цену. На терену бивше совјетске фабрике чаја, емитер сада производи програме на арапском, енглеском и шпанском језику. У 2009., енглески и шпански сектор је преименован у једноставно“РТ“. Дневник је тренутно фокусиран на кризу евра, социјалне протесте у Португалу и НСА скандал.

РТ себе види као шампиона светског аудиторијума критичног према Западу. Али, то такође значи и да појачава самопреиспитивање Европљана и Американаца, који су недавним догађајима били принуђени да се упитају, нису ли и њихове земље – као Русија и Кина – корумпиране и у канџама свеприсутног обавештајног апарата.

Како год, станица исказује редак дар за пропаганду. Просечна старост уредника је испод 30 година, скоро сви течно говоре енглески. Да зачине вести, режисери понекад користе „холивудске“ специјалне ефекте, на пример: компјутерски анимиран тенк котрља се преко ноге спикера или израелски ловац прави петљу у студију пре него што избаци бомбе над мапом Сирије. Има логике у оваквим визуелним ефектима, пошто станица себе види као министарство медијске одбране Кремља.

GEORGIA-RUSSIA-CONFLICT-TELEVISION-MEDIA

Трка у наоружању на радио таласима
Маргарита Симониан је жена која је обликовала РТ у руско најефикасније оружје у борби за утицај на мишљење светске јавности. У својој канцеларији на осмом спрату московског седишта, главни уредник има православне иконе на столу , око њега десетак треперавих екрана. Путин је поставио Симониан на чело ове станице 2005. У то време. имала је само 25 година и била је исмејавана као само један из гомиле новинара у пратњи на састанцима.

Задатак Симониан је да спречи да Русија икада више изгуби рат сликама, као што је изгубила онај августа 2008. Тада, руски тенкови су грабили ка Јужном Кавказу, накратко се зауставили у Тбилисију, главном граду мале Грузије.. У то време млад, председник Грузије Михаил Сакашвили – елоквентан и образован у САД – појавио се на свим каналима да осуди Русију као агресора, иако је сам изазвао рат наредивши инвазију на Јужну Осетију, у блиским односима са Русијом.

ЦНН приказује слике разорених зграда, наводно снимљених после руског бомбардовања грузијског провинцијског града Гори. Према РТ, међутим, то су били снимци Џинвалија, главног града Јужне Осетије после грузијског напада. „Не постоји објективност, Симониан данас каже, “ постоји само апроксимација, приближна истина што је више могуће различитих гласова“.

Неповерење спрам домаћих медија у Америци  је такође веће него икада. ЦНН, на пример, бори се са огромним губитком гледалаца. Још амерички политичари чине да Руси могу лако да лансирају своје нападе: када је авион са боливијским председником Евом Моралесом био принуђен да слети у Беч, зато што су обавештајне агенције мислиле да је у њему Сноуден, Еби Мартин је изразила мишљење многих: „Ко, дођавола, Обама умишља да је.“

Истовремено и РТ користи хаотични микс сирове пропаганде и теорије завере: у емисији “ The Truthseaker“, два етничка Чечена, који су бомбама убили троје људи на Бостонском маратону,, мутирало је у заверу америчке владе.

Петер Оливер, дописник РТ из Берлина, дао је свој допринос апсурдном оптужбом против ЗДФ, једног од два главна јавна немачка емитера, да се бави подмићивањем. Оливер је тврдио да је мрежа плаћала интелектуалце да кажу позитивне ствари о антипутиновској групи Пуси риот., а као свог главног сведока, којег је интервјуисао, изабрао је уредника Куерст-а, месечника немачких екстремних десничара.

Пропаганда и реквизите
То је компанија којој се придружио легендарни Лари Кинг. У 2000-ој, Кинг је водио први велики интервју Путина на западним телевизијама. Од тада, легенда ток-шоуа не престаје да вречи о харизми руског политичара. Путин, каже он, човек који „мења атмосферу око себе“ има „известан магнетизам“.

Кингов нови шоу „Политичење“ је на РТ од јуна. Као своје госте је имао бившег градоначелника Њујорка Рудија Ђулијанија и бившег сенатора Џоа Либермана, двојицу људи који у нормалним околностима не би кроком крочили у руски студио.

Еби Мартин, женица с маљем, скоро је угостила свог новог колегу Кинга у својој емисији. У једном тренутку постала је критична према „тв мудросерима који нису новинари“, који госте користе као „реквизиту сопственог мишљења“. Можда велики Лари Кинг још није прокљувио да је он сам управо то на Путиновој новој станици: реквизита и трофеј.

Напомена преводиоца: Да, поштовани, ово је прилично једак текст. Али, и што признаје бивши државни секретар САД, Хилари Клинтон, , Запад губи медијски рат, а ко губи…Овде је то учињено са стилом, са хумором у траговима и одајући, ипак, поштовање супарнику.

За Србин.инфо превео: Александар Јовановић – Микрорем, mikrorem.com