Прочитај ми чланак

РУСИЈА ПЛАНИРА ВОЈНЕ БАЗЕ на Кипру, Куби, у Венецуели, Вијетнаму…

0

ruski vojni brod 04

Британски изасланик на Кипру је рекао да споразум није у складу са заједничком политиком ЕУ према Русији – Синхуа.

Кипар и Русија су у петак покренули нови протокол о сарадњи – извештавају локални медији.

Кипарски председник Никос Анастасиадес и руски председник Владимир Путин ће потписати неколико споразума када кипарски председник посети Москву 25. фебруара.

Кипарски министар финансија Харис Георгиадес је рекао да је протокол реафирмација блиских односа између две земље.

Заменик министра за економски развој Руске Федерације Николај Подгузов каже да протокол „пружа основу за проширење сарадње у секторима трговине, енергетике, туризма, образовања, науке и пољопривреде“.

Биће потписани и споразуми о сарадњи у секторима комерцијалног бродарства и телекомуникација.

„Ми смо израдила веома важан пакет и у великој мери припремили терен за потписивање протокола од стране два председника“, рекао је Подгузов за кипарску државну телевизију.

Очекује се да две стране током посете кипарског председника обнове и споразум о војној сарадњи.

Понуда грчког Кипра да Русији омогући коришћење ваздушних и поморских база на својој територији већ је изазвала реакцију британског амбасадора на Кипру.

Британски високи комесар Рик Тод рекао је у једном овонедељном интервјуу, којег карактерише необичан недостатак дипломатског такта, да Кипар мора да има у виду да проширивање руских објеката није у складу са заједничком политиком Европске уније према Русији.

Грчки Кипар је саопштио да је земља спремна да угости Русију у својим ваздухопловним и поморским базама, и тако означио раскол са другим земљама чланицама ЕУ.

Председник Кипра Никос Анастасијадес је одговорио да он ни не помишља на то да даје дипломатске сугестије Великој Британији, а умањио је и значај и обим војног споразума.

Анастасијадес је замолио изасланика да избегава „неосноване“ изјаве.

„Постоји стари [одбрамбени] споразум, који би, као такав, требало да буде обновљен. Истовремено, неке додатне услуге ће бити обезбеђене на исти начин као што то чинимо са другим земљама, на пример, са Француском и Немачком“, рекао је председник грчког Кипра, додајући: „Кипар и Русија имају традиционално добре односе, а то није подложно променама.“

Анастасијадес је рекао да ће обновљени споразум понудити Русији оно што друге земље, па и Британија, већ уживају, „можда претерано“.

Британија има две војне базе на Кипру, од којих је једна међу најважнијим ваздушним и електронским базама које подржавају операције НАТО-а у региону.

Такође, Кипар обезбеђује пуњење горива и одржавања објеката за француске авионе на аеродрому Пафос на западном делу острва, као и лучка постројења и објекте за немачке ратне бродове.

Анастасијадес је рекао да ће исто бити понуђено Русији.

Међутим, аналитичари верују да ће Британији бити нелагодно што има руске ратне бродове на пушкомет удаљености од своје главне ваздухопловне базе Акротири – само жицом одвојене од луке Лимасол, где Русија тражи складиште за резервне делове.

Објекти који ће бити понуђени за руске авионе највероватније су они на аеродрому Пафос, само 40 километара западно.

Извор: Russia-Cyprus eye military agreement renewal | The BRICS Post
Превод: Ћирилизовано за Правду

kipar mapa
Да ли ће на Кипру бити руских војних база?

Очигледно је да ће, ако дође до понуде да Русија изгради војне базе на Кипру, то бити део општег пакета који је усмерен на јачање веза између две земље.

Кипарски председник Никос Анастасиадис жели да понуди Москви да на територији његове земље лоцира две војне базе. Прва од њих, морнаричка, могла би бити отворена у луци Лимасол, а друга која би била спојена с међународним аеродромом у граду Патоса на југозападу острва, на аеродрому „Анреас Папандреу“. Споразум би могао бити потписан 25. фебруара у току посете кипарског председника Русији.

Анастасиадис је саопштио да између две земље већ постоји споразум који треба обновити и да ће у току званичног сусрета с рукововодством Русије такође бити договорене и додатне услуге које Кипар сад пружа Француској и Немачкој.

„Ово није први пут да Кипар покушава да прошири војну сарадњу с Русијом, али га је у томе, приликом претходног покушаја пре осам година, осујетио Запад. Ни сад то неће бити нимало лака одлука“, каже руски војни стручњак Виктор Литовкин.

Према његовим речима, Русија и Кипар сарађују прилично дуго. Кипру је испоручено 30 тенкова Т-80 и батаљон БМП-3, али наравно, многе европске земље, као и Турска на то не гледају благонаклоно.

„То што је председник Кипра понудио Русији да искористи кипарске луке и аеродроме у случају потребе јесте потез руководства ове државе који завређује свако поштовање. Не намеравамо да отворимо на Кипру своје војне базе. Москви то вероватно није много потребно, осим тога, прилично кошта. Треба имати на уму и то да се на Кипру налазе две енглеске базе Ратне морнарице.

А стално присуство наше војске може изазвати одређене проблеме. Нама то није потребно. И не треба доводити у неприлику кипарско руководство, али ако нашим бродовима који се налазе на војној служби у Средоземном мору, буде потребно да уплове у једну од кипарских лука на извесно време – то ће бити добро. Или ако авиони који лете у међународном ваздушном простору буду могли да слете на кипарске аеродроме и да ту узму гориво – то ће бити веома добро“, сматра Виктор Литовкин.

Главни уредник руског часописа „Национална одбрана“ Игор Коротченко сматра да док не буде добијен званичан захтев од кипарског руководства, преурањено је разматрати то питање, али он указје на извесну корист од те ситуације.

„Пре свега, то је закупнина за руске војне објекте на територији Кипра. С друге стране, Кипар тесно сарађује с Русијом у економској сфери. Очигледно је да ће, ако дође до ове понуде, то бити део општег пакета који је усмерен на јачање веза између две земље. Међутим, кад је реч о овако озбиљним питањима, требало би поћи од озбиљних понуда. Понуде Кипра ћемо разматрати кад буду формализоване“, истакао је Игор Коротченко.

Руске војне базе у иностранству постоје у Белорусији, Казахстану, Абхазији, Јужној Осетији, Јерменији, Киргистану и Таџикистану. Такође постоји пункт за материјално-техничку подршку Ратној морнарици Руске Федерације у сиријској луци Тартус.

Министар одбране Русије Сергеј Шојгу недавно је изјавио да Русија преговара о отварању војних база у Вијетнаму, Венецуели, Никарагви, Сингапуру, на Сејшелским острвима и на Куби.

(rs.sputniknews)