Прочитај ми чланак

ПАРТИЗАНИ ОПЕТ ‘РАТУЈУ’: Титов пуковник Ловре Реић против Туђманових генерала

0

lovre rejic titov general

Најстарији кандидат на предстојећим изборима је 95-годишњи Сплићанин Ловре Реић, легендарни антифашистички борац који је преживио и Неретву и Сутјеску. Реић је кандидат Социјалистичке радничке партије (СРП) у 10. јединици, у којој се још боре и два висока Туђманова комаданта, генерал Дамир Крстичевић (ХДЗ и штабни бригадир Aнте Котромановић (СДП). Сву тројицу повезује битка за Книн, али у размаку од пола века – Реић га је ослободио 1944., а Крстичевић и Котромановић су из њега протерали Србе 1995. године.

Шјор Ловре, зашто баш Социјалистичка радничка партија (СРП)?

– Зато шта су једини против капитализма. Ја сам из СДП-а изишао још 1989., на Градској конференцији Меје, и чим је Стипе Шувар основа СРП, учланија сам се код Шувара.

Зашто сте напустили СДП?

– На тој конференцији из 1989. разрађивао се текст о друштвеним и привредним реформама. И видим – не паше ми. Какве друштвене реформе, које, оћемо довест ХДЗ и капитализам? A они мени да је то дошла директива из Централног комитета. И тада напустим СДП. Река сам им: „Више ја не припадам вама.”

Социјализам је најпоштенији

– Што вам смета код капитализма?

– Да сам тија бит капиталист, мога сан и прије Другог свјетског рата. Ја сам бија из имућне породице: моји су имали пекару, дућан, винограде, куће за изнајмљивање, али ја сам 1938. уша у СКОЈ и кренија путем људскости, а не путем капитализма. Шта ће ми то богатство ако су други људи гладни и не могу достојанствено живит. A то је капитализам. Какво је то друштво?

Социјализам је друштвено најпоштенији програм, то су моји идеали од детињства, и нећу под старе дане мињат своје идеале. Ми смо на Светог Дују 1941. као први у Југославији дали заклетву за борбу против фашизма и капитализма, цили живот сам се борија против тога и борит ћу се до краја живота.

– Борите се у истој јединици с Туђмановим генералима, Крстичевићем и Котромановићем. Како то коментаришете?

– Видија сам да смо у X. јединици нас три војника. Њих два су генерали, а ја сам пуковник, није ме никад занимало постат генерал. Њих два су из овог режима, а ја сам из народноослободилачког режима.

– Сва тројица сте водили кључне битке за Книн, у два различита рата? Можете ли успоредити те двије битке, у војничком смислу?

– Моји су борци први ушли и у Книн и у Котромановићев Сињ. Слушај, не желим никог подцјењиват, али 1944. против нас су у Книну били 15. неемачки корпус с 264. и 373. дивизијом, плус поморско-десантни пук, плус око 5000 усташа и домобрана, плус пет-шест иљада четника. Све скупа око 30 иљада фашиста. A Гарда је у Книну имала за противнике 120 Мартићевих милицајаца.

‘Сјетите се старог скојевца’

– Добро, и војска Српске Крајине је имала 30-40 хиљада војника?

– Је, али су били широм Крајине. A Книн је бранила шачица милиције.

– Рекли сте на почетку што вам смета код СДП-а. A код ХДЗ-а?

– То шта је од првог дана бија наклоњен усташтву и Павелићу, то је наставак оних који су 10. априла 1941. аплаудирали немачким тенковима кад су улазили у Загреб. То је издаја.

– Рекли сте да је и СДП издао ваше идеале?

– СДП-овци су опортунисти. Заборавили су Титову политику прогреса и материјалне и људске једнакости.

– Како оцењујете Зорана Милановића?

– Интелигентан је, али чини ми се да се губи у мало тежим ситуацијама.

– A Томислава Карамарка? Он би мицао антифашизам из Устава?

– Видија сам у новине. И не чуди ме. То најбоље говори о томе какав је то човик. Aмбициозни каријерист, али шта је његова политика? Он се не ограђује од усташке политике, од оних који су напали нашу земљу, убијали људе и стварали избјеглице од нашег народа. Мени је Нијемац бија окупатор. A шта ми је бија усташа, него ливо и десно крило тог поретка. Нису Павелић и усташе ослободили Сплит и Хрватску, него Тито и партизани. Срамота је да такве бљувотине излазе у нашем вримену. То је дубоко неморално, а и то је преблага оцјена.

– Имате ли поруку за грађане уочи избора?

– Нека се сите старог сплитског скојевца.

Извор: Слободна Далмација