Прочитај ми чланак

АЛЕН ХОРВАТ ЗА „СРБИН ИНФО“: Споразум Русије и Кине ће сахранити амерички долар

0

alen horvatedРедакција „Србин инфо“ је разговарала са Аленом Хорватом, геополитичарем из Хрватске, аутором многих стручних радова из области међународне политике и економије и бившим аналитиачарем на Адванце.хр:

Недавно су Кина и Русија потписале историјски гасни споразум, у вредности од читавих 400 милијарди долара. Како оцењујете сарадње између Кине и Русије? Да ли присуствујемо стварању новог савезништва?

Русија и Кина потписале су неколико десетина споразума на ЦИЦА сумиту у Шангају. Дакле, Кину и Русију чекају многи велики заједнички пројекти у годинама које долазе, поменути плински споразум је најважнији и највећи од свих, но није једини. Кина се овим додатно отворила Русији, а Русија Кини, од индустријске кооперације на пољима високе технологије (производња цивилних авиона и војних хеликоптера), огромних енергетских инвестиција и пројеката, изградње саобраћајне инфраструктуре па све до тога да ће нека руска компанија с Волге на кинеском тржишту продавати питку воду у боцама.

Све ово је последица дугогодишње позитивне сарадње Русије и Кине која је започела недуго након доласка Путина на власт. Дакле, данашњи односи Русије и Кине изграђени су на вишегодишњем поверењу, ова сарадња која се данас остварује најављена је кинеско-руским споразумом о пријатељству из 2001. године. Дакле, не присуствујемо стварању новог савезништва између Русије и Кине, већ дугогодишње савезништво Русије и Кине улази у зрелу и плодоносну фазу. Што се енергетског сектора тиче, улазак у зрелу фазу није наступио овим гасним споразумом, већ изградњом нафтовода Источни Сибир-Пацифик пре пар година.

Сарадњу Кине и Русије Путин је особно оценио као досад најбољу у историји. Сложио бих се с тиме но осврнуо бих се на неколико историјских момената. Сун Yат-сен, национални револуционар и отац модерне Кине –  поштован од кинеских националиста и комуниста – имао је јако високо мишљење о Лењину, а и Лењин о њему. Но, развој ситуације у Кини онемогућио је даље зближавање. Стаљин и Мао опет су започели процес руско-кинеског савезништва, но долазак Хрушчова на власт то је упропастио. Била су то друга времена, али бих упоредио та зближавања с Путиновим периодом. Путин је успео задржати одличне односе с Кином дуже од десет година и чини се да ће успети у ономе у чему СССР и Кина нису. Наравно, биће несугласица и трзавица између Кине и Русије јер бизнис је бизнис, али пословне несугласице неће утецати на геополитичко стратешко партнерство.

Juan-Dolar290411

Један од главних темеља америчке глобалне хегемоније је примат долара као светске валуте. Можете ли нам рећи нешто о напорима Кине и Русије да се то промени? Да ли је могуче замислити ситуацију у којој долар више неће бити глобално платежно средство?

– Потписани пословни уговори између Русије и Кине отварају простор дедоларизацији тј. одбацивања америчког долара у међусобној трговини и преласка на националне валуте, руску рубљу и кинески јуан. Русија и Кина су у процесу стварања финансијских механизама и припремању терена за дедоларизацију. Осим што су договарали пословне споразуме, Руси и њихови кинески другари договарали су како да се извуку из лавиринта, што уједно значи и како да извуку Америци тло испод ногу. Друга по величини банка у Русији, државна ВТБ банка, је у Шангају потписала споразум с кинеском државном банком о склапању пословних споразума у националним валутама. Директор ВТБ банке Андреј Костин је од почетка украјинске кризе био међу најгласнијим заговорницима покретања тог процеса. Дакле, Руси и Кинези почели су тестирати, раде припреме, у последњој су фази пре но што процес пређе у зрелу фазу.

Ипак, украјинска криза није покретач процеса дедоларизације, замисли о томе постоје већ више од десет година, како у Русији тако и у Кини. На првом сумиту организације БРИК у Екатаринбургу 2009. године расправљало се о дедоларизацији те је тадашњи руски председник Медведев изразио потребу за додатним резервним валутама оштро критикујући долар. Сада, пет година након тога видимо снажнија кретања у том правцу. Русија и Кина ће покренути процес, затим ће им се придружити остатак БРИК-а, па и земље попут Ирана и Ирака. Дакле процес ће бити инклузиван, а обављаће се преко паралелних финансијских механизама везаних уз БРИК.

Један од кључних механизама који ће бити потребан Русији, Кини и БРИК-у у целини је паралелни СWИФТ систем, тј. организација за светске међубанкарске финансијске телекомуникације. Финансијски удар на Иран приликом санкција ишао је баш преко то механизма што је омогућило Западу да замрзне иранска финансијска средства у америчким доларима и искључи га из глобалног економског система. Неки западни аналитичари, нарочито они који се баве трговином златом и сребром, сматрају да БРИК развија свој СWИФТ систем.

Дакле, долар је тренутно средство политичког и економског притиска на оне државе које се не повијају пред лидерством САД. Русија и Кина више немају никакав интерес да остају унутар тог неправедног и по њих штетног система, напротив Русија и Кина су дуго, марљиво и стрпљиво радиле да си трасирају пут ван.

Не само да је могуће да долар неће бити доминантна резервна валута, него је то и нормалан историјски процес. Недавно је страница швајцарских трговаца златом „Швајцарско злато“ објавила кратак текст о томе може ли Русија заједно с Кинезима срушити долар с позиције резервне светске валуте. Закључак је да може. Но, још важнији закључак тог текста је да статус резервне светске валуте не траје вечно и да има рок трајања. Након превласти долара долази период мултиполарног финансијског сустава у ком неће бити доминантне резервне валуте или пак долази период кинеског јуана.

ukrajina63

Како оцењујете садашњу ситуацију у Украјини?

– Кренуло се с пројектом оснивања Новорусије, очекивано. Украјинска страна силом је покушавала присилити Доњецк и Луганск да учествују на председничким изборима – досад су оваква једнострана и насилна решења водила само слабљењу позиције Кијева и утирала пут дезинтеграцији земље. Мислим да ће тренутна војна акција Кијева само ојачати вољу Доњецка и Луганска за борбом и повећати прилив руских добровољаца и оружја.

Остаје да се види хоће ли сада након председничких избора бити промене курса у Кијеву. Ако и дође до промјена курса, фанатици из Десног сектора и осталих про-мајдан организација могли би створити проблеме новом предсједнику. Дакле, могућа је нова рунда немира и нестабилности у Кијеву, нешто што би дало Новорусији шансу да одахне и што би веома користило Москви.

У случају да не дође до промене курса у Кијеву преостаје им да покушају да заузму Славјанск. Другим речима, масовни улазак војном техником у град уз појачану артиљеријску припрему. У случају да се Кијев одлучи на тај потез, чека га велик губитак опреме и људства с веома упитним коначим резултатом. Нерешиви проблеми за Кијев су банкрот, распад укајинске економије и гасна криза. Милијарде које Запад шаље у суштини не могу ништа променити, Украјина губи руско тржиште, губитком Доњецка и Луганска Кијев је изгубио индустријски најважнији део земље, а гасна криза ће додатно осакатити већ сад измучену земљу. Све то отвара простор за даљу дезинтеграцију Украјине и за ширење Новорусије.

Што се будућности Новорусије тиче постоје две главне опције: 1. Новорусија као федерална јединица у саставу Украјине. 2. Новорусија као независна држава. У првом случају, Украјина би била мост између ЕУ и Русије изван НАТО пакта. У другом случају независна Новорусија ушла би у састав Евроазијске уније, у неким комбинацијама чак и Руске федерације. Мислим да ће се кроз неко време створити услови за другу опцију, док прва опција никако није добро решење све док постоји НАТО пакт.

koncita

На такмичењу за песму Евровизије све је шокирала победа аустријског трансвестита „Кончите Вурст“. У којој мери ЛГБТ идеологија иде под руку са америчким империјализмом? Који је интерес Запада у промоцији хомосексуализма?

– Обама је 2011. потписао меморандум у ком је наведено да је промоција и заштита ЛГБТ права на међународном плану задатак свих америчких агенција. Што се Обаминог периода тиче, ЛГБТ идеологија је један од главних стубова америчког културног империјализма. Обама то ради јер је ЛГБТ лоби суфинансирао његову председничку кампању, дакле тај лоби је део слагалице у америчкој власти и он тражи услугу заузврат.

Америчкој спољној политици то одоговара јер преко ЛГБТ идеологије врши притисак на друге државе, Русија је ту прва мета, сетимо се само Олимпијаде у Сочију. ЛГБТ организације дају Американцима параван за деловање унутар неке државе. Особе чудних сексуалних оријентација честе су у америчкој елити, посебно у дипломатији, медијима и финансијама. Зато је и Кончита победила. Коју то поруку шаље људима традиционалне сексуалне оријентације? Шаље им поруку да би требало и они да буду хомосексуалци и трансвестити да би били успешни. Довољно је продати се и постати копија прототипа који се промовише и отварају ти се многа врата, закључује Ален Хорват за Србин.инфо.

(СРБИН.ИНФО – Теша Тешановић, Алексеј Димитријевић)