Прочитај ми чланак

ЗАШТО НЕСТАЈЕМО У САД: Срби брзо постају Американци

0

srbi-ameri

Недавно објављивање званичних података из пописа 2011. године, по којима у САД има само 176.666 Срба, а чак 434.425 Хрвата, 179.806 Словенаца и 182.423 Албанаца, озбиљно је узнемирило припаднике српске заједнице у Америци.

– Зар нас да има мање од Албанаца, па то је невероватно!? Мора да је нека грешка у бројању – прва је реакција српских патриота у САД.

Изненађење је утолико веће јер Срби говоре како их је у Америци цео милион, како је Чикаго са 300.000 житеља највећи српски град у дијаспори и како су Срби са 11 добитника Оскара и пет Пулицерових награда један од најуспешнијих досељених народа у САД.

– Све ове српске бајке су сада срушене, јер је званична статистика показала да су Срби мали народ у Америци. И да нестају у овој огромној земљи од 307 милиона становника. За нестајање Срба криви су прво лош амерички приступ националном питању приликом пописа становништва, а потом и српска потреба ка скривању у америчком друштву – каже др Мирослав Божиновић, политички аналитичар из Детроита и власник сајта „Сербијана“.

Наиме, у САД се на претходном попису национално порекло утврђивало питањем „којим језиком говорите у кући“? Тада се 360.000 људи изјаснило као Срби. Код пописа 2011. тог питања није било, већ је на иницијативу Конгреса српског уједињења уведена могућност да у ставци „остали“ наши људи могу да упишу да су Срби.

ГУБЉЕЊЕ НАРОДА

– Дошло је време када се све мање Срба у САД поистовећује са српским народом у матици. Млади Американци српског порекла не говоре српски и ретко иду у нашу цркву. Када их питате одакле су, одговарају да је „још њихов прадеда дошао ту“, али не знају да кажу из које српске земље су стигли њихови преци – тврди Бојан Богдановић, из Лос Анђелеса.

– Необавештени Срби су се изјашњавали као „белци европског порекла“, а не као Срби. Друге нације су боље организоване, па је, на пример, пописано 50 милиона Немаца, 37 милиона Ираца и 18 милиона Италијана. Као Американци изјаснило се око 19 милиона грађана, јер чак 109 милиона житеља САД није изашло на попис – каже др Божиновић.

На статистичкој карти САД јасно се види да највећи број Срба живи у источним државама Илиноис, Висконсин, Индијана, Мичиген, Њујорк и Пенсилванија. А потом у државама Охајо, Калифорнија, Флорида, Тексас и Колорадо. У Чикагу је данас свега 70.000 Срба, а у Кливленду 20.000, где у две парохије СПЦ има око 1.000 православних верника. СПЦ у САД има педесетак храмова.

Како тврди Бојан Богдановић, бизнисмен из Калифорније, српске цркве, као главно стециште наших досељеника, постале су и место за свађе старе четничке и нове демократске емиграције, што је утицало на одрођавање Срба.

– Увек када стари емигранти причају како су се они мучили да створе српску заједницу, како су тешко радили по челичанама, како су подизали своју бројну породицу и парохију, млади досељеници одбијају да их слушају или их грде, јер су они изабрали лакши пут асимилације да остваре амерички сан – објашњава Богдановић.

А то значи да Срби брзо и лако узимају америчка имена. Сваки други Србин је постао Мајкл или Џон. А када добију америчко држављанство, из своје куће избацују српску и стављају америчку заставу.

Др Борко Ђорђевић, из Палм Спрингса, то сликовито објашњава:

– Децу не уче српски, а унуци им и не знају шта је то Србија. У Палм Спрингу од хиљаду Срба само ја нисам променио име. Наши људи воле тако да се удварају Америци, а не знају да је Американцима најважније да као странац имаш „зелену карту“ и да плаћаш порез, а не то којој нацији припадаш.

Наши саговорници примећују да је „нестајање“ Срба последица и америчког медијског рата, хрватског и албанског лобија, али и лошег рада наше државе, која скупо наплаћује српске пасоше и српско држављанство.

– Ми Срби смо у Америци усамљени и без подршке наше државе. Све је то довело до тога да се наши људи не изјашњавају ни као Американци српског порекла, већ најчешће кажу да су Американци – прича Мирослав Банџа, Новосађанин из Њујорка.

ПОЛА МИЛИОНА СРБА

– У Америци има пола милиона Срба, јер поред 176.666 декларисаних Срба, сви они који су се у попису изјаснили као Југословени, њих 325.451, нашег су порекла – тврди Миле Николић, хуманитарни радник из Калифорније.

(Вечерње новости)