Прочитај ми чланак

Ученици утврдили – литар млека није литар млека

0

Mleko-1-300x336

Ученици осмог разреда Основне школе „Иван Гундулић“ су у оквиру часа математике са наставницом мерили амбалаже млека и дошли до интересантног закључка, да у тетрапак одређених димензија не може да стане литра млека, колико је на амбалажи назначено.

„Ја сам мерила тетрапак млека од литре и закључила сам да је одступање – 0,04 и то значи да ту не може да стане литра млека „, каже ученица Марија Петровић.

Истраживања до којих су деца из Основне школе „Иван Гундулић“ дошла показују да зарада на једној литри млека није велика, међутим када се то све помножи са количином млека која се прода у току једног дана, долази се до закључка да је профит који произвођачи на овај начин остварујуу веома велики

Према рачуници ученика код произвођача, код којих се јављају највећа одступања, прода се 140 литара млека мање, што доводи до претпоставке да, уколико на територији Србије има 500 супермаркета, они тако зараде око пет милиона динара дневно. Из Асоцијације потрошача Србије кажу да је та неусаглашеност наведене количине и реалне – кажњива.

„Уколико је произвођач на самој амбалажи млека означио једну, а садржи другу количину, то је кажњиво према Закону о заштити потрошача. То је директно обмањивање грађана, јер обмана је уколико ви не добијете робу по саставу, количини и својствима наведеним на амбалажи“, каже Јованка Николић из Асоцијације потрошача Србије.

Осим тога, честа је појава да амбалажа и цена остају исте, а да је притом наглашено да је количина млека у тетрапаку мања. Потрошачи у већини случајева купују аутоматски, не гледајући на количину, те из Апоса апелују да се обраћа пажња на то што пише на тетрапаку, како би били свесни колико млека купују.