Прочитај ми чланак

Србин направио невероватан помак у науци, створио кожу од матичних ћелија

0

dr-dusko-ilic

Предводећи тим истраживача, др Душко Илић је у лабораторијама Кингс Колеџа у Лондону успео да од матичних ћелија одгаји слој људске коже која по особинама веома подсећа на праву.

О томе је у опширном чланку известио британски Би-Би-Си, наводећи да ће ова кожа имати велику улогу не само у помоћи унесрећенима већ би широку примену могла да нађе и у тестирању лекова и козметике, где би досадашње експерименте на животињама учинила сувишним.

Генетичар Миодраг Стојковић, који је др Илића похвалио на Твитеру, рекао је за “Блиц” да се њих двојица познају одавно, да су се сретали још у Калифорнији, пре него што је Илић отишао у Лондон где је виши предавач на Краљевском колеџу.

– С посебним задовољством читам његов научни рад, а овај последњи успех је наставак дугогодишњег успешног бављења науком. Свима нама је јако драго што је, ето, неко из наше земље успео да поново помери науку у правцу успешне борбе против болести – каже Стојковић.

maticne-celijeМатичне ћелије

Успех др Душка Илића и примена његових резултата је вишеструка, објашњава генетичар Стојковић. Кожа добијена из матичних ћелија може да се користи као лабораторијски модел за тестирање нових лекова и козметичких препарата, а да се притом животиње поштеде и више не користе као модели за људске болести. 

– У питању је нов и прикладан модел, који у тестирању нових лекова и козметике може да замени животињске моделе. Јефтин је, лако се умножава и лако га је даље усавршити- рекао је др Душан Илић о свом достигнућу у изјави за Би-Би-Си.

– Сад могу да се користе људске ћелије, а не човек као заморац. Такође, лабораторијске ћелије коже омогућавају изучавање болести као што су екцем, ихтиоза, сува кожа и многе друге под контролисаним лабораторијским условима, и на тај начин траже не само корене и узроке тих болести него и како да се кожа боље очува и регенерише – каже Стојковић.

У овом случају, у лабораторији одгајена кожа би научницима омогућила да прате како се кожна баријера нормално развија, на који начин је болести угрожавају, и како може да се подстакне њено обнављање и опоравак.

Резултати истраживање др Илића објављени су у часопису “Стем селз рипортс”, а поздравило их је и Међународно друштво за хуманост, које се залаже за заштиту животиња, укључујући и оне у лабораторијама.

Научници су већ неколико година у стању да епидермис одгаје од ћелија људске коже добијених биопсијом, али др Илић и његов тим су отишли корак даље и направили модел досад најсличнији људској кожи. 

Биографија

Др Душко Илић паралелно је студирао и дипломирао Медицински факултет и молекуларну биологију на ПМФ-у у Београду .После студија, уз стипендију јапанске владе одлази у Токио где докторира на тамошњем универзитету. После Јапана живео је 13 година у Сан Франциску, а од 2009. је у Лондону где ради као професор на Краљевском колеџу. Докторат му је објављен у најпрестижнијем научном часопису Натуре и цитиран 1.200 пута. 

(Блиц)