Прочитај ми чланак

Србијом хара тешка превара са продајом половних аутомобила

0

У огласима за продају половних аутомобила у Србији појавила се тешка превара. Једна од њих су преваранти који се представљају као старији брачни пар из Грчке, у огласу остављају број на који се нико не јавља, а потом траже да им уплатите новац на рачун за половни аутомобил.

О овоме је обавестио сајт polovniautomobili.com који наводи да су у последње време уочили више сумњивих огласа. Како наводе, такви огласи су одмах уклоњени, али их преваранти, који овај пут очигледно долазе из иностранства, у сличном облику поново постављају.

Описаћемо укратко последњи пример за који можемо рећи да је већ виђена „прича“ са новим „зачинима“, а на све наше кориснике апелују да никако не уплаћују новац било преко банковног рачуна, нити преко фирми које се баве електронским трансфером новца.

Ови преваранти се тренутно представљају као старији брачни пар из Грчке. У огласу остављају број на који се или нико не јавља или је недоступан и чекају да им се јавите преко поруке у огласу на нашем сајту.

Након тога вам кажу да не говоре српски, да им оставите своју мејл адресу или да им се мејлом јавите на њихову. Наводно, аутомобил се налази у Србији, регистрован је на наше (српске) таблице и они сада желе да га продају. Спремни су да дођу да вам га покажу, послаће вам чак и своје наводне фотографије, али желе да им прво уплатите капару преко одређеног сервиса за трансфер новца како би били сигурни да сте озбиљан купац јер су, тако ће вам рећи, већ више пута долазили у Србију и купци су их преварили, односно, иако су рекли да ће сигурно купити ауто, то нису учинили.

Наставиће да вас убеђују да уплатите тај новац да бисте доказали да сте озбиљни у намери да купите ауто, чак ће вам показати да су купили авионску карту за Београд.

Након што им жртва уплати новац на жељени сервис, губи им се сваки траг, а и вашем новцу.

Овако укратко изгледа покушај преваре, а уколико ви приметите овакве огласе или неко покуша вас превари, обавестите на е-маил контакт@половниаутомобили.цом.

Понављамо, најсигурнији начин да се заштитите од преваре јесте да не уплаћујете никоме новац унапред.

Како све можете да препознате овакве преваранте?

Странци су веома активни на овом пољу. Углавном комуницирају на лошем српском – отворено кажу да користе Гоогле Транслате (програм за онлине превођење).

„Глуме“ да су директори или менаџери представништава страних компанија у Србији, али да су морали хитно да се врате у отаџбину или су их пребацили на радно место у другу земљу. Њихов ауто је остао у Србији и они сада желе да га продају.

Проблем је у томе што преваранти мењају тактику и постају све лукавији. Што је већи плен који преваром планирају да добију, то ће више труда уложити у читав „пројекат“.

Шаљу разне доказе да вас увере да није реч о превари, праве лажне сајтове фирми у којима наводно раде, банака или агенција преко којих се врши уплата аванса „на сигуран начин“, итд.

Тако и када ви почнете да их проверавате – од тога да ли заиста раде у тој фирми, до слике пасоша – они већ имају све спремно.

На пример, пошаљу вам линк измишљене фирме у којој раде, а пре тога направе сајт, Фацебоок страницу, емаил; дају вам телефон, али и опцију да користите Вибер, Скyпе или нешто друго да их контактирате…

И не заваравајте се тиме да су мале шансе да би неко уложио толико труда само да би од вас украо 1.000 или 2.000 евра. Ви нисте једина жртва. Ви сте само једна „риба“ у океану пуном потенцијалних „муштерија“.

Ово су само неки од знакова како да их препознате:

комуникација са продавцем иде искључиво преко емаила или текстуалних порука неке од бројних апликација (Viber, WhatsUp, Facebook)
продавац избегава директан разговор чак и када му кажете да одлично знате енглески или неки други (његов) језик
морао је изненада да напусти Србију (нпр. фирма га пребаци на друго радно место у Норвешкој)
не постоји начин да видите ауто уживо – чак ни да баците поглед споља, пошто је у некој гаражи коју нема ко да отвори
мења причу када тражите додатне слике аута, њега (продавца) поред аута, документације…
тражи да уплатите новац (капару) на рачун „проверене“ компаније која се бави управо таквим трансакцијама и која гарантује да нико неће бити преварен…
ауто је иностранству, продавац ће га послати на камиону за Србију, ви га проверите у овлашћеном сервису или како год желите, а ако нисте задовољни, не морате да га купите. Превара је у томе што продавац тражи да ви платите транспорт возила! Али ако нисте задовољни стањем аута, продавац ће вам вратити тај новац… продавац тражи од вас разне личне податке, број банковног рачуна.

Преварантске тактике

Преваранти умеју да буду изузетно лукави и користе се разним триковима. На пример, чак ће да вас убеђују да долазе у Србију следеће недеље, али ипак траже капару пошто имају и друге потенцијалне купце.

Као доказ могу да вам пошаљу слику авионске карте, резервације хотела у Београду, резервације рент-а-цар аутомобила у Београду и слично.

Могу да утичу на вас и својим „проблемима“, од тога како скупо плаћају гаражу у којој је ауто, па им је зато хитно да га продају и упола реалне цене, да су већ долазили у Србију али је купац одустао, те стога инсистирају на великој капари и слично.

Против ваших питања која им не одговарају боре се простим игнорисањем питања. Ако почнете баш да инсистирате на одговору, прекину комуникацију неколико дана, да би се поново јавили са оправдањем да су изненада морали на пут, али и да се у међувремену јавио други купац, па да им што пре јавите да ли сте и даље заинтересовани…

Лажне фирме за посредовање између купца и продавца

Преварант вас убеђује да постоји фирма која посредује између купаца и продаваца из различитих земаља, односно брине о томе да нико не буде преварен.

Наводно продавац све препусти управо тој фирми, која гарантује и да је ауто исправан, и да је у добром стању, и да ће бити испоручен у Србију, и да ће вратити новац уколико купац одустане када види ауто уживо или уколико се испостави да се не слаже са описом из огласа.

Често преваранти користе име праве, постојеће фирме, велике и реномиране, која је на овај или онај начин у вези са транспортом, шпедицијом, трговином, аутомобилима… Жртва потражи информације о тој фирми преко интернета и помисли да је све у реду.

За превару се често користи име фирме DB Schenker, гиганту на пољу транспорта робе широм света. Због тога је ова фирма на свој сајт поставила и званично упозорење да се не бави никаквим посредовањем између купаца и продаваца.

Међутим, преваранти праве лажне сајтове који визуелно изгледају као оригинални, а адреса је такође веома слична оригиналној (нпр. www.dbs-spedition.com, www.dbschenker-spedition.com, www.db-shenker.com,  www.dbschenker-logistiks.com).

Преварант вам пошаље један од тих лажних линкова. Ви поверујете да је реч о правом сајту, контактирате фирму преко података на лажном сајту и добијете број банковног рачуна на који треба да уплатите новац.

Три знака да је реч о превари

Како вас преваранти убеде да уплатите новац особи коју никада нисте видели и то за ауто који никада уживо нисте видели?

Тако што поставе оглас за ауто који одлично изгледа, са малом километражом и нереално ниском ценом. Када сазнате да је цена толико ниска зато што је продавац странац и да му је због селидбе хитно да прода ауто, ви помислите да ћете јефтино доћи до сјајног возила.

И генерално – ако је цена сумњиво ниска, нешто врло вероватно није у реду са аутомобилом.

Преваре су и ако:

продавац није у Србији
не можете да видите ауто уживо
треба унапред да уплатите новац (колики год износ био)