Прочитај ми чланак

СРАМОТА МИЛОГОРИЈЕ Страхујем за ћерку у затвору, знам с ким је, сутра одлучују…

0

"Страхујем за своју ћерку, све што знам јесте да дели ћелију са једном Црногорком и Украјинком, није ми познато ни како јој је здравље, у каквим је условима, ништа...", кроз сузе прича Оливера Видак-Ковачевић, мајка двадесетогодишње Саре којој је због сумње да је напала суткињу которског Суда за прекршаје Јелену Станишић одређен притвор од 30 дана.

Три дана након инцидента судбина младе Београђанке и даље је неизвесна, међутим, многе ствари могле би да буду познате сутра.

© Fotolia/ Kichigin19

„Од кад је у притвору Сара се видела само са својим адвокатом који ју је посетио у петак. Бранилац је поднео жалбу на одлуку да се мојом ћерки одреди притвор од 30 дана, те ће се сутра знати да ли ће је коначно пустити или не. На нама је да верујемо да хоће“, прича мајка.

Осим тога што приведену у подгоричком затвору Спуж није могла да посети мајка, јер се води као један од сведока, ни другим члановима породице није било дозвољено да се сами увере у стање њихове најмилије.

„Како су нам објаснили, посете се обављају само уторком, када у затвор планира да дође њен отац, он ће бити први од нас који ће је видети“, прича Оливера.

Према речима породице осумњичене, додатну бригу ствара им помисао да би због целе непријатности Сари можда могли да забране одлазак из суседне земље и враћање у Србији, али напомињу да је о таквом сценарију још незахвално говорити.

Подсетимо, Сара, њена мајка и дечко Стеван Прпа у Котор су дошли у понедељак, да би се на она на мору опоравила, јер је пре месец дана била у болници, али нису ни слутили да ће им се одмор претворити у пакао. Тог дана Прпа је на паркингу имао саобраћајни инцидент, а како није могао да се договори са другим возачем, који није пристао на европски налог, полиција му је дала позив за суд за прекршаје и изречена му је казна од 90 евра.

Казнила га је, а да га није саслушала. Пришла сам да бих питала како да уложе приговор, али је судија изашла и почела да виче. Чак је у једном моменту рекла „марш, напоље“ и одмахивала прстом ка вратима. Тада је моја ћерка пришла вратима где је Станишић стајала и питала: „госпођо, само желимо да питамо која је процедура“.

Она јој је на то одбрусила да напусти просторију и кренула да затвара врата, па је ухватила Сару за руку. У том моменту Сара, реагујући по инерцији, окренула своју руку, не њену, да би се ослободила стиска. Сара јој је тада рекла „одакле вам право да ме држите за руку“. Тек тада је Станишић почела је да урла и прави сцену како је Сара њу повредила – прича Оливера.

Са случајем хапшења младе Београђанке упознати су и наше Министарство спољних послова, а Амбасада у Подгорици је понудила сву неопходну помоћ. Такође је обавештено и дипломатско представништво Канаде, јер Сара има и њихово држављанство.

Амбасада је налог за поступање добила од Министарства спољних послова Србије, а шеф српске дипломатије Ивица Дачић поручио је за „Курир“ да је хитно наложио амбасадору Бингулцу да од надлеžжних органа у Црној Гори добију све информације у вези хапšшења девојке која је наšш дрžжављанин.

„Лично осуђујем хајку у црногорским медијима без икаквих доказа. Очекујем да ће Амбасада Србије у Црној Гори утврдити све чињенице и у складу с тим ћемо предузимати даље кораке“, казао је Дачић.

Црногорски министар правде Зоран Пажин јавно је кршио претпоставку невиности спрске девојке Саре Видак и вршио притисак на суд да је притворе и осуде!

Наиме, он је тражио од тужилаштва и правосудних органа да случају Српкиње Саре Видак (20), која је невино оптужена за измишљени напад над судијом которског суда Јеленом Станишић, приступе „као да је реч о криминалцу највишег ранга“.

Ово је разбеснело јавност у Србији, а огласио се и председник Савеза Срба из региона Миодраг Линта, који је због овакве реакције посебно искритиковао црногорског министра.
„Институције Црне Горе нису независне ни професионалне“, додао је.

Министар Пажин се од првог трена укључио у случај младе Српкиње, „поздрављајући брзо хапшење Београђанке“, као да је реч о окорелом криминалцу, а не девојци од 20 година, која студира два факултета, и која је без икакавих доказа унапред осуђена од стране државних органа Црне Горе који су се својим изјавама укључили у хајку против недужне Српкиње.

„Поздрављам брзу и професионалну реакцију полиције, која је стала у заштиту личног и професионалног интегритета носиоца правосудне функције и у веома кратком временском року лишила слободе лице осумњичено за напад“, саопштио је Пажин, као да се ради о окорелим изгреднику, а не девојци којој је у згради суда од шока који је доживела позлило, па је интервенисала и Хитна помоћ.

Сара је пре пет година имала операцију, водила борбу са сепсом и другим здравственим потешкоћама, због чега јој је у затворским условима потребна поседна исхрана и терапија која је изостала.

Сара је студенткиња два факултета у Београду, Факултета за цивилно ваздухопловство на Мегатренду и ФЕФ-а. Рођена је 14. новембра 1997. године у Београду, а завршила Британску школу у Анталији. Све време школовања била је одличан ђак.

Унука је светског првака у падобранству, пилота Бранка Ковачевића, ћерка награђиваног филмског уметника и пилота Александра Видака, али и унука џез композитора Душана Видака и Радмиле Видак, професорке српског језика и књижевности и носиоца награде „Радмила Видак“ за неговање српског језика.