Прочитај ми чланак

Шиптари хоће да отму посед манастира Дечани

0

Више стотина шиптарских екстремиста демострирало је данас пред манастиром Високи Дечани, супростављајући се недавној пресуди ЕУЛЕКС – овог судије у Приштини којом су одбачени захтеви двојице Шиптара који су поднели захтеве да је део манастирске земље њихов посед.

Одлуку Еулексовог судије ових дана је најавио да ће потврдити и квази врховни суд Косова. Шиптари су од задњег понедељка, због тога незадовољни одлукама, у већој групи демострирали улицама Дечана, а данас су кренули према манастиру где су их дочекале јаке снаге италијанског Кфора, карабињери, Еулекс полиција и косовска полиција. Први пут од доласка Кфора капије манастира данас су биле затворене.
Како смо сазнали од монаха, једног суседног манастира које је контактирало братство у Високим Дечанима, протести Шиптара су се завршили после 13 сати, а Кфор и косовска полиција су остали у истом броју испред манастира под пуном ратном опремом и борбеним возилима.

Еулекс потврдио манастирско власништво

Архимандрит Сава Јањић обавестио је данас и страна представништва у Приштини, ОЕБС и Еулекс , да је манастиру онемогућен нормалан живот и да општина Дечани, не само да не поштује законе већ отворено ради на етничком чишћењу ове територије. Еулексов судија из Приштине крајем децембра 2012. године одбио је захтеве , које су још 2000 године, поднела два Шиптара, власника два друштвена предузећа, из Дечана, против манастира Високи Дечани.

Наиме , ова предузећа су подела захтев против ове православне светиње, тврдећи да имају власничко право на 23.45 хектара земље која је унутар специјалне зоне манастира Високи Дечани. У образложењу одбијања затева Еулексов судија је констатовао да се захтеви , предмети Шиптара односе на уговор о поклону који су 1997. године склопљени између Републике Србије и манастира Високи Дечани. На две поменуте парцеле својевремено су подигнути мотел “Високи Дечани“ и мали погон за паковање меда “Апико“, који од почетка 1990. године нису активно радили и које је манастир добио заједно са враћеном земљом 1997. године.

Специјална зона

Шеф Унмика Сорен Јесен Петерсен је почетком 2005. године донео извршну одлуку којом се манастир Високи Дечани и кањон Дечанске Бистрице стављају под посебну бригу УНМИК – а и проглашавају Подручјем специјалне зоне (Специјал Зонинг ареа). Специјална зона се протеже, према овој одлуци, од православног гробља испред манастира, до моста на реци Бистрици, као и од обронака брда са једне и друге стране кањона…

На подручју Специјалне зоне нису дозвољени градња, реконструкције, индустријска и комерцијална активност, укључујући ту и експлоатацију шума, воде и минералних ресуса. Проглашење Дечанске долине зоном под специјалном заштитом је настојање да се читаво подручје око манастира доведе у склад са стандардима УНЕСКО-а и европским стандардима заштите природних и културних добара.

„Манастир Високи Дечани је априла 2004. године ушао на листи Светске културне баштине као први објекат са Косова и Метохије и то је велики разлог да се ово подручје мора заштитити у интересу свих“ рекао је архимандрит Сава Јањић ( крајем јануара кад смо боравили у манастиру Високи Дечани).

Народна Скупштина Републике Србије усвојила је 2006. године Закон о реституцији имовине одузете црквама и манастирима и основала Дирекцију за реституцију у чијој је надлежности спровођење овог закона. Иначе, у власништву манастира Високи Дечани налази се равно 743 хектара њива, ливада, пашњака и шума од којих је већи део и данас незаконито узурпиран од стране Шиптара.

Према званичним подацима Српске православне цркве, на Косову и Метохији црквама и манастирима је одузето, на основу аграрне реформе, национализацијие и узурпације 5.255 хектара. Од јуна 1999. године до сада на манастир су од стране екстремних Албанаца била четири оружана напада у којима је испаљено чак 23 гранате. Срећом, само је једна граната погодила зид око манастира са јужне стране. У задњем гранатирању, када је и зид погођен, 30. марта 2007. године ухапшен је починилац Јетон Муљај и осуђен на 3,5 година затвора. Почетком априла 2012. године на зиду око манастира исписано је неколико парола са потписом терористичке “УЧК“.

(Прес)