Прочитај ми чланак

СА КОСОВА СУ ПРОТЕРАЛИ СРБЕ, сад им и гробови сметају

0
CRKVA UROSEVAC

Раељени Срби прославили градску славу у Урошевцу: Црква цара Уроша

Срби из Урошевца невесело су обележили градску славу – око две стотине расељених присуствовало је служби у цркви, а онда су обишли разрушено гробље, са којег су однесене чак и надгробне плоче.

Од 15.000 косовских Срба, колико их је у Урошевцу живело 1999. године (у урбаном делу око 3.000), остало је тек двоје Срба – прота Живојин Којић и његова супруга, док на подручју општине живи тридесетак старијих, без иједног детета.

Они су у данас (11. септембар) у истоименој цркви прославили градску славу Усековање главе Светог Јована Крститеља, а изласком на гробље одали су пошту прецима сахрањеним у граду – задужбини Нејаког Уроша.

Једном годишње, у време градске славе, каже прота Којић за Срну, растерани Срби дођу да се присете места где су рођени и у којем готово да није било засеока, а камоли села, нити живе цркве.

– Од пре две године духовни живот се вратио у задужбину Нејаког Уроша. Вратио сам се и ја са протиницом, али се надам да наш повратак неће бити једини и да ће се за неку годину и други Срби вратити на подручје Неродимља, Бабуша, Бабљака, Талиновца, Мачје Стене и још десетак села – поручује прота.

Којић је, попут Његове светости патријарха српског Иринеја и преосвећеног епископа рашко-призренског Теодосија, позвао народ да земљу не продаје и да остану достојни следбеници Нејаког Уроша по коме је град добио име.

Град непрепознатљив

Снежана Маслар, рођена у Црногорској улици у Урошевцу, први пут од уласка Кфора и НАТО трупа на Космет, покушала је да пронађе родну кућу и улицу, али није успела.

– Све оно што сам оставила јуна 1999. године, нестало је и обрисано. „Никли“ су нови објекти чије власнике не познајем. Да није Цркве Светог Уроша, не бих веровала да је ово Урошевац – каже Снежана за Срну.

Она оцењује да повратак Срба у урбани део Урошевца није могућ.

Далибор Јевтић, министар за заједнице и повратак у влади самопрокламованог Косова, који жели да подстакне повратак расељених, апелује да Срби не продају имовину.

Он позива расељене из Талиновца, Бабљака и Српског Бабуша да се врате у изграђене куће и не дозволе да их лопови и криминалци протјерују.

SLAVSKI KOLAC

Ломљење славског колача

По завршетку литургије, Срби су изашли на гробље и затекли порушене и оскрнављене надгробне споменике.

Стотињак споменика је порушено, однете су надгробне плоче, а велики број је скинут или већ припремљен за одношење.

Славица Цветковић, рођена у Неродимљу, палећи свећу на споменику супругу, каже да је градско гробље у Урошевцу – одраз мржње према Србима.

– Албанцима смета све што је српско и што подсећа на Србе. Просто се плашим да за неку годину у Урошевац српска нога неће смети, нити моћи да крочи – каже Славица.

Окупљање Срба у Урошевцу протекло је без инцидената, а полиција самопроглашеног Косова обезбеђивала је црквену порту и излазак на гробље.

Извор: СРНА