Прочитај ми чланак

РУСИЈА: Абортус поделио народ и цркву

0

Руски патријарх Кирил опет актуелизовао проблем зашто држава плаћа женама самовољни прекид трудноће

k

Фото: Вечерње новости

Руски патријарх Кирил опет актуелизовао проблем зашто држава плаћа женама самовољни прекид трудноће

МОСКВА

ОД СТАЛНОГ ДОПИСНИКА „НОВОСТИ“

Ретко насељеној Русији демографи предвиђају кроз десет година драстично смањење броја новорођене деце. Сада се годишње у Русији роди два милиона беба, а прогноза демографа је да ће се кроз десет година рађати милион и 600 хиљада, затим ће се та бројка смањити на милион и 300 хиљада новорођенчади. Од 144 милиона становника пензионера је око 40 милиона, што потврђује оцену да пропорција није охрабрујућа. Ближи се ситуација да ће на једног запосленог бити један пензионер.

Руске власти су свесне да демографски проблеми могу да утичу и на одбрамбену способност државе. Због тога се све више разговара о новој концепцији демографске политике до 2030. године. Суштина је у томе да држава стимулише рађање деце па ће они који имају двоје или троје деце добијати финансијску али и другу помоћ од државе. Демографи верују да би се тако број становника повећао од 2017. до 2030. најмање за 500.000.

Руски патријарх Кирил је у интервјуима које је давао поводом свог 70. рођендана, поново говорио о томе да држава треба да престане да плаћа абортусе из обавезног осигурања. Свестан је да се сада не може забранити абортус у Русији али држава може да престане да плаћа намерни прекид трудноће.

– Смањење броја абортуса за милион годишње повећало би за десет година рапидно број становника земље – казао је патријарх Кирил, уз опаску да је број абортуса данас знатно већи од службене статистике.

f

Беби-бокс у једној руској клиници

Руска православна црква намерава да у многим епархијама направи прихватилишта за оне младе мајке које би одустале од абортуса и родиле би дете.

– Сада Православна црква предлаже да жена роди дете и да га да у прихватилиште где ће мајка живети заједно са дететом. Ако жели, мајка може и да остави цркви дете а да се не одриче мајчинства. Захваљујући тој акцији црква је успела да наговори 15.000 мајки да одустану од абортуса – каже патријарх Кирил.

Патријархово залагање за забрану плаћених абортуса, довело је до тога да се у друштву распламсала полемика о томе треба ли или не да држава плаћа женама самовољни прекид трудноће.

Институт јавног мњења РФ организовао је истраживање које је показало да скоро 70 одсто грађана највеће словенске земље сматра да жене треба да имају право на абортус и да државно осигурање и даље треба да плаћа ту медицинску операцију. Супротно мисли 21 одсто грађана. Већина испитаника (51 одсто) сматра да је лоше материјално стање породица главни узрок што се жене одлучују на превремени прекид трудноће. Осим тога, 11 одсто девојака не жели да рађа без мужа.

u

Осим главног муфтије Русије патријарха је подржала и заштитница дечјих права у Русији Ана Кузњецова, која такође мисли да држава више не треба да плаћа женама абортусе. Тај предлог још није стигао на дневни ред Думе. Онај део јавности који је забринут за ниски наталитет у Русији подржава патријарха, али није мало ни оних који мисле да би забрана могла да донесе више штете од користи.

Према службеној статистици, у Русији се годишње обави 712.000 абортуса, а лекари тврде да се на црно направи најмање неколико милиона. Неки експерти кажу да је Русија по броју абортуса светски рекордер, што се свакако одражава на мали раст броја становника простране земље. Експерти кажу да држава на абортусе годишње троши око шест милијарди рубаља.

Паралелно се води кампања и за укидање беби-боксова. Руска влада је подржала пројекат закона сенаторке Јелене Мизулине да се забране беби-боксови који су почели да се постављају у Русији пре пет година. У том периоду је било остављено у тим „прозорима живота“ око четрдесет беба. Лекари кажу да би број остављене деце био већи да се о отварању беби-боксова више говорило и писало.

ПОДРШКА

Кад је патријарх пре неколико месеци изашао пред јавност са предлогом забране плаћања абортуса њега је подржао главни муфтија Талгат Таџудин.

Патријарх и муфтија засада не позивају да се у потпуности забрани абортус, као што је то учињено у Пољској.

СТАЉИНОВЕ КАЗНЕ

У време Стаљина лекари који су упркос забрани обављали абортусе кажњавани су слањем у логоре на десет година. Једна од највећих афера била је педесетих година када је у стану познатог гинеколога у Лењинграду у импровизованој ординацији умрла жена због неуспешног абортуса. Скандал је био тим већи јер се радило о народном посланику и лењинградском руководиоцу.