Прочитај ми чланак

ПОТРАГА ЗА ИДЕНТИТЕТОМ Тајна власнице златних минђуша Немањића

0

Жена чији су остаци нађени са златним минђушама, на којима су угравирани иницијали М. П. А. и грб Немањића, имала је између 60 или 70 година кад је умрла, утврдили су археолози, али је око ње и даље остао вео мистерије.

h

Фото: Wikipedia – Иницијали М.П.А. са минђуша повезују се са Маријом Палеолог

Жена чији су остаци нађени са златним минђушама, на којима су угравирани иницијали М. П. А. и грб Немањића, имала је између 60 или 70 година кад је умрла, утврдили су археолози, али је око ње и даље остао вео мистерије.

Остаци ове жене нађени су 2012. у Смедеревској тврђави, али ни после дуге и опсежне истраге коју су спровели стручњаци није откривено ко је она.

Археолози Регионалног завода за заштиту споменика културе нашли су је откопавајући црквицу из доба деспотовине Ђурђа Бранковића. На њој су биле предивне златне минђуше, па је све занимало ко би то могао да буде. Да ли је од Бранковића? Да ли је можда византијског рода, с обзиром на то да су на минђушама осим грба Немањића били и иницијали М. П. А. што је повезано са Маријом Палеолог, женом Стефана Дечанског и византијском принцезом, синовицом византијског цара Андроника Другог Палеолога?

Ни четири године касније идентитет власнице минђуша није дефинитивно утврђен, само је недавним резултатима вештачења разбијена првобитна заблуда да је у питању млађа особа.

Археологе је, наиме, завела величина скелета, који је припадао женској особи висине око метар и по. Испоставило се да је у питању жена у годинама, између 60 и 70 је имала када је умрла. То су утврдили стручњаци Археолошког института у Београду на основу стања костију, а открили су и од чега је поболевала. Имала је проблема са окоштавањем зглобова и циркулацијом, али ни једно ни друго нису узроци смрти.

– Највероватније је да је жена чији су остаци нађени сахрањена између 1430. и 1459. године и то ближе овој потоњој години, негде пред пад деспотовине. Што се тиче минђуша, оне су кудикамо старије, али је могла да их наследи или добије као млада, што нам за утврђивање ко је она не помаже много – каже Дејан Радовановић, археолог који је скелет открио и директор Регионалног завода за заштиту споменика.

Радовановић објашњава и зашто је било немогуће урадити ДНК анализу костију. Једноставно, није било другог узорка за упоређивање.

– Доњи део скелета уништен је у потпуности, очуван је био само грудни кош, десна рука и лева надлактица. И лобања је била делимично оштећена, али су, неким чудом, златне минђуше које су биле поред ње, у изузетном стању, тако да је, и пре њиховог чишћења, било лако уочити грб са двоглавим орлом на бочним странама – каже археолог.

Сам положај гроба, по речима Радовановића, који није у самој цркви него поред ње, наводи на закључак да то није неко из породице Бранковић. Међутим, готово је извесно да је реч о особи високог властелинског реда.

Упркос свему што се зна, ко је власница минђуша и даље остаје мистерија. Да ли ће се то икада открити – археолози нису спремни да тврде.

Гравире на прстену

Грб Немањића, двоглави орао, преузет из византијске традиције, први пут се појављује у доба Стефана Немање (1166-1196). Користили су га сви његови наследници, а посебно га је уздигао Душан Силни, који је његовом употребом желео да нагласи да је његова држава настављач и обновитељ Византијског царства. Марија Палеолог, чији су иницијали препознати на наушницама, била је друга жена српског краља Стефана Уроша ИИИ Дечанског, краљица Србије од 1324. до 1331. године. Она је била синовица византијског цара Андроника ИИ Палеолога. Након смрти мужа се замонашила, умрла је и сахрањена у Скопљу 1355. године.