Прочитај ми чланак

ПОЛИЦИЈА КРИВИ ПРАВОСУЂЕ ШТО ПУШТА УХАПШЕНЕ, а правници питају „где су докази?“

0

Средином јануара, у једној ноћи ухапшено је око 150 људи широм Србије, али је у притвору остала тек трећина. Министар унутрашњих послова акцију полиције сматра успешном, а одговорност за то, што се већина ухапшених нашла на слободи, пребацује на правосудне органе.

Целу ноћ, 11. јануара полиција је хапсила. Широм Србије готово 150 људи, са лисицама на рукама, доведено је у полицијске станице. Министар полиције Небојша Стефановић организовао је и ванредну конференцију за новинаре, пред којима је акцију представио као велики обрачун са криминалом.

Фото: Depositphotos

Међутим, после неколико сати, две трећине приведених је пуштено на слободу. Две недеље после акције, Стефановић сматра да за то није крива полиција већ правосуђе.

„Судови не одлучују да их задрже и шта ја онда да кажем полицајцима, какву поруку ми шаљемо нашем друштву, онда кажете ‘пуштени су’, нажалост јесу, да се ја питам не би их пустио никад“, казао је министар.

Од тога шта се министар полиције пита, битнији су докази које полиција прикупља, напомиње професор права Богољуб Милосављевић.

„Па ја бих разумео да то каже обичан полицајац, али је проблем када се то говори из врха извршне власти, а министар јесте у врху, то је директно мешање у судску независност тужилаштва и суда“, упозорава Милосављевић.

Зашто полиција хапси и пре него што прикупи довољно доказа? „Ми знамо за некога да је извршилац најтежих кривичних дела, али нема довољно доказа, а шта треба да радимо, да пустимо то и да кажемо супер“, упитао је министар.

Нису супер, али су итекако штетна и хапшења без доказа, опомиње Милосављевић.

„Мислим да је то вишеструко погрешан метод или погрешан приступ, тиме се стварају некакви политички поени и привид да полиција ради, али то вишеструко није добро, ствара у јавности неповерење у полицију као неуспешну и испада да се може хапсити кад се нареди одозго, а не кад се стекну услови за хапшење“, сматра он.

Упркос резултатима, министар и даље тврди да је акција успешна и да ће ова хапшења тек довести до разоткривања криминалних група.

„Ви имате и да су неки најтежи криминалци падали на основним делима, па се из тих истрага касније долазило до тежих кривичних дела“, подсетио је Стефановић.

Управо на такав начин полиција је 2014. хапсила и Драгослава Космајца, ког је врх државе означио као највећег наркодилера у земљи. Међутим, он тада није хапшен због наркотика, већ због наводне утаје пореза.

„Када је ФБИ радио Ал Капонеа, то је био први корак који су могли да докажу и на тај начин су поступали“, правда се министар полиције.

Ипак, за разлику од ФБИ-ја, полиција у Србији није прикупила доказе да је „српски Ал Капоне“ крив. Те је после неколико година суђења Космајац правоснажно ослобођен свих оптужби, а могао би да тужи државу за материјалну и нематеријалну штету која му је нанета.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!