Прочитај ми чланак

Ово је најбогатији Србин: Јавност га слабо зна, а Вучић пред њим стоји мирно

0

Хоће ли постављањем Џозефа Бајдена за председника Сједињених америчких држава бити заустављена вишегодишња акција на плану чишћења Балкана од корупције, криминала, од картела које предводе челници ових држава

Бизнисмен Ненад Ковач, звани Неша Роминг, међу најбогатијим у нашој земљи, налази се ”у ромингу”. Пријатељу се јавио пред новогодишње празнике и саопштио му да ће остати још најмање два месеца, пре него се, наводно, врати у Београд.Вучићев картел располаже информацијом о његовом одсуству из земље, али не знају тачну локацију. Приметно је да Ковач распродаје имовину, фирме, да извлачи капитал, који се мери стотинама милиона евра и долара, а стечен је високом корупцијом, криминалом…

Неша Роминг је неке своје компаније већ продао Драгољубу Збиљићу, а о још некима се преговара. Избор купца показује намеру Александра Вучића да задржи бар уносне послове, кад већ не може Ковача.

Случај господина Ковача отвара многа питања, па и питање даљег наставка чишћења Балкана од државног криминала и корупције.

У Америци је претпрошле године (2019) покренут поступак против кинеске компаније „Хјуавеи”, којим су обухваћене и поједине српске компаније, министарства и државне институције.

На удару америчког правосуђа нашле су се фирме из пословног система „Роаминг”, чији власник је Ненад Ковач, звани Неша Роминг.

Ковач је осумњичен да је, у сарадњи са „Телекомом Србија” и одређеним политичарима из власти учестовао у кршењу санкција према Исламској републици Иран.

После вишегодишње истраге, америчко Министарство правде подигло је оптужницу против „Хјуавеија” због „индустријске шпијунаже, преваре, припремање завере и кршења санкција против Ирана”. Поступајући по америчкој тајној потерници, канадска полиција је 1. децембра у Ванкуверу ухапсила Менг Ванжу, директорку „Хјуавеија”.

Кинеска влада је изразила забринутост и разочарење тим поступком, позвала је САД да одмах престане с кршењем људских права госпође Ванжу и обустави „неразумне притиске” на кинсеске компаније.

Колико су Американци били одлучни у намери да рашчисте све спорне детаље пословања „Хјуавеија” најбоље потврђује то што је директорка Менг Ванжу ухапшена истог дана кад су се у Аргентини, на самиту ”Групе 20” срели тадашњи председник Доналд Трамп и Си Ђинпинг. Иако су два председника истакли потребу за спуштањем тензија у актуелном трговинском рату, то није зауставило акцију хапшења и процесуирање принцезе кинеске компаније.

„Хјуавеи” је саопштио да кинеска влада не контролише њихово пословање и да директорка није ни на какав начин прекршила међународне законе и прописе.

Она је, након саслушања пред канадским судом пуштена да се брани са слободе и чека одлуку суда о изручењу федралном суду у Сједињеним Државама.

У кратком року, “Хјуавеи” је постао други највећи произвођач паметних телефона на свету, одмах иза „Самсунга”, а испред „Епла”. Захваљујући том успеху, „Хјуавеи” се сматра круном кинеске технологије, а Менг Ванжу њеном принцезом. Међутим, америчке власти су ту компанију сматрали „претњом за националну безбедност САД”.

У дебатама у Конгресу и Сенату истакнута је потреба да се кинеска фирма спречи да утиче на изборе у САД и да крши међународне санкције. Америчку политику пратили су Аустралија и Нови Зеланд, који су забранили употребу опреме „Хјуавеија” у државним институцијама, а очекује се да такву одлуку ускоро донесе и Јапан.

Притисак се прелио и у Евопску унију. Влада Републике Чешке је, да подсетимо, прекинула преговоре о сарадњи с том кинеском фирмом на инвестиционом програму вредном око пола милијарде евра. Крајем јануара у Пољској је ухапшено двоје службеника „Хјуавеија”, осумњичених за шпијунажу.

Према америчкој оптужници, „Хјуавеи” је „користио своје незваничне филијале и компаније из других држава да приступи иранском тржишту, чиме су прекршене санцкије”. У тој афери истакнуто место имала је Србија. Компанија „Роаминг” је, још од 2009. године, дистрибутер „Хјуавеијевих” производа – мобилних телефона, ИТ опреме и мрежних инсталација – за Србију и Црну Гору. Фирма Ненада Ковача је кинеском технологијом снабдевала мобилне оператере „Телеком”, „Теленор” и ВИП, али и државне институције, па и обавештајне службе БИА, ВОА и ВБА.

– И Министарство унутрашњих послова Србије започело је сарадњу са компанијом „Хјуавеи” кроз стратешки пројекат „Безбедан град”, који ће омогућити да кроз бољи систем камера и различитих софвера боље контролишемо проток саобраћаја и борбу против организованог и свих других видова криминала и да користећи ову напредну технологију будемо што ефикаснији у октирвању и спречавању различитих кривичних дела – рекао је Небојша Стефановић у септрембру 2017, после састанка са Менгом Ђијенџуом, специјалним изаслаником председника Кине и секретаром Централне комисије за политичке и правне послове.

Управо у то време, америчка конгресменка Еди Бернис Џонсон је обавестила тадашњег потпредседника Мајка Пенса да је забринута због информација да „мала група око председника Србије Александра Вучића прузима монопол над свим јавним пословима”.

Она је навела да се у тој групи налазе Андреј Вучић, Звонко Веселиновић, Славиша Кокеза, Никола Петровић и Ненад Ковач. Не случајно, конгресменка Бернис Џонсон указала је на спорне односе Србије и Ирана, који су, уз подршку председнице парламента Маје Гојковић и министра Расима Љајића, резултовале укидањем виза за иранске држављане и отварањем иранског Балканског центра у Београду.

У складу с проценом да такви поступци српске власти угрожавају безбедност САД, пошто олакшавају пролаз потенцијалним исламским терористима, Вашингтон је извршио притисак, па је укинут безвизни режим између Србије и Ирана.

Тада је покренута истрага пословања предузећа из система Ненада Ковача. Анализом прикупљених 20.000 документа, утврђено је да је „Роаминг” увозио „Хјуавеијеву” опрему која није одговарала царинским декларацијама и пуштао је у слободну продају, иако су за ту робу биле неопходне посебне дозволе.

У изјавама Министарству финансија, „Роаминг” се правдао чињеницом да у декларацијама није наводио назив купца, с обзиром да је с „Телекомом” имао „оквирни уговор”.

Међутим, америчке службе основано сумњају да је део те опреме завршио у Ирану, чиме су прекршене санкције. Истрага је била усмерена према Ковачевом кипарском предузећу „Смарт Цонцепт Лимитет – Ницосиа”.

После свега, не би било изненађење да је и Ненад Ковач ухапшен по тајној потерници америчког Министарства правде. И он се плашио такве могућности, зато Неша Роминг није ишаао у роминг.

Преко својих фирми, у последњих десет година, Ковач је са српским државним институцијама склопио послове вредне око 1,5 милијарде евра. Само „Роаминг д.о.о.” има годишњи промет од око сто милиона евра. Осим продаје „Хјуавеијеве” робе, огромну зарада остварује кроз Бус Плус, „Техноманију”, „Еко енерџи групу” и остала предузећа. Пословне успехе увек је правио у сарадњи с појединцима из врха власти, а данас са Александром Вучићем и његовим кумом Николом Петровићем.

Истрага незаконитог пословања нарко-картела Дарка Шарића открила је и Ковачеве везе са Зораном Ћопићем, контроверзним бизнисменом који је неколико пута правоснажно осуђиван због прања новца, као и са Николом Димитријевићем, власником „ДТМ Релатион”, рођаком Бранка Лазаревића, који је такође осуђен због прања пара Шарића и Ћопића.

Ненад Ковач је избегавао медије, до овог броја Магазина Таблоид никад ниједне новине нису објавиле фотографију „човека без лица”. Иако бежи од јавности, он често покреће судске поступке, којима тражи заштиту части и угледа.

– Моју част вређа свака изјава која моје име доводи у везу са политичком мафијом, криминалом, злочиначким организацијама, шпијунским центрима… Себе не сматрам јавном личношћу, не бавим се политиком. Ја сам власник неколико фирми које послују у Европској унији, имам много пословних контаката и партнера и потенцијалних сарадника и финансијских институција, сви моји послови су транспарентни и проверљиви – изјавио је Ковач на једном суђењу.

Он тврди да не познаје Драгана Ђиласа и Александра Вучића иако је пословно сарађивао с „Дајрект медијом”. Каже да не познаје ни Бориса Тадића, али да је с Миодрагом Микијем Ракићем био у добрим односима. Николу Петровића сматра најбољим младим менажером у Србији, зато је поносан што га је ангажовао за директора и то за плату од само 5.000 евра месечно.

Шта је све од тога истина, сазнаће се ако се и кад се Ковач нађе пред америчким правосудним органима. Тамо нема његовог кума Љубивоја Ђорђевића, тужиоца београдског Првог општинског јавног тужилаштва, а неће моћи ни да рачуна на благонаклоност судија, које из списа избацују непријатне доказе.

Ако Ненад Ковач не жели да изазива судбину, не би требало да напушта Србију, саветовали су му пријатељи. Додуше, ни овде није безбедан. Пољска полиција је већ ухапсила своје држављане, који су радили за „Хјуавеи”, па ће то морати да уради и српска са свима које Американци ставе на црну листу.

Како је Ковач утекао из Србије? Да ли је киднапован, да ли се нагодио са америчким истражитељима?

Ако је у рукама истражитеља, онда се сигурно не би могао јављати пријатељу у Србији, нити би могао продавати своје фирме и имовину и извачити новац из Србије. Дакле, овлашћења за продају дао је сарадницима у Србји, код нотара, као и директорима својих фирми у иностранству.

Да ли се господин Ковач склонио код својих пословних пријатеља у Ирану, или Кини?

Са Ираном и Кином га вежу уговори тешки око милијарду евра. То је огроман посао од којег се није лако растати.

С друге стране, америчким властима би било значајно да из његових уста чују, мада највећи део тих тајни већ знају, шта је он све продавао Ирану, чије технологији и у коју сврху. Ти подаци интересују и израелски Мосада.

Да ли ће америчке службе безбедности (ФБИ-а, ДЕА, Агенција за спречавање прања новца, истражна комисија Министарства правде и Министарства финансија, тако олако одустати од привођења правди мафијаша из Србије?

Треба подсетити и на одлазак тадашњег потпредседника Владе Србије и министра унутрашњих послова Небојше Стефановића у Сједињене Државе.

Потпредседник Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова Небојша Стефановић разговарао је 15. маја у Вашингтону, у оквиру посете Сједињеним Америчким Државама, са државним секретаром за унутрашње послове САД Кевином Мекалиненом о унапређењу полицијске сарадње двеју земаља. Реч је о првом састанку једног српског министра полиције са америчким државним секретаром задуженим за унутрашње послове.

Након састанка, Стефановић и Мекалинен потписали су Меморандум о разумевању између Владе Сједињених Америчких Држава и Владе Републике Србије о унапређењу сарадње у циљу спречавања путовања терориста и борбе против незаконитих миграција. Овај Меморандум омогућиће бржу размену информација о мигрантима, али и онима који су повезани са потенцијалним тероризмом или криминалним активностима, што ће допринети већој безбедности две државе, саопштио је кабинет министра Стефановића.

Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић састао се у Вашингтону и са представницима Управе за борбу против дрога (ДЕА). Стефановић се састао и са директором Федералног истражног бироа (ФБИ) Кристофером Врејом.

Стефановић и Вреј су се сагласили да је подизање капацитета обе институције од великог значаја, а теме састанка биле су и заједничке обуке, као и могућности будуће сарадње Специјалне антитерористичке јединице МУП-а Србије и Тима за спасавање ФБИ, наводило се у саопштењу МУП.Стефановић је оценио да је сарадња МУП и ФБИ добра и интензивна, али да постоји и воља и намера да се она унапреди, посебно у области борбе против организованог криминала, тероризма и високотехнолошког криминала.

Он је разговарао са директором ДЕА Утамом Дилоном и његовим сарадницима о унапређењу борбе против трговине наркотицима, као и сарадњи српске полиције са припадницима ДЕА.

Стефановић је навео да су припадници МУП Србије током 2018. године запленили више од четири тоне дроге, док су у прва четири месеца ове године одузели више од две тоне дроге.

Саговорници су се сагласили да борба против наркотрафикинга представља велики изазов, не само за Србију и САД, већ и многе друге државе. Због тога је, како су истакли, важно утврдити конкретне кораке будуће сарадње обе службе, како би били још ефикаснији у хапшењу криминалаца и заплени наркотика, саопштила је информативна служба МУП-а Србије.

Стефановић је позвао Дилона и његове сараднике да размотре могућност унапређења сарадње у области едукације и обука..

Министар Стефановић је 17. маја у Вашингтону разговарао и са званичницима о борби против прања новца и корупције.Он се састао у Вашингтону са подсекретарком за тероризам и финансијско-обавештајну делатност Министарства финансија САД и са замеником помоћника секретара Међународног бироа за наркотике и спровођење закона, Сигал Манделкеровом и Јорганом Ендрјусом.

Стефановић је америчкој потсекретарки рекао да је Србија усвојила више законских и подзаконских аката у области у борби против прања новца и финансирања тероризма, истакавши да су у потпуности имплементиране препоруке Међувладине организације за борбу против прања новца (ФАТФ) како би наша држава била скинута са “сиве листе” те организације, саопштио је МУП.

Под насловом ”Трампов човек се састао са Стефановићем” описан је сусрет министра Стефановића са саветником за Националну безбедност САД!

Потпредседник Владе Србије и министар унутрашњих послова Небојша Стефановић разговарао је у Вашингтону, на одвојеним састанцима, са замеником помоћника државног секретара за европска и евроазијска питања у Стејт департменту Метјуом Палмером и замеником главног директора за европске послове у Националном савету за безбедност САД Џоном Ератом.

На састанцима је било речи и о сарадњи Министарства унутрашњих послова са агенцијама за спровођење закона САД, као и конкретним резултатима и предностима те сарадње за обе државе.

Тадашњи министар унутрашњих послова је дао саговорницима чврсто обећање да ће српска полиција сарађивати на свим питањима која су покренута његовом посетом САД-у.

Ипак, брзо се видело да су Стефановићева плећа нејака заа такав терет. Поготову за човека који је и сам уваљан у најпрљавије послове.

Већ на првој акцији сарадње са америчким ФБИ-а и Еурополом у акцији Фамилија, испоставило се да српска полиција није могла да приведе на саслушање ниједног осумњиченог, чије притварање су захтевале ове безбедоносне службе, а у Хрватској је ухапшено неколико десетина осумњичених за прање новца, у сарадни са српским криминалним врхом на челу са Андрејом Вучићем.

Ипак, Стефановић је успео да приведе аклцију хапшења узгајивача мафијуане на плантажи Јовањица, иза које стоји Андреј Вучић са сарадницима.

Убрзо, Вучић је отворио проблем трговине оружја са Крушиком из Ваљева, у који је био укључен, као главни бос, отац Небојше Стефановића, Бранко Стефановић. Ова афера је ударила по носу министра Стефановића, који је на крају остао без ресора, а Вучић га је оставио на ланцу, постављајући га за министра одбране.

Опасан картел је у Србији и онај који предводи Ана Брнабић, са својим братом Игором и браћом Предрагом и Синишом Малим.

Председница Владе Србије је успела да прошле (2020) гдоине оствари најближе пословне односе са Трамповим саветником за преговоре Београда и Приштине Ричардом Гренелом, који је био и амбасадор Сједињених Држава у Немачкој.

Вучић је био приморан да по њеној иницијативи потпише Вашингтонски споразум и након одуговлачења од три месеца, опет Брнаићку постави на чело Владе, под директним налогом господина Гренела.

Председница Владе је данас камен око врата Александра Вучића. Њен брат је морао, под притиском из иностранства, да напусти челно место у компанији, којј је његова сестра годишње утеривала на десетине милиона евра профита.

Сазнања о акцијама америчких истражних органа, које је бивши министар полиције Стефановић поделио са сарадницима, позната су упућеном делу јавности.

Под оптужницама федералних судова у Сједињеним Државама су, осим браће Вучић, вође осталих картела у Србији.

У истрагу о злочинима и картелима на Балкану било је укључено више од хиљаду службеника ФБИ-а, ДЕА, Агенције за спречавање прања новца, ЦИА-е, Еуропола, која су доказе подносили тужиоцима, министрима унутрашњих послова, финансија и секретару за спољне послове. То, очигледно, није лако прикрити.

Александар Вучић је, након посте манастиру Хиландар на Светој Гори, која се може оценити као тежак промашај, јер су монаси одбили да се сретну са њим, дочекао га је игуман, сам, без сарадника, послао грађанима Србије поруку да ће бранити Косово док је жив. Порука може бити и двосмислена, питањем у чијем ће га интересу бранити, мада је он успео да се одреди изјавом од независности од Србије.

Да ли је Вучић потпуно свестан да је његов случај решен?

Бивши амерички амбасадор у Београду Камерон Мантер је проговоио за лист Ало, у власништву Синише Малог, министра финансија, тврдњом да је “Балкан на линији ватре нове вашингтонске администрације”.

У Мантеровом виђењу будућности Балкана описује се да балкански лидери морају да се опоределе за кога ће радити, а он препоручује једино САД-е.

Да ли ће Бајден вршити притисак на Србију?

Земље Балкана требало би бити укључене у разговоре који су резултирали – мишљење је Мантера.

Американци и даље, сматра он, имају питања о својој будућности, чак и месец дана након избора. Али за Европљане уопште, а посебно за западни Балкан, неколико ствари је јасно. Стил америчке спољне политике ће се променити и више ће се прилагодити напорима и преференцијама ЕУ (посебно Немачке) када је у питању мир на Балкану.

То ће вероватно бити случај за све државе које су у статусу кандидата за члансто у Европској унији и свеукупне шеме економског развоја. После периода креативне дипломатије (али често небитне) од стране Трампове администрације, тим Џоа Бајдена ће највероватније бити опрезан, стабилан и предвидљив. Пре свега, балканска питања биће повезана са другим важним трансатлантским питањима, сматра господин Мантер.

Очигледно је да ће Баједнова администрацвија узети балканске државе као таоце у сукобу, који Баједн најавјује, са продирањем Русије и Кине на Балкан, па и у Европу.

Балкански лидери су већ отписани, нађене су замене за њих, као потрошене играчке, па је за очекивати да ће САД-е дати одрешене руке Немачкој да приведе крају свој трећи светски рат са балканским народима, које је поробила Ангела Меркел, за време мандата Барака Обаме у Белој кући.

Изгледа да је то јасно и Вучићевим картелима. За очекивати је да ће већина њих, попут Ненада Ковача, покушати да утекну из Србије.