Прочитај ми чланак

Новица Антић након изласка на слободу: Ђуро Јованић незаконито на челу ВБА

0

Тројица руководилаца Војног синдиката Србије (ВСС) ухапшени су 27. фебруара због сумње да су учинили проневеру, а један од њих Новица Антић у разговору Нова.рс истиче да је привођење последица деловања ВСС, који годинама указује на пропусте у Војсци Србије. Антић, уједно и председник синдиката, по изласку на слободу указује на још једну неправилност, а то је да се директор Војнобезбедносне агенције (ВБА) Ђуро Јованић на том месту налази незаконито.

У својим саопштењима, ВСС је више пута помињао директора ВБА Јованића.

„Јованић је на ту функцију именован указом председника Републике Србије Александара Вучића 14. септембра 2018. године. Мандат директора ВБА траје пет година, тако да је мандат Јованићу истекао 14. септембра 2023. године. Нови указ не постоји, тражили смо га, али га нисмо нашли, директор ВБА се, по свему судећи, нелегално налази на том месту и он је по сили закона већ бивши директор ВБА. Сходно томе, све одлуке и наредбе које је Јованић потписао од 15. септембра прошле године до данас су незаконите“, објашњава синдикалац Новица Антић.

ВСС се већ дуже време жали да се њихови чланови налазе под притиском ВБА и да их та служба „ради“, односно да прати њихове функционере, али и прети професионалним војницима да се ишчлане из њиховог синдиката.

Притисци су нарочито изражени од 2017. а са именовањем Јованића за директора ВБА само су се појачали. ВСС је чак отворио и С.О.С. телефонску линију за своје чланове, жртве притисака и то само дан пре хапшења Антића.

„Ови притисци су наизраженији у делу јединица војске где ВБА има највећи утицај, попут неких јединица РВ и ПВО, Бригади везе, Централној логистичкој бази, Војној полицији и сл. Карактеристично је да се тежиште притисака сада преноси и на официре виших чинова кроз мобинг, спречавања упућивања у мировне мисије на курсеве и усавршавања, прекид школовања члановима синдиката који су већ упућени на школовање и слично“, наведено је тада у саопштењу Војног синдиката Србије.

Проблем је очото што ВСС често у јавност износи неугодне чињенице и догађаје из Војске, од корупције и злоупотреб, као и детаље погибије водника Дејана Стојковића приликом војне вежбе на Пештеру.

ВСС се често оглашава и о проблемима запослених у војсци, бори се за боље услове рада и веће плате, за све оно за шта синдикат треба и да се бори. Критика менаџмента, па и њиховог послодавца, државе, Министарства одбране и Војске Србије, изгледа је највећи грех синдикалаца.

Да све буде још горе, у овом тренутку се ВБА налази ван цивилне контроле.

„Министар одбране који би требало да контролише ВБА, Милош Вучевић, је у одласку, мада је својим изјавама показао непријатељски став према синдикату, иако је формално, наш послодавац. Не постоје ни скупштински одбори који би контролисали рад тајних служби, па тако и ВБА, заправо Ђуро Јованић, сада већ бивши директор, не одговара никоме. Оваквим потезима се нашој земљи у оваквог тренутку наноси велика штета, због нечијих приватних интереса“, објашњава Антић.

Кривична пријава због трговине утицајем

Иначе, против Ђура Јованића је ВСС поднео кривичну пријаву у јануару ове године због трговине утицајам, злоупотребе положаја и ометања синдикалног деловања и то Јавном тужилаштву за организовани криминал у јануару ове године, пре хапшења руководства и покушаја гашења синдиката.