Прочитај ми чланак

Немцима (српска) земља исплаћена

0

hro-folksdojceri-imovina

(Вечерње новости)

„Новости“ истражују због чега фолксдојчери последњих година све чешће долазе у Војводину. Подунавски Немци траже враћање имовине одузете после Другог светског рата.

У шоследњих неколико година представници разних удружења фоксдојчера и подунавских Немаца, који су после Другог светског рата проглашени непожељнима и отишли у Немачку, траже да им се врати имовина. Све чешће долазе у Нови Сад, Бачки Јарак, Моноштор и Сремску Митровицу, траже да их овдашњи судови рехабилитују и врате одузету имовину, док локално становништво стрепи.

ОБНОВИТИ ЗАХТЕВЕ

Заједница удружења жртава Другог светског рата затражила је од Владе Србије да обнови захтеве за наплату одштете које имају Немачка, Аустрија, Бугарска, Мађарска и Италија према грађанима Србије

Члан Комисије Владе Србије за питање ратних одштета Драган Нововић каже да држављани Србије не би требало да страхују.

Помозите рад Србин.инфо! Да и даље останемо независни, српски, православни, анти-глобалистички сајт.

– Чак и они који буду рехабилитовани мораће да донесу доказ да нису наплатили вредност земље која им је овде остала – објашњава Нововић.

– Немачка је 1953. године донела закон о обештећењу по којем је обезбеђена исплата накнаде за све држављане Републике Немачке који су, између осталог, протерани из Југославије. Свако ко се између 1953. и 1973. године пријавио немачким властима добио је исплату у новцу за имовину која му је одузета, односно остала у Југославији.

Уколико би се неко вратио са документацијом да му је земљиште одузето, па поред захтева за рехабилитацију тражио земљиште или накнаду у новцу, напомиње Нововић, био би одбијен.

Недавно је, каже наш саговорник, Заједница удружења жртава Другог светског рата тражила је од Владе Србије да активира закон о обештећењу који је предложен још 2004. године. Њиме би се створила могућност да држављани Србије који су претрпели штету у Другом светском рату и њихови наследници добију бар делимично обештећење.

– Ми смо у том закону предложили образовање посебног фонда који би био при Министарству финансија и који би се пунио донацијама, прилозима држава које су одговорне за ратну штету – Немачке, Аустрије, Бугарске, Мађарске, Италије – каже наш саговорник.

– Оне не признају да имају дуг по том основу, али су вољне да у другим облицима давања као што су донације, хуманитарна помоћ и слично уплате средства у тај фонд из којег би се на основу нашег закона плаћала одштета оштећенима.