Прочитај ми чланак

Најтраженији криминалац на свету крио се на Дедињу,комшија му био функционер МУП-a

0

"Краљ крипто валута" До Квон, један од највећих превараната свих времена кога су јуриле власти три земље, током бекства крио се у Београду, а његов најближи сарадник Хан Чанг Џун у српској престоници купио је луксузни стан од 2 милиона евра у елитном насељу. И док је њих тражило неколико полиција света, интересантно је и да је њима комшија, у згради поред, био високи функционер српске полиције.

„Краљ криптов валута“ који се терети за превару тешку невероватних 40 милијарди долара, а недавно је ухапшен у Црној Гори, једно време био је Београђанин. Како пишу DL nеws, До Квон се крио у луксузном стану у елитном београдском насељу Дедиње, а некретнина у којој је живео, купљена је за 2 милиона евра.


Њега су потраживале власти три земље, његове родне Јужне Кореје, Сингапура и САД, због преваре „тешке“ 40 милијарди евра, а Јужна Кореја је расписала потерницу за њим због преваре и због кршења Закона о тржишту капитала. Ухапшен је у Црној Гори, на подгоричком аеродрому 23. марта ове године. Током бекства, једно време је боравио и у Београду и то, наравно, на Дедињу, елитном београдском насељу у стану вредном два милиона евра, у комплексу „Амбасадор парк“, а зграда се води на адреси у Улици Симе Лозанића.

У документу из катастра, до којег је дошао ДЛ неwс, показује да је дуплекс стан купио јужнокорејски држављанин Хан Чанг Џун, који је ухапшен заједно са До Квоном, када су из Црне Горе хтели да побегну приватним авионом у Дубаи.

Хан је такође купио и два паркинг места у комплексу „Амбасадор парк“ у елитном београдском насељу Дедиње, за које и DL nеws наводи да је место где станују „дипломате и богаташи“.

Квона траже власти неколико земаља због његове улоге у пропасти „Теrrе“ у мају прошле године, који је инвеститоре коштао невероватних 60 милијарди долара. Док су га светске полиције тражиле, Београђанин Квон „крио“ се на Дедињу месецима. Новинари топ портала пишу да није познато како је До Квон тако дуго успевао да се крије и избегава српске власти, мада је и Интерпол у септембру за њим издао међународну потерницу.

Испоставило се да су До Квон и његов пријатељ и сарадник Хан, који је био финансијски директор Квонове компаније „Террагорм Лабс“, живели међу београдском елитом, а како наводи DL nеws, и шеф београдске полиције Веселин Милић поседује стан у згради која се налази непосредно поред комплекса „Амбасадор парк“ у коме су становали бегунци.

Занимљиво је да се и амбасада Јужне Кореје, која је трагала за својим држављанином До Квоном, налази на 6 минута вожње од стана где се бегунац крио. Како пише DL nеws, „то значи да су истражитељи са Далеког Истока, који су радили са локалном полицијом на лоцирању и хапшењу бегунаца, њима били много ближе него што су могли и да наслуте“.

Да све буде још горе, јужнокорејски сајт Дигитал Асетс објавио је да су ИП адресе са којих је приступано налозима на друштвеним мрежама Квона, одговарају адреси стана у „Амбасадор парк“ комплексу у ком су Квон и Хан становали.

Портал Нова.рс обишао је поменути крај који слови за један од луксузнијих у Београду.

Како наводе из DL nеwsa, њихов новинар је отишао до комплекса у ком су становали краљ крипто валута и његов финансијски директор, али га обезбеђење није пустило у комплекс нити су одговарали на његова питања.

Ипак, жена која је чувала децу породици у комплексу, потвридла је да је видела Хана и још једног мушкарца пре неколико месеци.

„Запазила сам их јер су седели у црним, скупим колима испред комплекса једно време, а онда сам видела мршавог мушкарца са наочарама и дужом косом“; изјавила је саговорница, која је препознала Хана на једној фотографији која јој је показана.

Поставља се питање темелитости истраге коју су спроводили српски органи о боравку и кретању До Квона и његовог сарадника, наводе из DL nеws-а, Као чланица Интерпола, Србија је дужна да ради са тужиоцима и полицијама из других земаља чланицама на лоцирању и хапшењу бегунаца.

DL је већ писао да је До Квон користио властито име при оснивању нове компаније у Србији, неколико недеља пошто га је Интерпол ставио на своју листу најтраженијих бегунаца, а Јужна Кореја издала налог за његово хапшење.

Иако на потерници Интерпола, До Квон се понекад појављивао у подкастима и на друштвеним мрежама, осећајући се комотно у свом бекству од закона и чак „Њу јорк тајмсу“ почетком марта дао изјаву: „Они очигледно знају где сам“.

Такође почетком марта су Квон и његов сарадник Хан успели да отпутују до Црне Горе одакле су приватним авионом хтели да побегну у Дубаи, тек када је полиција открила њихове лажне костариканске пасоше, погранична полиција је посумњала да нешто није у реду и они су ухапшени на подгоричком аеродрому 23. марта.

DL nеws су упутили питања српској полицији и затражили одговор на питања везана за До Квоном боравак у Београду, али нису добили одговор.

Тужилац Посебног одељења за Високо-технолошки криминал, Бранко Стаменковић, за DL nеws је рекао да су се „трагови охладили, али да истрага још траје и да би он издао налог за његово хапшење када би знао где се налази“.

Крах тржишта

До Квон, мозак који стоји иза криптовалута TerraUSD и Luna, дошао је у центар светске пажње након што је крах његовог подухвата изазвао огроман пад на целокупном тржишту криптовалута.

Он је извршни директор компаније „Terraform Labs“ која стоји иза две технологије: крипровалуте TerraUSD, која тргује са америчким доларом, и токена Луна, који би требало да обезбеди стабилан курс.

„TerraUSD и Луна су колабирали у мају 2022. године, избрисавши тржишну капитализацију од скоро 45 милијарди долара за недељу дана и узрокујући стотине милијарди губитака на већем тржишту криптовалута. Квон се суочава са правним и друштвеним притиском у вези са својом улогом у несрећи Тера. Грађани из различитих јурисдикција — укључујући Јужну Кореју, Сингапур и Сједињене Државе — предузимају правне мере против Квона“, писао је портал Нова.рс.