Прочитај ми чланак

НА КОЈУ КАРТУ ИГРА СРБИЈА? „Балканизација“ Европе и „европеизација“ Балкана

0

Европа је у кризи високог интезитета. Полтика САД је на рубу цариннског сукоба“ са ЕУ. ЕУ је у унутрашњој турбуленцији. Односи ЕУ и САД према Русији су на најнижој тачци од 1989 године. НАТО је на границама Русије и доминира на Балкану.

Тиња сукоб Грчке и Турске који је на ивици војног сукоба. САД на Балкану играју на карту „Албанског питања“ и притискивања Србије да призна независност Косова ,али и „прогута“ формирања Армије Косова. ЕУ је у конфронтацији са Турском ,а Турска у интересним и партнерским односима са Русијом,Ираном. Кина продире у Европу и представља „трн у оку“ САД али и ЕУ.

Велика Британија у име САД и НАТО отворила „врели“ политички,шпијунски рат као вид тз „хибридног ратовања. “Украјина се спрема за нови сукоб са руским интересима и да као таква буде покриће за нову радикалну политику НАТО према Русији у другом степену „хибридног“ па и „асиметричног“ сукоба..

Путинов нови избор за председника Руске федерације је активирао русофобију и путинофобију на високом нивоу на Западу какав није виђен од времена власти Стаљина. Све ово је општа слика узавреле европске политике која не иде у прилог малим државама и народима,посебно не на Балкану Србији

КРИЗА ВЛАСТИ И ПОЛИТИКЕ У СРБИЈИ

Србија се притиска и уцењује да делегитимише сама себе са Косова да би се добила мала локална самоуправа ЗСО(Заједнице српских општина) под управом власти у Приштини под сумњивим околностима и (не)прихватљивим условима. Власти у Србији и политика Председника Александра Вучића је на великој провери легитимитета и легалитета око Косова и Метохије у наредним месецима.

Председник Србије је под великим притском између уцена политичког Запада ,и за сада не одређене подршке политичког Истока. Политика садашње владе и Председника Србије заснива се на европским картама посебно Немачке која се све више топи. Влада Србије је пред „реконструкцијом“ што говори о кризи извршне власти,унутрашњим тензијама владајуће коалиције, али и погоршању односа у међународној политици према Србији. Реконструкција влада са апсолутном вечином СНС само говори да су могући превремени избори до краја 2018 или на пролеће 2019 године.

Опозиција у Србији је поражавајуће слаба и неорганизована ,и сада се ради на „реконструкцији“ опозиције уз помоћ западних интереса и инструктора. Исте „мецене“ у Србији играју и на власт и опозицију. Александар Вучић својом политком око Косова у много чему подсећа на политику владе др Зорана Ђинђића и др Војислава Коштунице. Запад је спреман да руши Вучића ако не попусти око Косова и одржи добре односе са Русијом.

Уколико Алексадар Вучић буде пролонгирао решење за Косово и прихвати савете Русије и подршку Кине следи рушење власти у Србији и регионална нестабилност уз притисак ЕУ и ММФ-а. Извесно је да ће превремени парламентарни али и председнички избори у Србији бити знатно раније него што је предвиђено. Предстоји криза влада на Балкану и у ЕУ.