Прочитај ми чланак

Лончар јачи од тужилаштва: Крије пријаву и штити Кризни штаб

0

Владимир Тодорић, шеф правног тима Странке слободе и правде (ССП) и потпредседица те странке Мариника Тепић поднели су јуна прошле године кривичну пријаву против чланова Кризног штаба Владе Србије за сузбијање епидемије, а како сазнаје Нова.рс, цео случај "кочи" Министарство здравља. Наиме, поменуто министарство, на чијем се челу налази Златибор Лончар, уједно и један од чланова на које се односи кривична пријава, није још увек доставило неопходна обавештења о целом случају, која су затражена од стране Првог основног јавног тужилаштва у Београду.

Кривичне пријаве поднесене су против премијерке Ане Брнабић, министра здравља Златибора Лончара, бившег начелника одељења за алергологију и пулмологију Универзитетске дечије болнице Бранимира Несторовића, министарке за рад, запошљавање, социјална и борачка питања и некадашње заменице директора Инситута за јавно здравље „Милан Јовановић Батут“ Дарије Кисић Тепавчић, затим санитетског потпуковника Војске Србије др. Предрага Кона, и Зорана Гојковића, покрајинског секретара за здравство АП Војводине, јер су, како су Тодорић и Тепићева навели, „чињењем и нечињењем угрозили здравље и животе људи починивши тиме тешко дело против опште сигурности“.

PRINTSCREEN N1

Портал Нова.рс контактирао је Прво основно јавно тужилаштво у Београду поводом поменуте пријаве, из којег су нам рекли да Министарство здравља, а на чијем се челу налази Златибор Лончар, уједно и један од чланова против кога је поднета пријава, досад није доставило неопходне информације о целом случају.

„Обавештавамо Вас да је Прво основно јавно тужилаштво у Бееограду поступајући по кривичној пријави адв. Владимира Тодорића и потпредседнице политичке странке ССП Маринике Тепић против чланова Кризног штаба поднетој због извршења кривичног дела тешка дела против безбедности јавног здравља из чл. 288 КЗ, која пријава је тужилаштву достављена на надлежност од стране Вишег јавног тужилаштва у Београду дана 06.07.2020. године упутило захтев за прикупљање потребних обавештења Министарству здравља РС дана 14.07.2021. године. Будући да тражени подаци који су неопходни за утврђивање чињеничног стања и даљег поступања у предмету нису достављени у кратком року, те је упућена ургенција Министарству здравља РС, по којој до данас није одговорено“, саопштили су из Првог основног тужилаштва за наш портал.

Интересантно је и да је петицију подршке подношењу кривичне пријаве потписао велики број грађана Србије, видно незадовољних начином поступања чланова Кризног штаба за сузбијање епидемије коронавируса током ванредног стања. Ипак, по свему судећи, то није било довољно да Министарство здравља за непуних годину дана, тачније за 10 месеци, достави тражене информације.

Иначе, у кривичној пријави стоји да чланови Кризног штаба Србије, у периоду од 13.03. 2020. до дана подношења кривичне пријаве у Немањини 11, у згради Владе Републике Србије у Булевару Михаила Пупина 2 у Палати Србија и на другим местима, нису поступали уопште по одредбама Закона о заштити становништва од заразних болести, односно по одредбама Закона о смањењу ризика од катастрофа и управљања ванредним ситуацијама, те да су незаконито основали и водили Кризни штаб за сузбијање заразне болести “ЦОВИД-19″ дана 13.03. 2020. године.

Како се даље наводи, Кризни штаб је противправно преузео ингеренције законом предвиђених тела и органа за борбу против заразних болести, те да су његови чланови давањем неистинитих података, за које су знали да су неистинити у вези смртности и броја заражених лица на територији Републике Србије, али и мимо прописа својим чињењем и нечињењем дозволили одржавање јавних догађаја, спортских приредби у периоду од 1.06. 2020 до 30.06.2020 године, а посебно одржавањем парламентарних и локалних избора 21.06.2020. изазвали опасност по живот и тело људи услед чега је наступила смрт више лица, свесни противправности свог дела чије су извршење хтели.

Предраг Кон, кризни штаб, седница, конференција, изјавеПредраг Кон Фото: Горан Срданов/Нова.рс
Такође у овој кривичној пријави наведено је да су горепоменути чланови Кризног штаба су осумњичени да су извршили кривично дело тешко дело против опште сигурности, а не треба занемарити чињеницу да су затражене вишегодишње затворске казне.

„Кризни штаб илегално тело“
Између осталог, у поменутој кривичној пријави Тепић и Тодорић су истакли и да за формирање Кризног штаба није било законских утемељења.

„Дана 13.03.2020. године Влада Републике Србије је обавестила јавност да је на седници тог дана формирала „Кризни штаб за сузбијање заразне болести ЦОВИД-19“ чији је руководилац премијерка Ана Брнабић а чланови су поред ње и други осумњичени. У питању је потпуно незаконито тело односно орган које није предвиђено ниједним законом.

Такође, не постоји ниједна објављена одлука Владе у Службеном гласнику о оснивању тог фантомског Кризног штаба. Не зна се шта су ингеренције овог незаконитог тела нити какве оно везе има са Законом о заштити становништва од заразних болести или са Законом о смањењу ризика од катастрофа и управљању ванредним ситуацијама“, наводи се у пријави.