Прочитај ми чланак

КиМ: Статус СПЦ на чекању

0

(Новости)

Питање будућег статуса Цркве на Косову и Метохији биће прецизирано после завршетка разговора о заједници српских општина, судству, полицији и другим политичким питањима

sinod-spc
Печат на папир предлога будућег статуса Српске православне цркве на Косову и Метохији ни два месеца од усвајања скупштинске резолуције о преговорима са властима у Приштини још није ударен. Ово питање формално ће бити прецизирано после завршетка разговора о заједници српских општина, судству, полицији и другим тренутно важнијим питањима.

Између државе и Цркве тренутно важи усмени џентлменски договор председника Томислава Николића и патријарха Иринеја, постигнут на фебруарским састанцима. Тада је договорено да преговарачи у Бриселу не инсистирају на делу резолуције који се тиче будућег правног статуса СПЦ у Покрајини. ”Црквене” тачке платформе, које нису биле по мери СПЦ, у разговорима Београда и Приштине биће и убудуће ”на леду” и неће бити коришћене као адути у разговорима.

– Држава је показала разумевање за мане предложених решења и вољу да уважи мишљење Цркве – речено је ”Новостима” у врху СПЦ. – Њен глас чуће се када на дневни ред разговора у Бриселу дође статус Цркве на КиМ. Темељни став Цркве јесте да би њен положај, као и безбедност храмова и имовине требало да гарантује међународна заједница.

Иако су после заједничког заседања Светог архијерејског Синода и саборског Одбора СПЦ за КиМ стизали гласови да ће Црква формулисати свој предлог платформе, то до данас није урађено, нити се СПЦ званично оглашавала о овом питању.

ОДБАЧЕН ВАТИКАНСКИ МОДЕЛ

ПредлоЖени ватикански модел односа између СПЦ и власти у Приштини, према сазнањима ”Новости”, неформално је одбачен, а Патријаршија се супротставила и неодређеним начином укључивања црквених тела у решавање будућности Цркве на КиМ. Највише незадовољства црквених отаца, међутим, изазвао је однос према тзв. косовским органима власти, који је протумачен као најава признавања независности Покрајине.