Прочитај ми чланак

Камено село Гостуша заштићено културно добро

0

gostusa

Старопланинско село Гостуша, једно од најзабаченијих у пиротској општини, постаје заштићено културно добро, тачније несвакидашња амбијентална целина јединствена по старој архитектури, сазиданој од камена, који је вековима уназад овде био главни грађевински материјал.

Послове око заштите финансира Министарство културе, а директни извођачи радова су стручњаци Завода за заштиту споменика културе, на чијем челу је Елена Васић Петровић, али и студенти Архитектонског факултета из Ниша, који овде имају шта да виде и науче.

– Реч је о изузетно захтевном послу који радимо већ другу сезону. Прошле године смо пописали и снимили двадесетак објеката, а ове године то ћемо урадити на још четрдесетак кућа, економских зграда у селу и ван њега. Проглашење овог краја за јединствену амбијенталну целину и културно добро, значи да ће село остати овакво и да ће сачувати особености у сваком погледу. Такође, биће могуће конкурисати за разне пројекте који ће оживети посусталу Гостушу и читав крај, који је део парка природе „Стара планина“ – каже Елена Васић Петровић.

Гостуша је због своје архитектуре изузетан туристички потенцијал, а идеја о заштити се јавила пре четири године. Од тада је локална власт у Пироту готово завршила асфалтни пут до села. Поједина домаћинства су преко Светске банке добила подстицај за развој сеоског туризма, а читавој причи наруку иде и чињеница да је у близини Завојског језера, такође једног од старопланинских туристичких потенцијала. У посао заштите директно се укључила и Туристичка организација Пирот, чији су планови за развој туризма директно везани за Стару планину, која треба да буде окосница туристичке понуде према домаћим, али и страним гостима.

У Гостуши тренутно живи стотинак махом остарелих душа и неколико десетина времешних момака. Комплетна документација о селу биће упућена Републичком заводу за заштиту споменика културе, а процедура предвиђа и усвајање предлога о заштити амбијенталне целине Гостуше и у Скупштини Србије.

ЗИДАНО БЕЗ МАЛТЕРА

Окосницу сеоске архитектуре у Гостуши, али и још неким старопланинским селима, чини подизање кућа од камена и дрвета. Реч је о такозваној сувозидици, односно зидању кућа без малтера, или било ког другог везивног материјала, што изискује велико мајсторство. Уместо ћерамиде и црепа, као основни материјал за покривање служе камене плоче, па су све зграде практично од темеља до крова, од камена.

(Вечерње новости)