Прочитај ми чланак

Хапсе Чеду због Хипо банке?

0

Како јављају београдски медији – због сумњи да је путем кредита пран новац, аустријско Министарство финансија увелико испитује милионске кредите које је та банка одобрила српским тајкунима и политичарима.

Подсетимо, сумњиви послови су до 2009. досегли су невероватних скоро 50 милијарди евра и готово уништили банку. Аустрија је била принуђена да национализује банку, а у Бечу је формиран тим од 100 истражитеља.

Чедомир Јовановић је према информацијама које преносе београдски медији, на име фирме Фиделинке (позната фабрика теста) узео два кредита за 8,5 милиона евра и те финансијске трансакције су наводно предмет истраге.

О „богатству без покрића“ лидера ЛДП-а се годинама говори, а однедавно спекулише да би управо послови са Фиделинком могли да буду предмет истраге у Србији.

На позиве напредњака да каже одакле му паре за куповину Фиделинке, Јовановић је уочи Нове године одговорио „да је реч о закупу неких сегмената од стране Агропослова, а да је производња покренута кредитима код пословних банака под комерцијалним условима“.

Власник Агропослова је фирма СХСФ, у којој Јовановић има 45 одсто акција. Међутим, јуче се нико није огласио ни из тог предузећа, ни из ЛДП-а. Јавност се годинама бави богатством овог политичара млађе генерације који је осим кратког бављења новинарством много познатији по томе што се његова радна књижица већ више од деценије налази искључиво у институцијама државе и сумњи да му је богатство много веће од плате која износи око 1.000 евра.

Медији су га „хватали“ у скупоценим куповинама – одела, брендираних мајица, сатова, а јавна је тајна да на летовање на грчко острво Миконос одлази са породицом приватним авионом, што му је вицепремијер Александар Вучић отворено рекао са скупштинске говорнице у јулу прошле године.

У штампи се појавила и фотографија обнаженог до паса препланулог Јовановића на највишем јужноамеричком планинском врху Аконкагва. У ЛДП-у су тада рекли да је планинарење скривена страст њиховог лидера, што годинама и ради, не коментаришући процене планинарских друштава да такво задовољство може да кошта и до 120.000 евра.

 

ЛУКСУЗ: Телохранитељи и скупа возила

Јовановић је ушао у медије са студентским протестима против изборне крађе на локалним изборима 1996, а потом муњевито напредовао у Демократској странци у коју се учланио две године касније. Многе је изненадио његов избор за шефа посланичког клуба ДОС-а, јер осим што је био без искуства у институцијама, тек је прешао 30. После убиства премијера Зорана Ђинђића био је кратко и потпредседник српске владе. Годинама је у медијима довођен у везу са земунским кланом чији су припадници оптужени за атентат на Ђинђића, али је то негирао.

У медијима је објављивано да има стан у новобеградском Булевару Зорана Ђинђића, стан у Таковској у центру Београда, вилу у земунском насељу Прегревица, а да изнајмљује скупоцену вилу на Дедињу. Чуло се и да има два црна мицубиши џипа, ауди, као и скупо приватно обезбеђење. Јовановић се углавном бранио речима да живи у Србији „прогоњен као звер“ и да је „као на фронту“.

 

Прикривање имовине

Крајем 2011. године Чедомир Јовановић се са Божидаром Ђелићем нашао на удару Агенције за борбу против корупције јер није пријавио сву имовину, а агенција је тражила да се против њега подигне кривична пријава. Тада је у имовинској карти навео да прима посланичку плату нешто већу од 115.000 динара, аутомобил тојота пријус и мотоцикл хонда, депозит и штедни улог у банкама у земљи или иностранству, као и да је власник 1.000 акција у Комбинату алуминијума Подгорица, чија је номинална вредност 7.000 евра и 50 одсто предузећа Радна група. У ЛДП-у су правдали лидера неспоразумом због „новог закона и нових института“, на чему се све завршило.

 

Списак бивших сарадника

ЛДП и Чедомира Јовановића је напустило шест познатих имена, његових сарадника. Осипање је кренуло 2007, од бившег шефа државне безбедности Горана Петовића који је тада за ЛДП рекао да је „приватно предузеће у Јовановићевом власништву“. Пар месеци касније је отишао и глумац Бранислав Лечић када је недавно указао да у ЛДП-у не постоји демократија и да је „Чеда од странке направио фирму“. ЛДП су напустили драматург Биљана Србљановић, историчар Никола Самарџић, посланик Слободан Мараш, а велики ударац био је одлазак Весне Пешић и недавно Ненада Прокића који је Јовановића оптужио за изборни пораз, мањак партијске демократије и блокаду партијског рачуна.

 

У Хипу не знају за истрагу

Хипо Алпе Адрија банка је јуче саопштила да нема званичне информације о наводној истрази кредита које је та банка одобравала српским бизнисменима.

„Ако постоји или буде постојала било каква истрага у вези са пословањем Хипо Алпе Адрија банке у Србији, представници банке ће бити на располагању надлежним органима, како би биле утврђене све чињенице и истрага успешно окончана“, саопштила је Хипо Алпе Адрија банка, истичући „да у потпуности послује у складу са законима и прописима Републике Србије“.

 

Милионски кредити за српске тајкуне

Позивајући се на истражни тим у Аустрији, Портал Сеебиз.еу је објавио да је пословање Хипо банке под истрагом у читавом региону, а у Бечу се истражује како је Хипо Алпе Адрија банка одобрила милионске кредите српским тајкунима Мирославу Мишковићу, Драгану Ђурићу, Данку Ђунићу, Милији Бабовићу, Милу Ђурашковићу, Ђорђију Ницовићу, Радославу – Лалету Секулићу, али и Душану Бајатовићу, директору Србијагаса.

Портал наводи да постоји сумња да је одобравање 109 кредита преко Србије у ствари било прање новца, а да су домаћи бизнисмени, али и јавна предузећа, попут Србијагаса новац добијали директно преко централе у Клагенфурту и испоставе у Србији. Везе Мишковић-Шарић су у аустријској штампи помињане још пре скоро три године, а сумња се да се фирма Блок 67 асосијејтс, која је градила насеље Белвил у Београду добила навећи кредит у износу од 140,9 милиона евра.

Наводно, то стамбено насеље изградили су Мишковић и одбегли нарко-бос уз помоћ оф-шор компанија, а преко Хипо банке. Мишковић је у притвору, као и Ђурашковић због „путарске афере“, а Лале Секулић због афере Агро банка.

Према информацијама портала Сеебиз.еу, Мишковић је узео седам кредита у износу од 210,8 милиона евра, Милија Бабовић три вредна 80,3 милиона, власник Зекстре Драган Ђурић два од 7,7 милиона, а по један Данко Ђунић 24,6 милиона, Ђорђије Ницовић 3,5 и ухапшени Ђурашковић 3,7 и Секулић 3,4 милиона.

 

(Вести онлајн)