Прочитај ми чланак

Хаос у школама: Једна двојка брише и 10 „кечева“!

0

(Блиц)

Лоше написан правилник о оцењивању основаца довео је наставнике у ситуацију да и оним ученицима који током године добију само једну двојку, а остале оцене у дневнику су им јединице, закључују прелазне оцене.

300328_osnovna-skola281212ras-foto-mitar-mitrovic-043_f
Чак и кад се наставници усуде да поред силних кечева и усамљене двојке закључе јединицу, одељенско веће или просветни инспектор углавном ту оцену промене у прелазну. Правилник Министарства просвете је почео да се примењује од краја 2011, а незадовољство немоћних просветара кулминирало је на републичком семинару за наставнике математике одржаном 12. јануара ове године, када је више од 500 њих затражило да се правилник промени.

– Вођене овим правилом, многе моје колеге током прошле године ниједном ђаку нису закључиле јединицу. Уопште није прецизно дефинисано које знање је ученицима потребно да би добили прелазну оцену. Главна одредба о оцењивању каже да закључна оцена не може бити мања од аритметичке средине свих оцена. Ако ђак, рецимо, има девет јединица и једну двојку, аритметичка средина је 1,1, а како правилник каже да закључна оцена не може бити мања од овога, ми му морамо закључити двојку. Ако то не учинимо ми, онда ће двојку дати одељенско веће – прича за “Блиц” Љубиша Динић, наставник математике у ОШ “Ћеле-кула” у Нишу и додаје да су чак и од предстаника Министарства просвете на семинару добили сигнал да тако поступају.