Прочитај ми чланак

ФОТОГРАФ КОЈИ НАС ЈЕ ЗАДУЖИО: Слика српског војника осликава целу нашу историју

0

Општи контекст ове фотографије јасан је на прву лопту, али конкретни контекст нам је непознат. Аутор Самсон Чернов на полеђини слике није написао ништа друго осим "У изгнанству! 1915". Није ни требало ништа друго написати. Овако је слика универзална

Самсон Чернов је био руски фотограф јеврејског порекла који је у Србију први пут стигао 1912. године као дописник листова „Новоје времја“ и „Рускоје слово“. Тада је почео да ради и за француске листове, што је наставио и током Другог балканског рата, а онда и током Првог светског.

Foto: Wikimedia Commons/Tchernoff, Sampson/The Five Years War – The Serbs in 1912-1916

 

Снимао је Чернов злочине аустроугарских војника на тлу Посавине и Мачве, а Врховна команда Српске војске прикључила га је и филмској екипи која је снимала Шабац, дејства у Срему, разарање Београда.

Са српском се војском повлачио преко Албаније, био је на Крфу, био је на Солунском фронту. На Крфу је прешао у православље, а кум на крштењу био му је тог 16. јула 1916. године ни мање ни више него генерал Божидар Терзић (заповедник Шумадијске дивизије 1. позива у склопу 2. армије, током 1917/18. године и министар војни); крштен је као Александар, по регенту. Након Бољшевичке револуције, као присталица белих, није могао да се врати у Русију па је остатак живота провео у Француској, где је држао предавања о Србима.

Његове фотографије (међу којима је и чувено „Око соколово“, односно легендарни извиђач Драгутин Матић) данас су од велике важности и служе као историјска грађа и као подсетник на ратна страдања и борбу српског народа, али уједно и на то да рат никада није добра ствар и да је хушкање на рат једно од најрђавијих људских деловања (ма, најрђавије).

Foto: Istorijska fotografija

 

Општи контекст фотографије на самом почетку текста је јасан на прву лопту, али конкретни контекст нам је непознат. Аутор на полеђини слике није написао ништа осим „У изгнанству! 1915“, тако да није јасно где је она настала, након које операције Централних сила, нити ко је на слици.

Могуће је да се ради о војнику са територија Краљевине Србије које су се непосредно наслањале на тло Аустроугарске монархије, а који је услед операција непријатељске војске изгубио породицу и огњиште. Можда и не, ко зна. Нећемо даље спекулисати, осим што ћемо рећи да делује као да се човек налази у неком месту на Косову, или у данашњој Македонији, односно на простору који је српска војска ослободила током Балканских ратова који су овим догађајима непосредно претходили.

Уосталом, није ни требало ништа друго написати. Овако је слика универзална!