Прочитај ми чланак

Два српска радника умрла после брања вишања!

0

572574-visnje01-fonet-foto-fonet-ljiljana-stojanoviaУ болници у Врбасу на лечењу су још два житеља Црвенке с појачаним лучењем пљувачке и суженим зеницама.

(Ало, фото: Љиљана Стојановић)

На берби вишања у новоцрвеначком воћњаку фирме “Интерпром” за свега десетак дана преминуло је двоје радника, док се двоје још налази на интензивној нези у Општој болници у Врбасу. Иако се Ј. Л. (51), који је умро у воћњаку, сматра жртвом топлотног удара, смртни случај радника К. В. (48), који је уследио, и лоше стање још двоје радника Г. М. (47) и М. Р. (56) покренули су лавину нагађања о могућем тровању органо-фолсфатним пестицидима.

Сумње у фатално тровање за сада нису одбацили ни у кулском дому здравља, али како кажу, за потврду би били потребни резултати обдукције или токсиколошке анализе. Међутим, обдукција двоје мртвих није ни обављена, али су узорци крви двоје хоспитализованих радника накнадно послати на анализу у Службу за тровање пестицидима на ВМА у Београд. Надлежни у фирми “Интерпром”, која је власник воћњака, одбацили су кулоарске сумње у тровање и сматрају да су посреди жртве лоших временских прилика.

Са друге стране, мештани су огорчени због ћутања надлежних, који до данас нису ни потврдили, али ни одбацили јавне сумње да су несрећни берачи жртве тровања услед неадекватног третирања воћњака.

Нису узимали лекове
Директор “Интерпрома” Александар Антонић оштро је одбацио незваничне сумње у тровање радника. Према његовим речима, третирање воћњака врши се искључиво у складу са стандардима, а последње је извршено пре двадесетак дана.
– У питању су људи који у крајње неповољним временским приликама слабог здравственог стања на 40 степени долазе како би зарадили неки динар. Не мислим да су радници смештени у болници у вези са двоје преминулих. Колико сам упознат, они нису редовно узимали преписану терапију иако имају повишен притисак – каже Антонић додајући да очекује да ће резултати токсиколошке анализе потврдити његове тврдње.

– Несрећни људи и даље иду како би зарадили дневницу и прехранили породицу и не знају да ли се тиме излажу опасности. Оба преминула радника су била здрава. Сахрањени су без обдукције, а сад имамо још двоје који су у болници. Треба ли још неко да страда па да неко реагује? – огорчен је један Црвенчанин.

Међутим, прецизних одговора у вези са два смртна исхода нема јер је изостала обдукција. Ј. Л., родом из Бајше, преминуо је 17. јуна, након што му је позлило. Иако је одвезен у амбуланту у Црвенки, лекари су могли само да констатују смрт.

Само пет дана касније, К. В. из Црвенке пожалио се колегама да се не осећа добро и да мора да се одмори. Убрзо затим изгубио је свест и почео да дрхти. Према речима директора Дома здравља у Кули др Жарка Шевина, дежурни лекар Хитне помоћи констатовао је сужење зеница, као и појачано лучење пљувачке.

– Ови симптоми су га навели да посумња на тровање, те је хитно превезен у Општу болницу Врбас. Убрзо по пријему човек је преминуо, а тело преминулог није послато на обдукцију – саопштио је др Шевин.

Према његовим речима, само два дана након другог фаталног исхода међу берачима вишања, 24. јуна, позлило и радници Г.М., а три дана касније са истим симптомима примљен је и М. Р.

– И код њега су уочени исти симптоми у виду отежаног дисања, појачаног лучења пљувачке и сужења зеница – рекао је др Шевин додајући да у давању мишљења да ли је реч о тровању треба бити опрезан.

– Симптоми су побудили сумњу, али би резултати токсиколошких анализа ту сумњу потврдили или демантовали – сматра др Шевин.

Двојица радника су тренутно на одељењу интензивне неге. Уколико резултати анализа које се чекају из Београда буду указивали на тровање, болница ће морати да обавести надлежне у полицији, а како незванично сазнајемо, полиција у Кули већ води истрагу у вези са овим дешавањима.